Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Razno

Kolumna Andreja Jagra: Čas je za estrihe!

Mladi graditelj družinske hiše iz Šentjurja pri Celju. Ker je ugotovil, da so mnoge informacije s področja gradnje, ki so mu bile dostopne, enostranske in ne olajšajo odločitev, ki jih mora sprejeti investitor, se je odločil svoje izkušnje deliti z našimi bralci, ki se odločajo o gradnji doma.
Andrej Jager
6. 11. 2018 | 08:33
22. 10. 2024 | 04:47
6:39

Dobrega izvajalca za estrihe se vsaj na našem območju dolgo čaka. Svojega sem imel že izbranega, zanj sem se odločil izključno na podlagi referenc. Cene med njimi se bistveno ne razlikujejo in so od 8 € do 9,5 € po kvadratnem metru, z materialom, brez DDV. Povpraševanje sem poslal že v času, ko sem polagal stiropor po hiši, torej slaba dva meseca prej, ko sem storitev potreboval. Še prej je tako treba položiti talno gretje, zato je časa za dogovor dovolj.

Že dolgo nisem bil v takšnem pričakovanju kot tokrat, ko sem čakal na te mojstre.

Odločil sem se za klasične mokre cementne estrihe, saj najbolj ustrezajo potrebam naše hiše. Dobro prenašajo toploto, kar je pomembno zaradi talnega gretja in omogočajo popolno oblivanje do vseh kotov v hiši.  Izbral bi lahko tudi hitro sušeče estrihe, vendar za to ni potrebe, ker je časa za sušenje dovolj. Čas sušenja je odvisen od količine porabljene vode pri izdelavi, vremenskih pogojev in letnega časa v obdobju sušenja in debeline samega estriha. Pred namestitvijo talne obloge se morajo mokri estrihi sušiti vsaj dva meseca, še bolje tri, predhodno pa je treba vlago estriha tudi izmeriti.

Na končno debelino estriha vplivajo različni dejavniki. Načeloma je tako, da se debelina estriha določi že pri sami gradnji hiše, ko morajo zidarji določiti nulto točko, ki označuje vrh talne obloge. Pod to mero se nahaja vsa izolacija, inštalacija, estrih in talna obloga. V našem primeru je za estrih predvidenih 5 centimetrov. Končna debelina bo odvisna tudi od natančnosti zidarjev, ki so vlivali temeljno ploščo in ploščo v mansardi. Problem lahko nastane, če po položitvi izolacije in talnega gretja ostane premalo prostora za zadostno debelino estriha. Težava se pojavi pri balkonskih ali vhodnih vratih, ko ni prostora za dodatne centimetre betona, saj lahko estrih vlijejo le do roba stavbnega pohištva.


Ves čas polaganja termo izolacije sem bil pozoren na višino, kljub temu, da so prve izmere kazale, da bo prostora več kot dovolj. Gre za centimetre in ti lahko hitro skopnijo, če katerakoli faza vmes ni natančno izvedena. Pred vlitjem estriha pa mora biti znana tudi odločitev, kakšna bo končna talna obloga v hiši oziroma kakšna bo debelina. Od le nekaj milimetrov do  dveh centimetrov se gibljejo klasične talne obloge. V našem primeru bodo prevladovale ploščice in gotovi parket, kar bo vzelo 1,5 cm prostora.

Detajli so tudi v kopalnicah in kurilnici. V teh prostorih bo prisotna voda in zaradi preprečitve razlitja v primeru izliva v druge prostore je višina strojnega tlaka za centimeter nižja kot v sosednjih prostorih. V kopalnicah bomo imeli tuš kabine brez tuš kadi. V tem delu izvajalec ne bo vlil estriha, saj bo to opravil keramičar sam. S tem si keramičar lažje ustvari padec, ki je potreben pri vgradnji kanalete. Na mestih v kopalnici sem mesto kjer estriha ne bo opažil z deskami. Opaž sem naredil tudi v prostoru, kjer je skozi ploščo narejen preboj s prezračevalnimi cevmi in na vrhu stopnic.

Hiša vse manj deluje kot gradbišče, prostori dobivajo končno obliko in zdaj vse skupaj že bolj izgleda kot bivalni prostor.

Povsod je praksa, da se vlivajo plavajoči estrihi. To ne pomeni nič druga kot to, da se betonsko zalitje z ničemer ne stika. Pod estrihi preprečuje stik s ploščo izolacija in talno gretje, ob steni pa se razpelje centimeter in pol debel robni trak iz pene, ki deluje kot dilatacija in preprečuje stik estriha s steno. Trak je potrebno tesno namestiti ob steno, nekako zatakniti tako, da se ob vlitju estriha ne dvigne. Na tem mestu bi se estrih razlil do stene in robni trak nima več nobene funkcije. Obrobni trak sem namestil sam.

Po položeni cevni napeljavi za talno ogrevanje in izvedenem opažu je bilo vse pripravljeno za vlitje estrihov. Mojstri so se držali datuma in v enem dnevu končali vso hišo. Na srečo večjih težav ni bilo, prostora za zadostno debelino je bilo dovolj. Imeli smo ravno obraten problem, saj je bilo ravno pri balkonskih vratih v spodnjih prostorih preveč prostora in so tam estrihi zdaj debeline kar 8 cm. Od viška ne boli glava, pravijo, a pri večji debelini traja dalj časa, da toplota talnega ogrevanja pride skozi toliko betona. Fazni zamik bo, vendar to nima bistvenega vpliva, saj bo ogrevanje konstantno, in ko se bodo prostori enkrat ogreli, to ne bo več problem.

Estrihi so vliti, čas je za obračun. Uporabil sem tri kolute robnega traku, strošekje pribl. 30 evrov. Cena kvadratnega metra estriha, ki vključuje tudi plastifikator za talno ogrevanje, je bila 8,70 evrov brez DDV. Za celotno hišo je račun nanesel 1690 evrov z DDV.

Ne morem še reči, da ob vstopu v hišo začutim občutek po domu, verjetno je za to še prezgodaj.

Že dolgo nisem bil v takšnem pričakovanju kot tokrat, ko sem čakal na mojstre za estrih. Z njegovim vlitjem se je zaključila faza gradnje, po katerih v hiši ne bo več velikih grobih gradbenih del. Hiša vse manj deluje kot gradbišče, prostori dobivajo končno podobo in zdaj je vse skupaj že bolj videti kot bivalni prostor. Ne morem še reči, da ob vstopu v hišo začutim občutek po domu, verjetno je za to še prezgodaj.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine