Tanja pojasni, da je že od nekdaj imela rada živali. »Doživljala sem jih kot izjemno prisrčne in krasne. Globoko spoštovanje, ki ga čutim zdaj do njih, pa je nastalo ob posvojitvi Čarlija in poglabljanju v to, kaj vse smo ljudje sposobni narediti nedolžnim bitjem. Vsa ta leta je moja ljubezen in naklonjenost do vseh živali samo rasla in dobivala širšo dimenzijo.« Prizna, da ji je neprijetno le ob pajkih, ki se jih boji. »Od nekdaj in ne vem točno, zakaj. Sem poskusila odgnati strah z nekim soočenjem, pa sva obe s tarantelo v moji roki čutili, da nima smisla. Jih spoštujem? Absolutno. Bi jih cartala? Ne, hvala.«
Čarlija je posvojila pred 12 leti v Zavetišču za živali Maribor. Še danes se dobro spomni datuma, ko je prišel k njej domov. »Bilo je 3. junija 2010. Takrat je postal član naše družine. V vseh teh letih se je izkazal za meni eno najljubših in najbližjih bitij, ki je toliko rešil mene kot jaz njega. Preprosto je obogatil moje življenje in bil razlog za marsikateri boljši razplet. Posvojitev psa z zgodovino ima seveda svoje izzive, ki pa jih brez dvoma prekašajo vsi drugi trenutki, predvsem tisti, ko se kuža začne zavedati, da je zdaj na varnem. Da je doma.«
Sogovornica skrbi, da Čarliju nič ne manjka. Rada ga razvaja in crklja, saj je njen zvesti prijatelj in spremljevalec. Prepričana je, da si vsa živa bitja zaslužijo spoštovanje, in zato z veseljem sodeluje v dobrodelnostih, ki so usmerjene k živalim. »Podjetje Lidl, na primer, že več let pripravlja dobrodelno akcijo Koraki za tačke, ki opozarjajo na odgovorno skrbništvo in skrbi za brezdomne živali. Takšne dogodke resnično rada podprem. Zdi se mi izjemnega pomena, da se čim več opozarja na to tematiko in da s pozitivnimi primeri pokažemo, kako se takšne zgodbe lepo razpletejo za vse vpletene. Predvsem pa je pomembno, da ljudje razumejo, da pri posvojitvi psa ali muce nisi vzel stvari, temveč živo bitje, ki te potrebuje. Da je to tudi odgovornost, obveza in da je potrebna tudi skrb. Ampak, da je vsa ta odgovornost nagrajena s toliko njihove ljubezni, da imaš srce polno ljubezni.«
Koraki za tačke
Letošnji projekt je že sedmi zapored, s katerim v Lidlu poskušajo ozaveščati o odgovornem lastništvu domačih ljubljenčkov in skrbi za brezdomne živali. Letos še posebno pozornost namenjajo starejšim psom in mačkam, ki na svoj dom še čakajo. S tem namenom so v vseh svojih 63 poslovalnicah postavili zbiralne košare za hrano za brezdomne živali, pomagate pa lahko tudi s SMS-donacijo TACKE5 na številko 1919. Akcija traja do 30. septembra, vsa zbrana sredstva bodo namenili organizacijam za zaščito in pomoč brezdomnim živalim. Več na www.boljsi-svet.si.
Letos je akcija osredotočena na seniorčke – pasje in mačje. Tudi Čarli je pravzaprav že seniorček, saj ima 12 let. Kljub svojim zrelim letom pa je še načeloma zelo vitalen kosmatinec. »Mogoče ne hodi več na tako dolge sprehode in je malenkost manj aktiven, a ostaja enako nagajiv in neverjeten kuža, kot je bil od trenutka, ko je z nami zaživel brez strahu. Je pa res, da sem ravno te dni začela doživljati pretrese, povezane z njegovim zdravjem in iščem odgovore na vseh možnih straneh. Ker tako je to, ko imaš psa - narediš vse v svoji moči, da ne trpi. In lahko povem, da je nekaj najbolj groznega videti, kako tvojega psa nekaj boli, pa ti ne zna povedati, kaj ... Ampak pomembno je, da se lahko vseeno zanese na to, da ga nikoli s tem ne boš pustil samega.«
PREBERITE ŠE: KAKO SKRBETI ZA PASJEGA STAROSTNIKA
Tanji se zdi izjemno, da nekdo kužku ali muci tudi v bolj zrelih letih ponudi dom in družino ter mu pokaže, da je življenje lahko lepo, prijazno ter polno ljubezni. »In iskreno verjamem, da nam v zameno za to dajo še toliko več.« Poleg omenjenih dobrodelnih akcij bi lahko vsi vsaj malo pripomogli k boljšemu odnosu do vseh živih bitij, je prepričana sogovornica. »Prepričana sem, da se začne že pri vzgoji. Pomembno je konstantno opozarjanje na to, da so to čuteča bitja, ki niso na tem planetu za našo zabavo ali za naše izživljanje. Da se nasploh ustavi norčevanje iz življenj bitij, ki jih izrabljamo in gojimo samo za to, da jih potem mučimo in ubijemo. Nisem privrženka prikazovanja primerov mučenja, a menim, da je treba tu definitivno narediti korak naprej v celotnem sistemu, ker verjamem, da lahko kot otrok že začutiš vez in spoštovanje do živali, če ti je le podano na pravi način.«
Tanja še iskreno pove, da jo je Čarli naučil brezpogojne ljubezni. »In tega, kako zelo vredne so živali nasploh. Naučil me je, da lahko brez tega, da govoriš, pomagaš. Nasploh me vedno znova nauči kaj novega, predvsem pa me opominja, koliko bolj bogato je moje življenje prav zaradi njega.«