13. 11. 2014 | Besedilo: living4media | Fotografije: Mans Jensen
Odprta vrata – Švedska: Preprosto in elegantno
13. 11. 2014 | Besedilo: living4media | Fotografije: Mans Jensen
Nina in Niels Mouritsen sta dolgo iskala idealen dom. Nazadnje sta na južni obali Švedske našla majhno ribiško kočo, jo obnovila in spremenila v zračno, svetlo in udobno zatočišče. »To je bila ljubezen na prvi pogled. In ta ljubezen še kar traja, čeprav sva v hiši uvedla veliko novosti,« pravi Nina.
Njun sanjski dom je klasična podolgovata hiša, kakršne so značilne za najjužnejšo švedsko pokrajino Skanijo (Skane). Zgrajena je bila leta 1910, med obnovo pa so njen tloris povečali na približno 150 kvadratnih metrov. Stoji na 750 kvadratnih metrov veliki parceli.
Zakonca Mouritsen sta prostor, ki jima je bil na voljo, dodobra izkoristila in ustvarila resnično prostoren dom, opremljen z edinstveno mešanico sodobnega dizajna in podeželskega šarma. Hiša stoji v Gislovu, ribiški vasici pri Trelleborgu. Do morske obale je le nekaj sto metrov, prav toliko pa je tudi do pristanišča, kjer družina preživlja večji del svojega prostega časa.
Preden so se preselili na Švedsko, so živeli v Københavnu. Njihova prva postaja na Švedskem je bil Malme, kjer so stanovali v novi večstanovanjski hiši. »Vse je bilo novo, preprosto in vrhunsko, a smo sčasoma ugotovili, da nekaj pogrešamo,« pravi Nina. Ko je bil starejši sin Sebastian star štiri leta, se družina preprosto ni mogla več upirati želji po tem, da bi si dom ustvarili na podeželju.
Naprodaj je bilo kar nekaj primernih hiš, vendar je bila težava v tem, da niso vedeli, kam bi se preselili – dokler niso prišli v Gislov. »Ko smo zagledali to hišo, obdano z zelenjem, sem v hipu začutila, da je to kraj, kjer si želim živeti,« navdušeno pojasnjuje Nina.
Kaj hitro so tudi ugotovili, da je v tem kraju veliko družin z majhnimi otroki. »Mnogi od njih so zdaj naši zelo dobri prijatelji,« pravi Nina, ki je odrasla v Beddingestrandu blizu Gislova, tako da je bila izbira kraja nekaj povsem naravnega. Niels dela kot generalni direktor podjetja Visit Sweden, Denmark and Norway, Nina pa je stevardesa.
Njun drugi sin se je rodil, ko so bili še sredi dela, zdaj pa Nina pričakuje tretjega otroka. Hiša je že skoraj povsem končana, nova lastnika pa sta tudi zasnovala vrt.
Staro kamnito kočo s stekleno verando so pri prenovi povečali, tako da so v njej uredili še pisarno in kuhinjo brez pregradnih sten, ki se nadaljuje v jedilnico. Kuhinja je sicer njihova najnovejša pridobitev.
»Želela sem si prostorno kuhinjo s kuhinjskim otokom, na katerem je veliko delovne površine, poleg tega lahko gostje ob njem popijejo kozarček in mi delajo družbo, medtem ko kuham.«
Ker gre za povsem odprt prostor, je bilo pomembno, da se oprema kuhinje ujema s pohištvom v drugih sobah. Kuhinjski elementi so znamke Noblesse, gospodinjski stroji pa Siemensovi. V strop vgrajeni zasenčeni reflektorji dajejo prijetno svetlobo. »Zelo rada kuhava in pogosto vabiva prijatelje na večerjo, tako da je kuhinja zelo pomemben del našega doma,« pravi Niels.
Tla so iz črnega skrilavca. »Da bi dosegli vtis prostornosti, smo morali podreti zid med majhno kuhinjo in jedilnico. To nam je vzelo precej več časa, kot smo načrtovali. Zdaj se vsem zapletom, ki so za nami, samo smejimo,« pravi Nina. »Vendar so bili vmes trenutki, ko sva bila dodobra naveličana kuhanja na žaru na prostem in pomivanja posode v kopalni kadi.«
Ker so želeli dve otroški sobi, so v mansardi odstranili strop in jo odprli do slemena. S tem so pridobili dodatno svetlobo in tudi več prostora. Na koncu so dodali zid in tako sta nastali dve otroški sobi.
Največja soba v pritličju je zdaj televizijska oziroma dnevna soba. Vanjo sta lastnika postavila dansko peč ABC, ki daje dovolj toplote in hkrati ustvarja res prijetno ozračje. Dvojna vrata, ki se odpirajo na vrt, so svojevrsten naravni prehod iz hiše v naravo. »Prepričana sem, da je opremljanje vrta enako pomembno kot opremljanje stanovanja,« razmišlja Nina. »Zunaj lahko ustvarjate sobe z različnimi vrstami trave, latniki, lučmi in vrtnim pohištvom. Vse, kar potrebujete, je bujna domišljija in ni je stvari, ki bi vas lahko pri tem ustvarjanju ustavila.«