5 idej, kam z bučami, ki smo jih izrezali za noč čarovnic

2. 11. 2021 | Besedilo: E. N.

recikliranje, noč čarovnic, buče

Najstrašnejša noč v letu je za nami in če ste se čez konec tedna tudi vi zabavali z izrezovanjem buč, sedaj verjetno ne veste, kam bi z njimi. Nikar jih ne zavrzite, za vas smo pripravili odlične ideje, kako jih reciklirati.

Zadnjo oktobrsko noč naj bi strašilo, da bi se obvarovali duhov, pa izrezujemo buče s strašnimi obrazi, ki jih odganjajo. No, takšno prepričanje je veljalo v preteklosti, danes pa ustvarjanje bučnih pošasti predstavlja predvsem zabavo in priložnost za razgibavanje ustvarjalnih sivih celic nas in naših otrok. Če ste v preteklih dneh tudi vi z nožki dolbli v buče, vaše vrtove ali okenske police gotovo krasijo oranžne glave. A ker naj bi bila preteča nevarnost duhov mimo, dekoracija pa bo kmalu dobila božičen pridih, se bo od njih počasi treba posloviti. To seveda ne pomeni, da svetujemo, da jih vržete v smeti. Preverite, kako jih najbolj pametno reciklirati.

FOTO: seenual/Shutterstock

Spremenite jih v ptičjo krmilnico

Buče, ki ste jih izdolbli, so lahko odlično zatočišče za različne ptiče, ki v hladni polovici leta ostajajo doma. Napolnite jih s slamo, semeni in drugimi ptičjimi priboljški, da se bodo ptice lahko vanje zatekle in napolnile lačne želodčke. Če pri izrezovanju niste naredili dovolj velikih lukenj, jih povečajte, da bodo ptice lahko brez težav vstopale in izstopale iz buče. Lahko se zgodi, da se v krmilnici oglasijo tudi ljubke veverice.

PREBERITE ŠE: OTROCI NAJ PTICE OPAZUJEJO S POMOČJO KRMILNICE


Z njimi nahranite divje živali

Bučnega mesa se bodo nadvse razveselile divje živali. Namesto, da "odslužene" buče vržete v smeti, jih odnesite v bližnji gozd ali travnik, kjer se pasejo srne, divji prašički in druga divjad. Če so buče še cele, jih razrežite na kose, sicer pa jih lahko tudi vržete ob tla, da se razpočijo. Na ta način bodo živali lažje prišle do bučnega mesa in jim boste zelo olajšali hranjenje. 

Uporabite semena

Buče lahko kupimo v trgovini, na tržnici ali pri lokalnem kmetu. Do naslednjega leta pa si zalogo oranžnih glav lahko priskrbite sami. Prihranite bučna semena buč, ki ste jih izrezovali, jih nežno sperite pod vodo in za en teden shranite v hladilnik. Nato jih zamrznite v zamrzovalniku, kjer naj počakajo do aprila ali maja, ko bo čas, da jih posadite v zemljo. 

Naj postanejo cvetlični lonec

Če bučam odrežete vrh, lahko postanejo tudi odlični tematski lonci za rože. Če ste jih natančno izdolbli, lahko vanje postavite različne trajnice, ki jih hladne temperature ne motijo, prav tako pa uživajo v senci. Če boste bučne cvetlične lončke postavili na sonce, bodo namreč precej hitro začele propadati in zlepa ne bodo dočakale zime.

FOTO: czarny/Shutterstock

Kompost

Če ste se za letos nasitili oranžnih dekoracij, pa lahko buče odvržete tudi na kompost. Tam bo za recikliranje poskrbela kar mati narava, vi pa boste čez nekaj časa lahko uporabili gnojilo, ki bo na ta način nastalo. Rastline na vašem vrtu ga bodo gotovo vesele.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE