Premišljeno sestavljenih 35 kvadratov

16. 9. 2024 | Besedilo: Aleksandra Zorko

garsonjera, majhna stanovanja, 35 kvadratnih metrov

Predstavljajte si delovni prostor, ki se v trenutku spremeni v sobo za goste. Pa jedilno mizo, ki je skrita v steni, ko je ne uporabljate. In to še ni vse: tudi dve pisalni mizi se elegantno pospravita ... S takšnimi premišljenimi rešitvami stanovanje kljub skromni velikosti 35 kvadratnih metrov deluje zračno in urejeno. Pod zasnovo se je podpisal arhitekt Jan Pintar iz arhitekturnega biroja Pintart.

Prenova 35 kvadratnih metrov velikega stanovanja je bila temeljita. Pravzaprav so porušili vse predelne stene, tako da so na koncu ostale le nosilne. »Pred samim projektiranjem smo  vse skupaj zelo dobro preučili. Naprej smo se seznanili z bivalnimi navadami uporabnikov in njihovimi željami ter potrebami, nato pa še z glavnimi karakteristikami prostorov. Naredili smo temeljito študijo, ki je obsegala tako osvetlitev kot tudi ogrevanje in hlajenje prostorov. Za tem smo se lotili tlorisa. Tega smo na začetku naprej očistili vseh predelnih sten, da smo dobili čim več uporabne površine, nato pa smo z elementi vgradnega pohištva sestavili najbolj optimalen tloris, ki je omogočal, da smo na 35 kvadratih uporabnikoma zagotovili kuhinjo, jedilni prostor, spalnico, ki se lahko čez dan uporablja tudi kot dnevna soba, otroško sobo ter dva delovna kotička za delo od doma,« je pojasnil arhitekt Jan Pintar.

Naročnika sta želela, da na majhni kvadraturi nastane funkcionalnost oz. praktičnost stanovanja običajne velikosti, ki ni namenjen samo paru, temveč tudi novemu družinskemu članu. Ob tem sta si želela še dva delovna kotička za delo od doma ter normalno funkcionalno kopalnico s sušilnim in pralnim strojem. Njuna skromna želja je bila postelja enake dimenzije, kot sta jo že imela (140 x 200 cm). A, kot pravi arhitekt, jim je z dobro rešitvijo uspelo umestiti celo nekoliko večjo - ta zdaj meri 160 x 200 cm. V stanovanju pa se je našel tudi shranjevalni prostor za kolo.

Spalnica na podestu

V središču pozornosti je spalnica na dvignjenem podestu, ki podnevi služi tudi kot dnevna soba. Pod podestom se skriva še dodatno ležišče. Spalnica je ločena s težko zaveso, ki ustvarja ločen zasebni del, ne da bi zanj žrtvovali dragoceni prostor. »Ta vertikalni pristop ne optimizira le talne površine, temveč ustvarja tudi ločitev med delovnim in sprostitvenim prostorom,« poudarja arhitekt. Tudi jedilna miza se da preprosto pospraviti v steno, ko je ne uporabljajo, podobno tudi dve pisalni mizi.

!!galerija!!


Kopalnica po besedah arhitekta pooseblja učinkovito zasnovo stanovanja. Pralni in sušilni stroj sta skrita v perforirani omari, kar zagotavlja funkcionalnost brez kompromisov pri udobju. Shranjevalne površine so integrirane v stene in pohištvo, tako da ne motijo estetike interierja. Pohištvo je izdelano iz furnirja lesa v kombinaciji s svetlimi odtenki preostalih pohištvenih površin. Vse skupaj zato deluje toplo in prijetno.

Subtilno zabrisane meje med prostori

»Ločnice med posameznimi prostori so narejene subtilno, skoraj nevidno, to pomeni več funkcij znotraj enega prostora. Bistvo pa je v vgradnem pohištvu. Dvignjen podest ima poleg dnevnega bivanja tudi funkcijo dodatnega sedišča ob jedilni mizi ter shranjevanja, saj ima vgrajene štiri večje shranjevalne kubuse ter izvlečno posteljo. Jedilna miza se poveže s podestom kot dodatnim sediščem, pospravi pa se v zložljivo v stensko oblogo. Pod pisalno mizo se izvleče dodatna postelja. Prostor se zastre z zaveso, skrito v omari. Prav tako je skrita tudi izvlečna zavesa v omari na podestu, da lahko ustvarimo vizualno ločnico med kuhinjo/ jedilnico in spalnico ter dnevnim prostorom,« pojasnjuje arhitekt zasnovo stanovanja. Ob tem dodaja, da je bil poudarek na detajlih in tehničnih rešitvah, ki se med seboj dopolnjujejo.

Največji izziv na tako majhni kvadraturi po besedah sogovornika predstavljata natančna zasnova in izvedba, zlasti, ko gre za umestitev pohištvenih elementov in inštalacij. »Velikost stanovanja je bila sama po sebi največja omejitev. Omejitve pa so vedno dobrodošle, saj služijo kot izhodišče za zasnovo. Večja ko je omejitev, večji je izziv. S tehtnim premislekom in izkušnjami se vedno najdejo dobre prostorske rešitve. Zaradi prostorske omejitve sem moral aktivno razmišljati tudi o vertikalni komponenti. Tako sem prišel do rešitve povišanja ’dnevne sobe’ na podestu. Pod podestom je ravno dovolj prostora za izvlečno posteljo pod pisalno mizo, hkrati pa se na drugi strani vertikalnega pohištvenega elementa do centimetra natančno izide višina od podesta do stropa, za skritje zložljive postelje v območju dnevnega kotička,« je še povedal arhitekt.

To majhno stanovanje, kjer je izkoriščen vsak kotiček, dokazuje, kako pomembno je premišljeno prostorsko načrtovanje in večnamensko pohištvo.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE