21. 3. 2012

Ročni ali strojni ometi in izolacija z notranje strani

Aleksander po elektronski pošti

Spoštovani,

Prosim za nasvet. Hiša ima izdelane zidove in betonska tla. Imam ponudbe za ročne in strojne omete ter tlake - strojni so bistveno cenejši. Ponudniki pri ceni za kvadratni meter navajajo, da je dokončen obračun po dejanski porabi materiala, kar lahko na pogled ugodno ceno strojnega spremeni. S finančnega stališča bi se odločil za strojne, vendar ne vem, ali so enako kakovostni kot ročni. Kaj menite?

Hiša je izolirana s 5 cm debelimi kombi ploščami. Ali je smiselno in strokovno pravilno, če notranje strani zunanjih sten izoliramo s 5 cm stirodurom?

Hvala vnaprej za odgovor

Načeloma so strojni ometi in tlaki cenejši. Pri strojnih ometih se uporablja industrijsko pripravljena maltna mešanica, ki ima deklarirane tehnične lastnosti s strani proizvajalca.
Ročni ometi se običajno izvajajo na osnovi maltne mešanice, ki vsebuje vsaj 10-odstotni delež cementnega veziva, preostalo vezivo je hidrirano apno, le redko se uporablja hidravlično apno ali apneno testo. Mavčnega veziva pri ročnih ometih ni. Zato menim, da je prednost strojnih ometov tudi v tem, da se s kombinacijo navedenih mineralnih veziv lažje prilagaja gradbeno fizikalnim lastnostim zgradbe oziroma zahtevanim bivalnim pogojem.

Pri ročnih ometih je maltna mešanica odvisna predvsem od usposobljenosti in znanja mojstra. Po drugi strani pa je mogoče maltno mešanico prilagajati dejanskemu stanju na objektu.
Industrijski ometi so bistveno cenejši takrat, kadar so stenske površine ravne in je s tem nanos ometa tudi zaradi boljše sprijemljivosti tanjši. Seveda to velja le pod pogojem, da so uporabljeni kakovostni materiali in kakovostna izvedba.

Znatno razliko v ceni pogojuje tudi obseg površin. To pomeni, da je pri manjših količinah oziroma površinah zaradi zahtevnosti priprave dela s strojno tehnologijo razlika v ceni med ročno in strojno izvedbo manjša ali celo neznatna.   

Še odgovor Tomaža Škerlepa, strokovnjaka za toplotno in hirozaščito ter prenovo in sanacije stavb

Žal vam na zastavljeno vprašanje težko odgovorim, ker ste poslali premalo podatkov. Načeloma je toplotna izolacija fasade na zunanji strani učinkovitejša. V primeru, da objekta ni mogoče dodatno izolirati na zunanji strani, se lahko v skrajnem primeru odločimo tudi za dodatno toplotno zaščito na notranji strani zidu, seveda pod določenimi pogoji. Nepravilno izbran sistem toplotne zaščite objekta lahko vodi tudi v pojav kondenza in plesni, zato vam svetujem, da se naročite na individualno svetovanje v Gradbenem centru Slovenije.

Odgovarja: Boštjan Gerbec

strokovnjak s področja veziv, malt in betonov

Več nasvetov strokovanjkov

 Pošljite nam vprašanje

Na pomoč, na zunanjih stenah blokovskega stanovanja imamo plesen

Vljudno prosim za nasvet, kako ukrepati proti plesni na zunanjih stenah. Blok iz leta 1966 ima 5 bivalnih etaž, grajen je z opeko, fasada je izolirana s 5 cm stiropora. Moje stanovanje je v prvem n... Več >

Jana

Kar opisujete, je pogosta težava predvsem pri podnajemnikih, ki imajo do stanovanja drugačen odnos od lastnikov. Iz fotograf... Več >

Bojan Žnidaršič
energetski svetovalec in direktor Vitre Cerknica

Svetovalnica: Ali lahko uveljavim kot olajšavo normiranih stroškov tudi svoje delo

Pozdravljeni,pred kratkim sem prodal polovico nepremičnine v tretji gradbeni fazi.Pozanimal sem se na davčni upravi, kako gredo postopki. Rekli so mi, da lahko kot olajšavo uporabim vse račune za m... Več >

Pozdravljeni,Kot prodajalec nepremičnine ste seveda dolžni plačati davek na promet nepremičnin in dohodnino od kapita... Več >

Urša Zupan
pravnica, vprašanja zanjo naslovite na: deloindom@delo.si

Kako popraviti zidne razpoke

Lep pozdrav.Imam hišo, staro 10 let. V notranjosti so se pojavile manjše razpoke in to samo v zgornjem nadstropju. V spodnjem jih ni. Kako popravit razpoke, da bo učinkovito. Razpoke smo prekitali,... Več >

'Mateja'

Spoštovani, če gre za rahle razpoke do 0,2 mm, potem se obrnite na mojstra slikopleskarskih del. Ta vam bo najve... Več >

Gašper Rus
mag. inž. grad. GI ZRMK - Center za materiale in konstrukcije

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE