Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Živali

S hišnimi ljubljenčki lažje prebrodimo občutek osamljenosti

S psi vzpostavimo podoben odnos kot ga novopečeni starši s svojimi dojenčki, pomagajo nam, da se znebimo občutka osamljenosti in depresije.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
T. S. P.
3. 4. 2020 | 12:29
22. 10. 2024 | 10:42
2:20

Terapevtski vidik odnosa z našimi hišnimi ljubljenčki v očeh raziskovalcev dobiva nov pomen. Tudi mačke so lahko odlične spremljevalke, a psi so zaradi možnosti učenja še bolj povezani s svojimi lastniki. »Psi nas imajo brezpogojno radi. Njihova čustva so neodvisna od naše rase, datuma rojstva, spola, življenjepisa ali kilogramov. Preprostost in globina ljubezni nam prinaša veselje in številne pozitivne učinke na zdravje, saj se moramo redno gibati in med sprehodi večkrat navežemo stik z drugimi lastniki psov. Otroke učijo odgovornosti, sočutja in altruizma,« je pojasnila ljubiteljica hišnih ljubljenčkov in zagovornica mentalnega zdravja Marion Janner.

PREBERITE ŠE: STAREJŠI KOT SMO, BOLJ POTREBUJEMO HIŠNEGA LJUBLJENČKA

Zdravi odnosi z drugimi igrajo pomembno vlogo pri ohranjanju mentalnega zdravja. Brez odnosov občutimo osamljenost, depresijo in tudi fizično nelagodje. Hišni ljubljenčki lahko zapolnijo »prazna mesta«. Psihologinja June McNicholas je za britanski časnik The Guardian poudarila, da so hišni ljubljenčki lahko rešilna bilka za ljudi, ki so socialno izolirani. »Skrb za živali in skrb zase sta povezani. Ko psa pelješ na sprehod, je to morda edini način, da se kot socialno izolirana oseba spraviš v družbo. Med nakupovanjem mačje hrane lahko vzpostaviš stik z drugim nakupovalcem. Tisti, ki se v trgovino odpravijo, da bi psu kupili hrano, jo bodo skoraj zagotovo vzeli tudi zase. Nato si bodo, tako kot pes, privoščili topel obrok,« je še dodala.

PREBERITE ŠE: PSI KOT POMOČ ŠTUDENTOM POD STRESOM

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine