25. 4. 2011
Kompaktna ali inverterska TČ zrak/voda
Niko preko spletne strani
Na severu Slovenije adaptiram starejšo stanovanjsko hišo - 210 m2 (3-slojna okna, 16 cm fasade, 25 cm izolacija podstrešja, vgradnja talnega ogrevanja s 13 cm izolacija proti neogrevani kleti). Starejši in dotrajan sistem za ogrevanje bom zamenjal s toplotno črpalko in sicer glede na razpoložljive vire in višino investicije s toplotno črpalko zrak/voda. Na trgu je veliko tujih in nekaj domačih proizvodov in kar nekaj jih izpolnjuje pogoje za subvencijo Eko sklada. Pred dokončno izbiro ponudnika sem se znašel pred dilemo, kateri tip toplotne črpalke izbrati, glede na zanesljivost delovanja, temperaturno območje delovanja, učinkovitost in varčnost oz. energijski razred: KOMPAKTNI (on-of) ali SPLIT oz. KLIMA (inverterski). Vsak od ponudnikov zliva vodo na svoj mlin, tako da prosim za vaš strokovni in nepristranski nasvet glede izbire.
Glede na to, da se odločate za toplotno črpalko, ki predstavlja generator toplote za ogrevanje hiše, morate izbirati med tako imenovano standardno TČ ali kot jo imenujete kompaktno in TČ z inverterjem. Najverjetneje vaš izraz kompaktna TČ pomeni napravo, kjer so vsi njeni elementi vgajeni v enotno ohišje, medtem ko pomeni split izvedba TČ, napravo z ločenimi elementi. Kondenzator je lahko na primer vgrajen izven objekta, medtem ko sta uparjalnik in kompresor vgrajena v ohišje, ki je v objektu. Kot ugotavljate, standardni agregat deluje po principu vključeno/izključeno. Inverterska tehnologija ne obratuje po sistemu vključeno/izključeno, ampak je njeno delovanje vodeno s frekvenčnikom, ki zmanjšuje število vklopov in izklopov TČ in s tem zmanjša rabo električne enegije do 30 odstotkov v primerjavi s standardno izvedbo TČ. Delovanje inverterskega spiralnega kompresorja je brezstopenjsko v določenem frekvenčnem območju, ventilator ima vgrajeno frekvenčno regulacijo. Tako je potreben zagonski tok zmanjšan s 75 odstotkov in pri zagonu ne povzroča motenj v električnem omrežju. Poleg manjše rabe električne energije ima inverterska TČ tudi boljše hladilno število EER.
Ker izbirate med TČ zrak/voda priporočam, da pred izbiro ustrezne TČ pri pooblaščenem projektantu naročite izdelavo izračuna za določitev potrebne velikosti TČ. Naprave zrak/voda imajo namreč nižje grelno število in omejitve v delovanju pri nizkih zunanjih temperaturah. Tako bo strokovnjak lahko ugotovil ali bo lahko TČ delovala kot samostojni generator toplote ali ji bo za najbolj hladne dni treba pomagati z dodatnim generatorjem toplote, kar pomeni, da bo TČ delovala v bivalentnem režimu. Predimenzionirana TČ z namenom delovanja v monovalentnem režimu ima lahko slabše izkoristke in večje stroške zaradi večje priključne moči in posledično močnejše varovalke v električnem omrežju. Tak izračun bo tudi odgovor na vaše vprašanje po temperaturnem območju delovanja in zanesljivosti ogrevalnega sistema z vidika oskrbe s toplotno energijo potrebno za ogrevanje in ne nazadnje tudi za morebitno hlajenje poleti.
Odgovarja: Matjaž Malovrh
neodvisni energetski svetovalec