Hranjenje ptic in opazovanje, kaj se dogaja v krmilnici, sta zanimiva predvsem za otroke, ki na takšen način razvijajo vrednote ohranjanja narave, navajajo v zapisu na spletni strani Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (v nadaljevanju DOPPS).
A tudi hranjenje ni povsem neškodljivo, saj povečamo možnosti prenosa povzročiteljev bolezni med pticami. Krmilnice moramo pred vsakim ponovnim nasipom čistiti, hrano pa dosuti v zmernih količinah. S tem zmanjšujemo možnost njenega onesnaženja s patogeni, še dodajajo na DOPPS.
Primerna krmilnica je lesena in ima streho. Ptice lahko vanjo dostopajo z vseh strani. Lahko uporabimo tudi pladenj z dvignjenim robom, ki ga postavimo nekam na suho. Krmilnico postavimo v bližino krošenj dreves ali grmov, hkrati pa na takšno mesto, da ptice ne morejo ogrožati plenilci. Nekatere ptice, predvsem drozgi in ščinkavci, se raje hranijo na tleh, zato jim lahko uredimo tudi talno krmišče. Priporočljivo je, da ima streho, da je hrana zaščitena pred dežjem.
Hraniti začnemo pozno jeseni, nadaljujem pozimi in nato do otoplitve. Ptice lahko hranimo tudi poleti. S tem jih bomo privabili na vrt, kjer bodo lovile različne žuželke.
Ptic ne krmimo s človeško hrano (predvsem kuhano ali začinjeno), temveč s hrano za ptice. Nastavimo lahko jabolka, ovsene kosmiče in rozine, z mešanico sončničnih semen, prosa in semen konoplje.