Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Eko kotiček

Zato maja ne bi smeli kositi trate

Z majhnimi spremembami pri košnji lahko pripomoremo k nastanku nektarja za kar 10-krat več čebel in drugih opraševalcev.
Foto: Shaplov Evgeny/Shutterstock
Foto: Shaplov Evgeny/Shutterstock
15. 5. 2024 | 10:58
22. 10. 2024 | 21:45
3:22

Gibanje No Mow May se je začelo že leta 2019 v Angliji, vsako leto pa ima več privržencev. Podpirajo ga denimo tudi na Dunaju, kjer okoljska organizacija Die umweltberatung spodbuja vse, da maja pustijo travnikom, da se razbohotijo, in tako pomagajo pri ohranjanju biotske raznovrstnosti ter skrbi za zdravo naravno okolje.

Maj je za mnoge najlepši mesec v letu, saj se narava prebudi v vsej svoji lepoti, trata in vrtovi pa zacvetijo s polno močjo. Za urejen videz vrta in okolice hiše je redna košnja trate sicer nujna, a maja velja razmisliti o opustitvi košnje za dober namen, opozarjajo v gibanju z imenom Maj brez košnje (No Mow May).

No Mow May je praksa, ki spodbuja ljudi, da v mesecu maju ne kosijo svoje trate, da bi omogočili cvetenje travniških rastlin in s tem posledično pomagali opraševalcem, kot so čebele, metulji in drugi žuželke. Zakaj je to pomembno?

PREBERITE ŠE: ODCVETAJOČIH ZAČIMBNIC IN TRAJNIC NE REŽIMO, DOKLER GOSTIJO ČMRLJE ALI ČEBELE

Prvič, mnoge cvetoče trave in rože v trati so ključnega pomena za preživetje čebel in drugih opraševalcev. Čebele se hranijo s cvetnim nektarjem in cvetnim prahom, ki ga najdejo na teh rastlinah, zato je pomembno, da imajo dovolj virov hrane v obliki cvetov, da bi preživele. Če trati pustimo, da naravno zraste in cveti, omogočamo tem rastlinam, da dosežejo svoj polni potencial cvetenja, kar pa je ključno za opraševalce, ki se zanašajo na te vire hrane.


Drugič, ko pustimo trato, da naravno zraste, to ustvari tudi bolj raznoliko in trajnostno okolje za življenje različnih živalskih vrst, kot so ptice, žuželke in majhni sesalci. Visoka trava lahko nudi zavetje in habitat za mnoge od teh živali, poleg tega pa lahko prispeva k večji biotski raznovrstnosti v naših vrtovih in okolici.

Tretjič, z zmanjšanjem košnje trate lahko tudi prispevamo k zmanjšanju emisij toplogrednih plinov. Redna košnja trate zahteva porabo fosilnih goriv, bodisi za delovanje kosilnic bodisi za prevoz odrezanih odpadkov. Z opustitvijo košnje tako zmanjšamo to porabo in tako zmanjšamo svoj ogljični odtis.

Čeprav se zdi maj čas, ko bi morali biti naši vrtovi urejeni in košeni, je gibanje Maj brez košnje odlična priložnost, da premislimo o svojem odnosu do narave in o tem, kako lahko svoj vrt spremenimo v bolj prijazen in podporni habitat za živali in rastline. Zato predlagamo, da se pridružite gibanju in pustite svojo trato, da prosto zraste in cveti, ter tako prispevate k ohranjanju biotske raznovrstnosti in podpirate opraševalce, ki so ključnega pomena za naše ekosisteme.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine