Kolumna Jerneje Jošar: Načrt - kako na 42 m² doseči čim več

4. 5. 2021 | Besedilo: Jerneja Jošar

kolumna, Jerneja Jošar

Če pišeš vrtnarske priročnike, članke za revije, portale, potrebuješ material za tekst, potrebuješ fotografije. Veliko tega. Zato se mali zelenjavni vrt, ki živi v sklopu moje butične vrtnarske trgovinice – vrtnarije, vsakih nekaj let malo spremeni. Letos sem se odločila za bolj formalno obliko vrta, tako, ki vas jo je večina navajena in vam je ne samo všečna, ampak ste jo sposobni prenesti na svoje vrtove. Vendar bi vam želela z mešanimi, barvitimi zasaditvami na gredah pokazati, kako spremeniti malce togi in dolgočasen način zasajanja vrtnin. Kajti četudi je osnova v ravnih linijah, lahko z zasaditvijo ustvarimo čaroben, malce divji učinek, ki je bližje naravi.

Najprej sem seveda vzela v roke papir in svinčnik. Zarisala prej izmerjeno dolžino in širino, ki mi je na voljo za nove grede in tuhtala. Tuhtala, kako naj ta majhen košček zemlje, ki meri le 42 m² čim bolje izkoristim. Odločila sem se za tri različne dimenzije gred. Štiri gredice 1m x 1,80m, štiri gredice 1m x 1,40m in štiri v obliki trapeza 1m x 1,80m x 0,6m x 1,60m, slednje, da ne bo čisto vse pravokotno. Višina gred 20 do 25 cm, toliko, da so lepo ločene od potk. Izbrala sem cenejšo verzijo, torej smrekov les in naročila mojstru, da jih izdela.

Ne boste verjeli, česen sem previdno izkopala in ga presadila v velike lonce! Ja, pravo malo reševalno akcijo sem imela.

Zakaj smrekov les, ki je najmanj vzdržljiv

Ker ne vem, kaj bo čez nekaj let. Mogoče se mi bo izpolnila želja in bom lahko najela še nekaj metrov sosedove parcele, ki je sedaj prazna. Samo nekaj metrov, tja do prve hruške, drevesca, ki sameva na tej prostrani površini. Vrt bi tako podaljšala v sadni vrt, dodala morje cvetočih trajnic, grmičevja, hortenzij. In celo gredo potonik, v katere sem zaljubljena. Pa en tak srednje velik steklenjak bi postavila. Kjer bi lahko imela predavanja, izobraževanja, srečanja, kofetkanja kljub dežju. In ko se bo želja uresničila, bo spet na vrsti nova razporeditev, nov načrt, tudi nove grede, morda v enem drugem kotičku novega vrta.

Priprava terena

Med tem, ko je mojster zabijal deske, nisem čakala križem rok. Treba je bilo pripraviti teren. Sekance na potkah sem odstranila in dala na kup. Z zelenjavnih gred pobrala vso zelenjavo, torej motovilec, prezimni radič, ohrovte ... Ne boste verjeli, česen sem previdno izkopala in ga presadila v velike lonce! Tudi zimsko solato, ki še ni bila godna za rezanje, sem presadila v korita. Presadila vsa trajna zelišča in okrasne trajnice, ki so rasli na robovih zelenjavnih gred. Ja, pravo malo reševalno akcijo sem imela. Potem sem zemljo zvozila na levo in desno stran, tako da je bila površina ravna, pripravljena za nove grede.

Uh, nekje je prišlo do komunikacijskega šuma. Najprej presenečenje. Ampak, pri svojih petdesetih pomladih sem se naučila sprejemati stvari takšne, kot so.

Ko dobiš nekaj, česar nisi načrtoval

In potem pride dan dostave gred. Namesto 20 cm višine je mojster naredil ogrodje enkrat višje! Uh, nekje je prišlo do komunikacijskega šuma. Najprej presenečenje. Ampak, pri svojih petdesetih pomladih sem se naučila sprejemati stvari takšne, kot so. Vse je z nekim namenom, tudi te malo višje grede. Razporedila sem jih po vrtu in usidrala, da se ne premikajo – mojster je vsaki gredici pritrdil še 6 nogic, ki smo jih zabili v tla. Res so grede na tem majhnem prostoru videti ogromne! Ampak, na potke bom nasula še nekaj centimetrov prodnikov, kar jih bo optično znižalo. In ko bodo zasajene, bo kot v pravljici.

Zaščita lesa

Mehurčkasto plastično folijo za namen zaščite lesa pred propadanjem – stalnico pri ponudnikih dvignjenih in visokih gred, sem raje nadomestila z naravnim premazom, lanenim oljem.

!!galerija!!


Kaj pa zemlja

In ker so grede sedaj enkrat višje, sem morala poskrbeti za dodatno zemljo! Ne bom razlagala, kakšne kompromise sem tukaj sklepala in kako dolgo iskala. Kakovost, cena. Večna dilema. Za toliko gred sem potrebovala 8 m3 zemlje. No, vse ni šlo za zelenjavne grede, delček je bil namenjen še okrasnim gredicam, pa vseeno. Strošek ekološkega substrata bi bil nemogoče visok. Nazadnje sem naročila presejano vrtno prst obogateno z uležanim konjskim gnojem. Dokler je niso dostavili, nisem bila mirna. V takem primeru pravzaprav nikoli ne moreš čisto dobro vedeti, kaj boš dobil. To konvencionalno zemljo bom »poštimala«, sem si rekla.

V vsako gredo sem vmešala še moje favorite: terra preto, biooglje, domači kompost in zeolitno moko. Vsi seveda ekološko certificirani.

Bogatenje in oživljanje prsti

Zemljo smo končno, po nenehnem prilagajanju vremenu, navozili v grede. Do litra natančno sem je naročila in kar malo ponosna sem na to. V vsako gredo sem vmešala še moje favorite: terra preto, biooglje, domači kompost in zeolitno moko. Vsi seveda ekološko certificirani. Terra preta – ki jo sestavljajo ekološko pridelan kompost in biooglje, glineni minerali, elementi v sledovih, mikorizne glive, koristne bakterije poskrbi za stalno oskrbo s hranili, za boljše zadrževanje vode, za zdrava tla in rastline. Ker je to nadvse dragocena zadeva, sem dodala še biooglje, ki je obogateno z algami in mikoriznimi glivami, svoj kompost in zeolitno moko, ki veže nase težke kovine. 

Načrtovanje setev in sajenj – Kolobarček

Sedaj pa samo še dokončam načrt setev in sajenj – Kolobarček. Po desetinah narisanih za moje stranke, je končno prišel na vrsto še moj. Načrt, ki mi bo služil, dokler bom imela takšno obliko vrta, toliko gred. Ker bosta zelenjavni vrt obdajali dve polkrožni cvetlični gredici, moram tudi za njiju narisati načrt - dobro premisliti izbor in kombinacije cvetlic, da bosta gredici vedno lepi.

Ja, čaka me še nekaj dela z mojim glavnim orodjem – svinčnikom in papirjem. In možgani. Potem pa je vse veliko lažje.

O AVTORICI

Jerneja Jošar je izkušena strokovnjakinja in avtorica priročnikov za vrt. Zrasla je v Prekmurju in tam je lahko v kotičkih svojega otroštva po cele ure preležala na trati in navzgor opazovala cvetlice in mali živi svet, ki mrgoli okrog nas. Tudi kot diplomirana inženirka agronomije, ki ureja in načrtuje vrtove po načelih ekološkega trajnostnega gojenja rastlin, za katero se je treba tudi učiti, je odličen zgled za to, kako lahko vrt predstavlja užitek, sprostitev ali meditacijo.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE