Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Živali

Psi se večkrat zastrupijo kot mačke

Foto: Mumemories/Shutterstock
Foto: Mumemories/Shutterstock
19. 5. 2023 | 12:50
22. 10. 2024 | 19:32
7:12

Dr. Zlata Čop, dr. vet. med., s katero smo se pogovarjali, je pojasnila, da imamo že v naših gospodinjstvih kupe stvari, ki lahko pri psu povzročijo zastrupitve, od čokolade, alkohola, čebule, česna, brezovega sladkorja xylitola, do makadamij, avokada, sobnih rastlin. Bolje, da ne vemo, koliko strupenih rastlin imamo po vrtovih, nanje naletimo pri sprehodih v parkih, gozdovih. Če nismo previdni, lahko pride do zastrupitev.

Zastrupitve lahko povzročajo tudi živali  

S sogovornico iz Klinike za male živali Lesce smo se pogovarjali o zastrupitvah, ki jih lahko povzročijo živali. Najprej je izpostavila močerada, ki ga pogosto srečamo med sprehodi v deževnih dneh po listnatih gozdovih. "Že njihova opozorilna črna barva z živo rumenimi lisami pravi, naj ga pustimo pri miru. Marsikateri pes pa te opozorilne barve ne prepozna in se ne more upreti skušnjavi, da se ne bi z njim poigral, ga prijel z gobcem, ga ugriznil ali celo požrl."

PREBERITE ŠE: MOČERAD JE LAHKO ZA PSA USODEN ŽE V ENI URI

"Močerad se pred plenilci brani s strupom samandrinom, ki ga izločajo zlasti njegove zaušesne žleze. Že manjša količina strupa v stiku s sluznico prizadene živčni sistem. Pri psu, ki je prišel v stik s tem strupom, se hitro pojavi nemir, drgetanje, slinjenje, pohitreno dihanje, krči in pogosto pogin. Protistrupa in zdravila ni," pojasni Čopova in doda, da moramo psu čim prej sprati gobček in čim prej priti do zdravniške oskrbe. "Veterinar bo poskušal  s terapijo blažiti simptome. Izzid zastrupitve je odvisen od velikosti psa in seveda od količine strupa, če se je na primer močerada le dotaknil, ali pa ga je ugriznil in celo požrl. Na žalost pa je pri zastrupitvi z močeradovim strupom, smrtnost visoka." 


Strupene gosenice

Gosenice hrastovega in pinijevega sprevodnega prelca lahko prav tako povzročajo zastrupitve pri psih. Po veterinarkinih besedah gre za dve vrsti metulja, katerih razvojne oblike gosenice se prehranjujejo z listi in iglicami napadenih dreves. Gosenice hrastovega sprevodnega prelca so najbolj aktivne spomladi od maja do julija, pinijevega pa zlasti na Primorskem od marca do aprila.

"Telo gosenic je prekrito z drobnimi dlačicami, ki vsebujejo strupeno beljakovino thaumetopoein. Pri radovednih psih, ki so prišli v stik s temi dlačicami, se lahko preko kože, smrčka, gobčka, ali pa če so jih celo zaužili, pojavijo znaki zastrupitve. Pojavi se rdečica, srbež, pes se drgne po smrčku, kaj kmalu  se pojavi še slinjenje, zavračanje hrane, otekanje gobčka, jezika. Lahko se pojavijo težave z dihanjem, pospešeno bitje srca, zvišana telesna temperatura, bruhanje, modro obarvane dlesni, v nekaj dneh lahko odmre del jezika.  Zaradi otekanja dihalnih poti lahko pride do zadušitve." Strokovnjakinja svetuje, da živali, ki je prišla v stik s to gosenico, hitro izpiramo ustno votlino z vodo, če se le da z zaščitnimi rokavicami, da sami ne pridemo v stik s strupenimi dlačicami. Nekateri svetujejo tople obkladke, kajti strup naj bi bil termolabilen. Čim prej je treba poiskati veterinarsko pomoč.

Ob sumu na kakršnokoli zastrupitev je priporočljivo čim prej poiskati veterinarsko pomoč. Če se le da, poskušajmo ugotoviti, za kakšno zastrupitev gre, kje je prišlo do zastrupitve, na sprehodu, na domačem vrtu, v hiši. Če bo veterinar vedel, s katerim strupom ima opravka, bo lažje hitro in ciljano ukrepal in verjetnost za ozdravitev bo večja.

Izberimo naravne strupe proti polžem

Sami polži za pse niso strupeni, so pa strupi proti polžem na bazi karbamatov in metaldehidov pogosto smrtni za pse. Bodimo skrajno previdni pri uporabi teh sredstev, naj bodo shranjena izven dosega otrok in psov. Najbolje pa je, da se njihovi uporabi izogibamo. "Na trgu so na voljo sredstva proti polžem, ki so neškodljiva za druga živa bitja, raje posezimo po njih," poudari Čopova ter v nadaljevanju pojasni, kakšni so znaki zastrupitve. "Pri obeh se pojavijo v 15 minutah do treh ur. Pri zastrupitvi s karbamati se pojavi slinjenje, slabost, nemir, tresenje, trzanje, preobčutljivost, povišana telesna temperatura, zožene zenice, lahko tudi kolaps in pogin. Pri zastrupitvi z medaldehidi se poleg slinjenja, bruhanja, driske, nemira, zvišane telesne temperature, razširjenih zenic pojavijo tudi živčni znaki s preobčutljivostjo na dotik, trzanjem in tresenjem, dolgotrajnimi krči, pogosto tudi kolaps, oteženo dihanje, motnje srčnega ritma in pogin. Dva do tri dni po zastrupitvi lahko pride do hujših okvar jeter in ledvic." Doda še, da moramo psu, kadar posumimo, da je zaužil strup za polže, čim prej dati sredstvo, da le-tega izbruha in ne pride do njegovega delovanja. "Čim prej moramo poiskati veterinarsko pomoč. Veterinar bo izzval bruhanje in simptomatsko zdravil znake zastrupitve in spremljal zdravstveno stanje. Bruhanje pri psu, za namen prve pomoči, lahko izzovemo tudi sami, s 3 % raztopino vodikovega peroksida, približno žlico na 10 kg telesne teže. Če pes po 15 minutah ne bruha, lahko poskusimo ponovno." 

V videu si lahko ogledate primer čivave, ki je na pasji razstavi na travniku zaužila strup proti polžem (modre brikete). 
VIR: FB profil Prva-k veterinarska klinika za male živali


Mladi psi se hitreje zastrupijo

Pri mladih psih pogosteje prihaja do zastrupitev, saj so bolj radovedni, "stikljivi", neposlušni, ne vedo še, kaj je bolje pustiti pri miru in narediti ovinek naokrog. "Seveda so znaki odvisni tudi od količine zaužitega strupa na telesno težo živali. Pri majhnem psu je potrebnega manj strupa za hujši potek zastrupitve kot pri velikem."

Tudi starost, telesna kondicija, pridružene bolezni vplivajo na potek zastrupitve in njeno ozdravljenje. Sogovornica ob koncu še pojasni, da večina strupov hitro deluje in zato so znaki kmalu vidni. "Razen pri strupu za podgane. Motnje v strjevanju krvi se namreč pojavijo šele po parih dneh."

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine