29. 10. 2024 | Besedilo: Jerneja Jošar
čebulnice, jesensko sajenje, okrasne čebulnice, cvetoče trajnice
Okrasni vrt: Čebulnice med trajnicami
29. 10. 2024 | Besedilo: Jerneja Jošar
čebulnice, jesensko sajenje, okrasne čebulnice, cvetoče trajnice
Lepi jesenski dnevi so več kot primerni, da še kaj postorite na vrtu. Med drugim opravite pregled vsega, kar se je dogajalo čez leto. Če le ni zemlja premokra, zavihajte rokave in naredite kakšno gredico več, dopolnite obstoječe okrasne grede, posadite še kakšno grmovnico ali jagodičje.
Okrasne gredice s cvetočimi zelnatimi trajnicami so lahko prava paša za oči vse leto, cvetja, hrane za dušo, ni nikoli preveč. A že ko jih načrtujemo, moramo paziti, da izberemo rastline, ki cvetijo v različnih obdobjih, in jih primerno razporedimo po gredi. Ker pa trajnic, ki bi zacvetele že zelo zgodaj spomladi, ni veliko, grede dopolnimo s spomladi cvetočimi čebulnicami, tulipani, narcisami, okrasnimi luki. In zdaj je pravi čas, da poskrbimo tudi za to.
Spomladi cvetoče čebulnice
V to obširno skupino spadajo cvetlice, ki jih razmnožujemo s čebulicami, od tistih drobnih nežnih, kot so zvončki, žafrani, hrušice, do narcis in tulipanov, ki včasih s pestrostjo barv in oblik prekašajo sami sebe, ter najbolj poznih okrasnih lukov, ki se dvignejo nad rastje in dajo zasaditvi piko na i. Cvetijo kratek čas, a zgodaj, pred trajnicami, ki se takrat šele prebujajo. Zato ima dopolnitev gred s čebulnicami pomembno vlogo.
Nižje vrste, zvončke, hrušice, žafrane, bomo raje sadili na mesta, kjer jih lahko združimo v velike skupine, da bodo prišli bolj do izraza. Na primer, na trato ali pod drevje in grmovnice. V nekaj letih se bodo čebulnice razrasle in ustvarile čudovite barvne preproge. Ker so take zasaditve tako rekoč trajne, je vredno dobro premisliti, kam jih bomo posadili in s katerimi rastlinami kombinirali.
Na grede s trajnicami sadimo narcise, tulipane in okrasne luke. Morda na sprednji rob dodamo kakšno nižjo vrsto, a previdno, da je sosednje trajnice ne zakrijejo.
PREBERITE ŠE: ZAKAJ JE BOLJŠE JESENSKO SAJENJE SADNEGA DREVJA
Od belih do skoraj črnih
Bogastvo sort je neizmerno, tako da morate tudi tukaj dobro premisliti, preden vam v trgovini roka seže po vrečici s privlačno fotografijo. Barvni izbor narcis ne preseže treh barv, bele, rumene, oranžne, a odtenkov je nešteto. Oblika cvetov je lahko navadna, najbolj podobna botaničnim sortam ali tisti naši narcisi, ki avtohtono raste med drugim na Golici, potem so tu sorte z manjšim ali večjim osrednjim delom, troblja mu rečemo, zato se tudi skupina narcis imenuje kar trobentaste, do takih, katerih osrednji del je posebne oblike, bogato polnjen, razigran.
Od snežno bele do skoraj črne, cela paleta barv je na izbiro, ko se odločamo za tulipane. Celo modrikasti so. Od enobarvnih do prelivajočih se dveh, treh ali celo več barv. Oblika cvetov je lahko preprosta, rekli bi tradicionalna, lilijasta, ki spominja na lilije, resičasta, pri kateri je rob listov resast, papagajska, pri kateri so robovi cvetnih listov pernati, kodrasti ali valoviti, ter celo takšni polnjeni, ki spominjajo na potonike. Nekateri so na višjih cvetnih steblih, ki dosegajo celo 60 ali 70 cm, spet drugi so nižji, do 30 cm visoki. Sorte se med seboj razlikujejo tudi po času cvetenja. Od najzgodnejših, ki zacvetijo aprila, prek srednje poznih, katerih cvetovi se odpirajo od srede aprila do srede maja, do poznih, ki nas razveseljujejo do konca maja.
Kako izbiramo sorte
Najprej se odločite, v kakšnih barvni paleti bi želeli, da je zasaditev. Lahko je to topla barvna kombinacija, v kateri se zvrstijo cvetovi od rumene, oranžne do rdeče. Ali pa bi raje nekaj nežnega v belih, rožnatih, vijoličastih odtenkih. Za tiste pogumnejše pa je kombinacija rumenih in oranžnih z vijoličastimi.
Tudi oblika cvetov naj ne bo zanemarljiva. Izberite take, ki imajo cvetove različnih oblik in se med seboj odlično ujemajo. Na primer elegantni lilijasti tulipani s preprostimi klasičnimi oblikami ali pa tistimi polnimi, ki še poudarijo nežnost preprostih. Višina je lahko prav tako različna, da bo greda delovala tudi tukaj razgibano.
Zelo pomemben je čas cvetenja. Zato vedno izbirajte preudarno, da boste posadili sorte, ki cvetijo v različnem času. Tako bodo grede zagotovo lepe od konca marca do konca maja, ko bodo glavno vlogo počasi prevzele trajnice.
!!galerija!!
Sajenje med trajnice
Čebulnice sadimo na okrasne grede med trajnice na dva načina. Prvi je tak, da je učinek spomladi enak cvetočemu travniku, cvetlice so »razmetane« po gredi. Drugi način je sajenje v večje skupine med trajnice.
Cvetoč travnik – Čebulice po gredi razporejamo po vrstnem redu, sorto za sorto. Naj cvetijo v različnem času. Najprej vzamemo eno sorto in jo (bolj ali manj) enakomerno razporedimo po vsej gredi, potem vzamemo drugo in naredimo enako ter tako nadaljujemo. Ko so čebulice razporejene, jih posadimo.
Skupine – Tudi pri drugem načinu, ko sadite čebulice v skupine, izberite v različnem času cvetoče in različnih višin. Učinek bo večji, če v vsako skupino sadite eno sorto. Med čebulicami pustite tri centimetre razmika. In ne skoparite s količino. Vsake sorte, ki bo rasla v eni skupini, naj bo vsaj 10 čebulic. Le tako bo prišla zasaditev do veljave.
Nova greda
Če boste še to jesen zasnovali čisto novo okrasno gredo, je pomembno, da najprej posadite trajnice. Te sadimo v razmiku od 25 do 30 cm. Če bomo mednje sadili čebulice za učinek cvetočega travnika, ta razdalja čisto zadošča, da vmes potaknemo čebulice. Če pa ste se odločili, da bodo tudi čebulnice raje v skupinah, jim že vnaprej določite večji prostor, ga označite in okoli posadite trajnice toliko bolj stran.
Kako sadimo
Zemlja je v oktobru še topla in vlažna, tako da lahko čebulčki in gomoljčki pred zimo razvijejo dober koreninski sistem. Čebulnice potrebujejo tla, ki so dobro odcedna, prepustna in s hranili raje bolj revna kot prebogata. Gnojimo s kompostom, hlevskemu gnoju se izogibajmo.
Tla prej zrahljamo. S sadilnim klinom naredimo jamico. Nekako velja pravilo, da sadimo v jamice, ki so dvakrat ali trikrat globlje od debeline čebulice, gomolja, brsta. Če so tla slabo odcedna, na dno luknje dodamo nekaj peska ali mivke. Čebulico položimo v luknjo in pazimo, da med njo in dnom luknje ni zraka, sicer se tam nabira voda in čebulica zgnije. Ko sadimo večje skupine, lahko odkopljemo celo površino, ki jo nameravamo zasaditi, toliko, da je jama dovolj globoka. Na dno razporedimo čebulice, tri do pet centimetrov narazen, in jih pokrijemo s prej odstranjeno prstjo.
Ko odcvetijo
Ko čebulnice odcvetijo, porežemo ostanke cvetov, liste pa pustimo, da sami ovenijo. Čebule, gomolji, brsti, rizomi z listi nabirajo hranila, ki jih čez zimo skladiščijo, spomladi pa porabijo za rast in cvetenje. Zato je rezanje ali kakršnokoli povezovanje listov popolnoma neprimerno. Če pravilno kombiniramo zasaditve čebulnic med trajnice, bo ta pomanjkljivost manj vidna. Ko bodo spomladanske čebulnice odcvetele, bodo trajnice že tako razvite, da bodo zakrile njihovo neugledno veneče listje.