Velika večina tulipanov, ki se prodajajo kot rezano cvetje, prihaja k nam z Nizozemske, s tamkajšnjih cvetličnih borz, na katere se v mrzlih mesecih steka pretežno cvetje iz ogrevanih rastlinjakov. To velja tudi za tulipane, saj na prostem njihov razvoj še ni tako daleč. Manj dni, ko preteče od takrat, ko jih porežejo, do prodaje končnemu kupcu, dalj časa nas bodo v vazi razveseljevali.
Sveži šopki tulipanov imajo navadno čvrsta, pokončna stebla, listi na robu šopka se ne povešajo vstran, nimajo suhih konic in rumenkastega nadiha, ki napoveduje, da bodo začeli propadati. Zeleni del tulipanov resda ni enak pri vseh sortah, pri nekaterih je temnejši, spet pri drugih svetleje zelen, a če svetlo zeleno barvo spremlja mlahavost, jih raje ne kupimo.
Stebla tulipanov s spodnje strani ne smejo biti zasušena ali gnijoča, saj tudi to ni ravno znamenje svežine.
Izberimo tulipane, pri katerih so cvetovi oz. cvetni lističi sklenjeni v trdne popke, ki pa že močno nakazujejo barvo.
Organizirajmo se tako, da bodo cvetice po nakupu čim prej prišle v vodo.
PREBERITE ŠE: DAN ŽENA: LEVINJI PODARITE SONČNICO, TEHTNICI RDEČO VRTNICO
Ko tulipani v vazi oživijo, dajejo vedno razkošen vtis, zato so lepi tudi v najpreprostejši vazi. Izberemo dovolj široko in najmanj za polovico višine stebel visoko vazo, še raje višjo. Zakaj? Takoj ko pridejo v vodo, tulipani začno rasti, zato se začnejo njihova izdolžena stebla povešati vstran. Malce višje stene vaze, ki se proti vrhu širijo, jim dajejo oporo. Lahko pa tulipane razporedimo med zelenje, ki podpira stebla, kot je zeleno, še neolistano borovničevje. Cvetličarne ga naročajo prav v ta namen.
Vodo redno dolivamo, če želimo stebla na novo spodrezati, pa raje z eno roko primemo za vsa skupaj in jih dvignemo iz vaze, kot da bi posamezne cvetice na novo prerazporejali, saj bi se šopek »skuštral«.
Takojšnja zamenjava vode je nujna v primerih, da je voda zaradi propadanja stebel motna. Da bi to preprečili, že na začetku porežimo dna stebel do čistega, odstranimo liste, ki bi se namakali v vodi in spodnji del stebel oplaknemo pod tekočo vodo. Vaze moramo seveda vedno pomiti do čistega. V dodatku za rezano cvetje, ki ga poleg šopka dobimo v cvetličarnah, je sredstvo, ki zavira razmnoževanje bakterij v vodi.
Tulipani ne sodijo v vazo skupaj z narcisami. Razlog seveda ni estetski, temveč ima opraviti s tem, da narcise iz stebel izločajo strupeno sluz, ki povzroča propadanje drugega cvetja. Če se kombinaciji le ne moremo upreti, postavimo spodrezane narcise v ločeno vodo vsaj za 4 do 8 ur in jih šele potem damo k tulipanom.
Splošno znana cvetličarska praksa je, da rezanemu cvetju takoj, ko ga dajo v vodo, oberejo čim več listov, da bi se v vodi čim dalj obdržalo. Tudi odrezana rastlina skoznje diha in oddaja vodo, s tem pa se hitreje »stara«. Čim več listov boste obrali tulipanom, dalj časa bodo cvetovi sveži – a po drugi strani dajejo listi cveticam v vazi oporo, predvsem pa imajo pomembno dekorativno vlogo, šopek z njimi je videti najbolj naravno.
Šopek solidnih tulipanov, ki ga bomo v vazi lepo oskrbovali, bi nam moral trajati vsaj teden dni, če nam je uspelo kupiti »dobro« sorto, takšno, ki je boj obstojna, tudi dlje. Bo pa šopek dalj časa trajal v mrzlem prostoru z nekoliko višjo zračno vlago.