15. 2. 2012
Plesen in ogrevanje sten z IR-paneli
Simon preko spletne strani
A je res, da bi lahko z infrardečimi stenskimi paneli popolnoma odstranili plesen s stene? Plesen namreč nastaja v zgornjem kotu kuhinje (severovzhodni del hiše) in po celotni zunanji steni kopalnice.
Montažer IR-stenskih panelov mi je svetoval, naj panel namestim na zunanjo steno, tako da bi grel nasprotno, notranjo steno, ta pa bi posledično dovolj grela zunanjo steno, da bi plesen sčasoma izginila. Razumem, da se lahko stena zaradi segrevanja sčasoma izsuši, ne verjamem pa, da bi llahko notranja stena (po navedbah montažerja) z 20 stopinjami Celzija izsušila nasprotno (zunanjo) steno. Med stenama je tri metre razdalje.
Plesen je praviloma posledica površinske kondenzacije na mestih, na katerih je temperatura nižja od temperature rosišča. Gre torej za povezavo med temperaturo in relativno vlažnostjo notranjega zraka in temperaturo notranjih površin zunanjih konstrukcij, ki je pri danih razmerah odvisna od stopnje toplotne zaščite. Kritična so torej mesta, kjer toplotne zaščite ni ali je ta oslabljena (t. i. toplotni mostovi) in pa prostori, v katerih nastajajo večje količine vlage - kuhinje in kopalnice (a tudi spalnice) so pogosti primeri takih prostorov.
Če odmislimo morebitne potrebne konkretnejše ukrepe, kot je npr. dodatna izolacija zunanjih sten ali sanacija toplotnih mostov, če je to vzrok za težave, potem ostane kot rešitev boljši nadzor nad vlago v prostorih – namestitev in občasno preverjanje vlagomerov ter pogostejše zračenje. Ne pišete sicer, ali je v kuhinji napa in v kopalnici ventilator. Z njuno pomočjo je mogoče raven vlage v prostorih tudi učinkovito znižati.
Navedbe o predlaganem načinu montaže IR-panelov mi niso povsem razumljive. Vsekakor je poanta tudi v tem, da se z zvišanjem površinske temperature sten izognemo nevarnosti kondenzacije, vendar opis možnega izsuševanja s sevanjem toplote z notranje stene proti zunanji ni slišati smiseln, razen če ne gre za nesporazum.
V vsakem primeru je reševanje problema površinskih temperatur z (električnim) dogrevanjem lahko opazen strošek, zato bi ga priporočili kot skrajni ukrep. Na trgu so dostopne tudi različne možnosti ogrevalnih žic, “preprog” in trakov, uporabnih tudi na stenah, ki jih najdete z malo brskanja po spletu. A pred tem bi bilo priporočljivo odkriti dejanske vzroke za nastanek plesni in poskusiti vzpostaviti ugodnejšo mikroklimo (temperaturo in vlažnost zraka) v prizadetih prostorih.
Odgovarja: mag. Miha Tomšič
Več nasvetov strokovanjkov
Madeži na fasadi
Pozdravljeni! Imamo pasivno hišo z rekuperacijo. Lansko leto smo zamenjali zunanje rešetke - te so sedaj bolj odmaknjene od fasade. Prejšnje pa so bile direktno na fasadi in za... Več >
'Andreja'
Tovrstne trdovratne madeže je na fasadi izjemno težko uspešno in dokončno odstraniti. Predlagamo čiščenje fasa... Več >
Vlaga po izolaciji fasade
Pozdravljeni.Starši živijo v stanovanjskem bloku, ki je zidan v 80-ih, z betonskimi stenami. Nahajajo se v tretjem nadstropju. V stanovanju so že predhodno zamenjali okna in si uredili prost... Več >
'KATARINA'
Vlaga, plesen
Spoštovani.Potrebujem pomoč. Živimo v 1. nadstropju hiše, stare približno 50 let. Do leta 2003 težav ni bilo. Tega leta smo stara lesena okna zamenjali s plastičnimi in takrat se je p... Več >
Barbara
Glede na opis sklepam, da je težava v kondenzaciji notranje (bivalne) vlage, ki jo proizvajate sami z normalnim življenjem. ... Več >