Še vedno obstajajo lastniki psov, ki menijo, da če pes ne želi v vodo, ga pač vržejo vanjo in pes se bo znašel. S tem naredijo veliko napako, saj mu le škodujejo ter ga morebiti spravijo v tako hud stres, da se bo vode bal celo življenje.
PREBERITE ŠE: NEVARNA BAKTERIJA, KI NA VAŠEGA PSA PRETI V STOJEČIH VODAH
Tako kot splošno velja za učenje psov, tako boste tudi za učenje plavanja potrebovali potrpljenje in vztrajnost ter tudi kakšen slasten priboljšek za nagrado in motiviranje. Psa najprej seznanite z vodo ter nato z igračo ustvarite situacijo, ki bo psa spodbudila, da bo sam vstopil v vodo in si zmočil tačke in kožušček. Če je mogoče, začnite v plitvi in mirni vodi, kot je bazen, plitvo jezero ali miren del reke. Izogibajte se mestom z močnimi tokovi ali valovi. Sprva bodite blizu svojega psa. Naj se pes navadi na mokre tačke in počakajte tako dolgo, dokler vaš štirinožec ne bo popolnoma sproščen in srečen.
Nato se premaknite v bolj globoko vodo ter ga kličite k sebi, pri tem pa uporabljajte veliko spodbud in pohval. Pozitivna motivacija bo pomagala psu pregnati morebiten strah, saj si bo želel priti do vas, dobiti žogo, priboljšek ali le vašo pohvalo. Če boste videli, da pes okleva in se še vedno malce boji, potem se premaknite nekoliko bližje k njemu ali pa pojdite na kopno, dokler se pes popolnoma ne umiri. Nato poskusite znova.
Psa nikar ne vlecite v vodo, izogibajte se tudi načinu, da ga odnesete v globoko vodo, saj lahko psa zgrabi panika in se začne povzpenjati na vas. Slednje je lahko nevarno za oba, še posebej če je pes velik. Priporočljivo je, da psa, preden greste z njim v globoko vodo, opremite z rešilnim jopičem, tako da bo varen, tudi če se boste od njega umaknili. Psa držite pod trebuhom, da se bo počutil bolj varno, nato nežno premikajte psa naprej, da bo začel uporabljati svoje tačke za plavanje. Ko bo pes začel plavati samostojno, ga močno pohvalite in nagradite.
Eden od načinov je tudi ta, da k vodni dogodivščini povabite prijatelja s psom, ki je že samozavesten plavalec. Drug pes naj gre v vodo, plava, prinaša žogo ali frizbi, medtem ko ga bo vaš kuža sprva le opazoval, kmalu pa si bo zaželel, da se mu pridruži. Ob opazovanju aktivnosti bo spoznal, koliko zabave lahko prinese čofotanje po vodi.
Dejstvo je, da se vsak pes uči s svojim tempom. Nekateri psi bodo hitro osvojili veščine plavanja, medtem ko bodo drugi za to potrebovali več časa. Vaja dela mojstra in tudi v tem primeru je tako. Nikar pa ne pozabite, da psa nikoli ne silite v vodo, še posebej, če se boji, ali je živčen. Takrat se ustavite in poskrbite za to, da boste postopoma povečevali njegovo zaupanje.