Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Zelenjavni vrtovi

Krastača in slepec zaveznika vrtičkarjev

V zadnjih letih predstavljajo polži, še posebej rdeči španski lazarji, v zelenjavnih vrtovih veliko nadlogo. Veliko škode naredijo predvsem v vlažnih poletjih, ko jim razmere posebej ustrezajo. Med naravnimi načini za zmanjšanje njihove populacije sodi pobiranje polžev, njihova naravna sovražnika pa sta tudi krastača in slepec. Mnogi ljudje se jih zaradi njunega videza bojijo, vendar gre za miroljubni in človeku nenevarni živali, ki sta lahko velika zaveznika vrtičkarjev.
Foto: Igor Modic/dokumentacija Dela
Foto: Igor Modic/dokumentacija Dela
18. 9. 2017 | 13:18
21. 10. 2024 | 21:36
2:04

Čeprav spominja na kačo, slepec (Anguis fragilis) ne spada mednje, pač pa je to kuščar, ki so mu v razvoju noge zakrnele. Da ne gre za kačo, lahko ugotovimo tudi po tem, da ima gladke luske, ki v vrstah obdajajo valjasto telo. Spada med dolgo živeče živalske vrste in se rad zadržuje v stalnem življenjskem okolju. V vtovih se zadržuje v travi in v rahlem kompostu, hrani pa z golimi polži, med katere spada tudi španski ali portugalski lazar (Arion lusitanicus), deževniki in žuželkami. Njemu pa je nevaren jež (ki mu prav tako teknejo polži). Če ga želimo obdržati v vrtu, trave ne smemo kositi prenizko, da ga ne poškodujemo.

Če si v vrtu uredimo vodni motiv, je veliko možnosti, da se bodo v njegovo bližino naselile tudi navadne krastače (Bufo bufo). Na zahodu jih vrtnarji namenoma naseljujejo v vrtove, kjer jim postavljajo pesebne hišice, saj velja, da lahko ena krastača v vrtu obvladuje število požrešnih polžev. Krastači lahko v mirnem delu vrta natredimo hišico tako, da na dva kamna za streho položimo velik ploščat prodnik. Podnevi krastače večinoma ne bomo videvali, saj se na lov odpravi ponoči.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine