Te tako imenovane "alge" pravzaprav niso vrsta alg, temveč bakterije, znane kot cianobakterije. Le-te niso vidne s prostim očesom, vendar pogosto dajejo videz alg, ko se združijo na vodni površini. Če se torej odpravljate v bližino vode in na njeni površini opazite zelenomodro peno ali madeže oziroma lise na vodi, ki so videti kot morske alge, potem previdnost ni odveč. Voda je običajno na teh mestih motna, pogosto se pena pojavi tudi na robu brega, včasih so prisotne mrtve ribe ali celo divjad v vodi … Če opazite kateregakoli od teh znakov, potem je velika verjetnost, da se tam nahajajo modrozelene alge in zato je pomembno, da psu ne dovolite, da bi se šel v vodo ohladit ali da bi jo celo pil.
PREBERITE ŠE: PSI SE VEČKRAT ZASTRUPIJO KOT MAČKE
Zastrupitev z modrozelenimi algami lahko traja od 15 minut do nekaj dni. Simptomi so pogosto nejasni, najpogosteje pa se pojavi bruhanje (včasih s krvjo), trzanje telesa, pojav epileptičnih napadov, povečana želja po pitju, slinjenje, driska, težave z dihanjem, lahko tudi nenadna, nepojasnjena smrt.
Če ugotovite, da je bil pes v stiku z modrozeleno algo, mu nikar ne dovolite, da si liže dlako, saj več strupov kot bo zaužil, hujša bo zastrupitev. Psa čim prej sperite s čisto vodo in takoj pokličite veterinarja. Bolj kot boste hitri, večja bo možnost za preživetje vašega kosmatinca. Glede na simptome in resnost zastrupitve lahko veterinar uporabi različne metode zdravljenja, a dejstvo ostaja, da takšna zastrupitev zahteva nujno in hitro ukrepanje. Veterinar bo psa najprej temeljito očistil, morda mu bo ponudil obrok z aktivnim ogljem, da bo absorbiral toksine, ki so morebiti ostali v njegovem prebavnem traktu in s tem preprečil njihovo absorpcijo v krvni obtok. V primeru, da pes že kaže znake zastrupitve, pa bo zdravljenje verjetno vključevalo zdravila, natančno spremljanje počutja in preiskave krvi. V primeru težav z dihanjem, se bo veterinar morebiti odločil za uporabo kisikove terapije, če bo imel krče, mu bo predpisal zdravila, morda bo psu dal intravenozno tekočino za vzdrževanje hidracije, podpiranje krvnega tlaka in pomoč pri odstranjevanju toksinov iz telesa preko ledvic. Če so prizadeta jetra, lahko veterinar predpiše zdravila za podporo jetrne funkcije, prav tako pa bo, če bo treba, redno spremljal krvno sliko, delovanje jeter in ledvic, da oceni napredovanje in odziv na zdravljenje.
PREBERITE ŠE: ZAKAJ PSU NE BI SMELI PUSTITI, DA PIJE IZ LUŽ
Priporočljivo je, da vedno preverite vodo, preden svojemu psu dovolite plavati v njej, tudi če ste tam že bili. Poleti bodite še posebej previdni v bližini stoječe vode. Da vaš štirinožec ne bi pil stoječe vode, mu vzemite s sabo svežo vodo oziroma mu jo zagotovite in ponudite med sprehodom. Psa imejte okoli ribnikov in jezer privezanega na povodcu, še posebej, če je voda videti umazana, penasta ali ima na površini modrozelene madeže oziroma se iz nje širi neprijeten vonj.
V primeru, da menite, da ste našli modrozelene alge, to prijavite Agenciji za okolje, ki lahko testira vodo in po potrebi postavi opozorilne znake.