Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Okrasni vrtovi

Pozimi cvetoča lončnica: Nevestica, ki je zacvetela pred prazniki

Poleg tradicionalnih božičnih cvetic, kot so božični kaktusi ter božične in vitezove zvezde, nas v vrtnih centrih in cvetličarnah pozimi vsako leto pritegne kakšna novost. V trendu so rdeče cvetoče. Kot eleganten kontrast pa nam ponujajo izbrane rastline z belimi cvetovi – tudi nežne sloke nevestice, speljane v obok.
Foto: Nancy_pauwels/Shutterstock
Foto: Nancy_pauwels/Shutterstock
5. 1. 2024 | 10:03
22. 10. 2024 | 20:55
3:50

Lepotice s kobuli zvezdasto razprtih cvetov, ki izvirajo z Madagaskarja, z botaničnim imenom Stephanotis floribunda, v naravnem ritmu cvetijo od maja do zgodnje jeseni, a jih znajo profesionalni gojitelji s prilagajanjem razmer v rastlinjakih prepričati, da zacvetijo v adventnem času. Če se rastlini s svetlečimi zelenimi listi in opojnemu vonju njenih cvetov zdaj ne morete upreti, si jo dajte toplo zaviti in z njo takoj domov.

PREBERITE ŠE: KOLUMNA JERNEJE JOŠAR: KRASULA - NEUNIČLJIVI CEKINČEK

Med cvetenjem se ne pusti motiti

Tudi sicer je silno občutljiva na temperaturne spremembe in prepih. V stanovanju moramo nevestico zelo pazljivo vzeti iz ovoja in jo takoj postaviti na primerno mesto s temperaturo okoli 22 stopinj CelzijaMed cvetenjem jo zalivamo dvakrat na teden in vodi na 14 dni dodamo malo tekočega gnojila. Potrebuje veliko svetlobe, a ne mara neposrednega sonca in tudi premikanja ne – če eksperimentiramo s prestavljanjem, lahko odvrže popke.

Resnici na ljubo ni ravno rastlina za začetnike, ker je precej muhasta. Na razmere v stanovanju se laže prilagodi, če jo kupimo od pomladi naprej. Ker potrebuje veliko svetlobe, je zanjo najprimernejše vzhodno okno, čim dlje od ogreval, kot ljubiteljico zračne vlage pa jo dnevno rosimo z mlačno vodo in lonček postavimo na vlažen pesek. Če nam jo bo uspelo obdržati, jo bomo po cvetenju pustili nekaj tednov počivati, zmanjšali bomo zalivanje, jo prestavili v hladnejši prostor, kar jo bo spodbudilo k ponovnemu tvorjenju cvetnih popkov, in ji spomladi prikrajšali dolge poganjke, da bo ohranila lepo obliko in vitalno rast. Ker poganjki rastejo precej hitro, jih lahko ob polkrožno oporo napeljemo tako, da bo nastal še en krog, ali pa jih privežemo ob palico.


Podobnost z vzpenjavim jasminom

Močno dehteči cvetovi nevestice, ki so priljubljeni za poročne šopke, po vonju malo spominjajo na jasmin, zato ji pravijo tudi afriški jasmin, čeprav z njim ni v sorodu. Jo pa nepoznavalci neredko zamenjajo za belo cvetoči vzpenjavi sobni jasmin (Jasminum polyanthum), s katerim jo povezuje nekaj lastnosti: cvetličarji ga v prodajo pogosto pošljejo v istem času, prav tako ga radi privezujejo ob krožno oporo, da cvetovi oblikujejo venček. Vzpenjavi jasmin ima v primerjavi z nevestico precej manjše, ne­svetleče koničaste liste in drobnejše zvezdaste cvetove. Tudi med cvetenjem se bolje počuti v hladnejših bivalnih prostorih.

Nakup nevestice

Pri nakupu pazimo, da so listi lepi, zdravi in lepo zeleni. Rastlina naj ima od tri do štiri šope cvetnih popkov, najbolje je, če sta se eden ali dva pravkar odprla. Ne kupimo nevestice, ki ima povešene šope cvetnih popkov. Ob nakupu nam jo morajo z vseh strani zaščititi s papirnim ovojem, saj je občutljiva na temperaturne spremembe.


VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine