Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Domovi

Garsonjera: vse na 34 kvadratih

V biroju GAO arhitekti so zasnovali sodobno in funkcionalno garsonjero, ki ima vse za udobno bivanje, pa hkrati ni preveč zasičena s pohištvom.
Garsonjera je oblikovana tako, da ponuja vse glavne funkcije večjih stanovanj. Foto Miran Kambič
Garsonjera je oblikovana tako, da ponuja vse glavne funkcije večjih stanovanj. Foto Miran Kambič
16. 7. 2025 | 07:00
16. 7. 2025 | 07:38
5:38

Največji izziv pri prenovi in oblikovanju interierja 34 kvadratnih metrov velike garsonjere je bilo ohraniti prostor pretočen in ne preveč nasičen s pohištvom, a hkrati naj bi imel vse, kar omogoča udobno in funkcionalno bivanje. Prenova je bila temeljita in je obsegala vse od zamenjave inštalacij in talnih oblog do prenove kopalnice. Prenovo in zasnovo interierja sta vodili arhitektki Petra Zakrajšek in Tjaša Najvirt iz biroja GAO arhitekti.

Ena stena je v steklu, zato je v stanovanju veliko naravne svetlobe, Foto Miran Kambič
Ena stena je v steklu, zato je v stanovanju veliko naravne svetlobe, Foto Miran Kambič

»Bistvo dobrega oblikovanja vsakega majhnega stanovanja je v tem, da osrednji prostor ostane celovit in nenasičen. To pomeni, da je vse funkcionalno razporejeno po obodu. Tako deluje prostorno in ne utesnjeno,« poudarja direktorica in vodilna arhitektka biroja Petra Zakrajšek. In dodaja, da je pri majhnih stanovanjih in garsonjerah pomembna tudi višina stropov, v tem primeru so dovolj visoki, kar še dodatno pripomore k vtisu prostornosti.

Garsonjera meri 34 kvadratnih metrov. Foto Miran Kambič
Garsonjera meri 34 kvadratnih metrov. Foto Miran Kambič

Pri zasnovi sta bili arhitektki osredotočeni na to, kako čim bolje prostorsko izkoristiti vsak kotiček stanovanja. Interier je po besedah sogovornice oblikovan na vizualni delitvi prostora, ki ni fizična, ampak je zapis različnega materiala.

Ob vstopu v notranjost svetle garsonjere se odpre pogled vse do okna, ki obsega celo steno. Ob vhod sta arhitektki umestili po meri narejene garderobne omare, ki segajo od tal do stropa, ločujejo pa kuhinjski del od bivalnega. Linija omar se zaključi s prostorom za hladilnik, kar ohranja kuhinjo izčiščeno in višinsko linijo neprekinjeno. Kuhinja je postavljena v najtemnejši del bivalne enote, zato so zanjo izbrale svetle in izčiščene elemente.

Ob vhodu so po meri narejene garderobne omare, ki ločujejo kuhinjski del od bivalnega. Foto Miran Kambič
Ob vhodu so po meri narejene garderobne omare, ki ločujejo kuhinjski del od bivalnega. Foto Miran Kambič

»Prostor popestri črno-bela tapeta, ki prikazuje obalo in vegetacijo Mediterana ter očara opazovalca z razgledom na zaliv, obdan s hribom, na katerem stoji grad. Glavni steni, ki obdajata okno oziroma stekleno steno, se zaključita s toniranim ogledalom v rjavem odtenku, ki optično poveča prostor in mu z odsevom dodaja nove dimenzije ter lepe poglede iz okolice,« še pojasnjujeta sogovornici.

Jedilnico predstavlja okrogla miza, sedežna garnitura pa je hkrati tudi postelja. »Postelja, ki sočasno služi kot sedežna garnitura, ima vzmetnico, tapecirano v enaki tkanini kot hrbtišče, slednje pa je oblikovano tako, da posnema udobje klasične sedežne garniture. Posteljni okvir vključuje tudi podaljšek v obliki klopi in dodatnega prostora za shranjevanje,« sta še povedali arhitektki. Dodali so premične tabureje, za sedenje pa se da izkoristiti tudi okenski parapet. Središče stanovanja so pustili prazno, da se lahko prilagodi za različne okoliščine bivanja.

Garsonjera je oblikovana tako, da ponuja vse glavne funkcije večjih stanovanj. Primerna je za udobno življenje ene osebe ali para, hkrati pa omogoča druženje več ljudi.

Kopalnica je zasnovana v črno-belih odtenkih, ostre linije pa mehča okroglo ogledalo. Foto Miran Kambič
Kopalnica je zasnovana v črno-belih odtenkih, ostre linije pa mehča okroglo ogledalo. Foto Miran Kambič

V prenovljeni kopalnici je ostala približno enaka razporeditev. Zasnovana je v črno-belih odtenkih, ostre linije pa mehča okroglo ogledalo. Pralno-sušilni stroj je skrit za frontami omare, kar ohranja prostor izčiščen.

Notranja osvetlitev je bila premišljena in skrbno izbrana. »Ne gleda na velikost stanovanja, si vedno prizadevamo, da ustvarjamo ambiente. V tem primeru, ker smo ustvarjali kotičke, nismo želeli še poudarkov na stropu s svetili, zato smo izbrali svetila, ki so nežna in prilagodljiva, ter ustvarjajo ambientalno osvetlitev,« je povedala arhitektka Tjaša Najvirt. Nad jedilno mizo so umestili svetilo, ki je iz gosjega perja in je hkrati dekorativni kos, drugje pa prostor osvetljujejo funkcionalna svetila.

Nad jedilno mizo je svetilo iz gosjega perja, ki je hkrati dekorativni kos, Foto Miran Kambič
Nad jedilno mizo je svetilo iz gosjega perja, ki je hkrati dekorativni kos, Foto Miran Kambič

Barve v garsonjeri so umirjene, temnejši poudarek je garderobna omara ob vhodu, popestritev pa črno-bela tapeta na eni steni. Pečat stanovanju pa da tudi parket v vzorcu ribje kosti.

Ali je tudi v majhnih stanovanjih prostor za dekorativne kose? »Absolutno, poseben poudarek mora biti na detajlih, mini dekoraciji, ki da stanovanju osebno noto in toplino,« odgovarjata arhitektki.

»Zelo pomembno je, da je prostor na eni strani enovit, na drugi pa berljiv, da ni medsebojnih fizičnih ločnic, so pa estetske. Ne glede na to, kakšno vizualno predstavo si razvil skozi svoje življenje, takoj veš, da je to dnevna soba, tisto kuhinja ... Sicer je vse v enem prostoru in povezano, a hkrati so določene značilnosti, ki delujejo povezovalno, a hkrati kot delitev,« je še povedala arhitektka Petra Zakrajšek.

Sorodni članki

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine