Najpogosteje se pojavijo bolezni ledvic, težave z jetri, sladkorna bolezen, težave s sklepi in kostmi, črevesjem, večje je tveganje za nastanek rakavih obolenj, prav tako se lahko pojavijo kognitivne težave. Z rutinskimi veterinarskimi pregledi vsaj na vsakih šest mesecev, boste poskrbeli za preventivo, prav tako pa bo budno oko doktorja veterinarske medicine hitreje opazilo morebitno poškodbo ali bolezen. Strokovnjak bo postavil diagnozo, določil način zdravljenja in vam podal napotke, kako najbolje poskrbeti za vašega štirinožca.
PREBERITE ŠE: JE VAŠ PES DEPRESIVEN?
Kdaj se naš kuža znajde v vlogi starostnika, je odvisno od velikosti, pasme, genetike. Na splošno velja, da se večji psi starajo hitreje in zato so nekateri pasji velikani stari že, ko dopolnijo 6, 7 let, medtem ko se manjše pasme starajo počasneje. Seveda se starost ne zgodi od danes na jutri in zato tudi ne smemo pričakovati, da bodo točno določena leta prinesla s sabo težave. Proces staranja se začne postopoma, zato se tudi prvi znaki fizičnih in vedenjskih težav, povezanih z leti, ne pojavijo naenkrat. A ko jih opazimo, je čas, da ukrepamo. Poskrbeti moramo, da bodo naši ljubljenčki, naši prijatelji še naprej živeli lepo življenje, s čim manj bolečinami in s čim več mirnih, ljubečih trenutkov.
Psi nam ne morejo povedati, kadar se počutijo slabo, zato jih moramo opazovati z namenom, da odkrijemo vse znake, ki kažejo na nelagodje. Znak za alarm je šepanje, težave pri hoji ali skakanju, slab apetit, težave z zobmi in dlesnimi, z mehurjem (inkontinenca), nenavadno vedenje in podobno. Potrudite se in ga čim bolj obvarujete pred poškodbami, zato zanj položite preprogo na drseča tla, kupite mu še mehkejšo posteljo in poskrbite, da mu ne bo treba hoditi po stopnicah ali skakati v avto.
Pogostejši obiski pri veterinarju naj ob starajočem psu postanejo stalnica. Enako pomembna je izbira primerne prehrane, ki naj bo zdrava in uravnotežena. Priboljški so dobrodošli, a v majhnih količinah in ne pogosto, saj povečanje telesne teže negativno vpliva na zdravje tudi, če je pes mlajši. Njegova posodica za hrano naj bo polna vitaminov, mineralov in tudi prehranskih dopolnil, ki so pripravljena in prilagojena starejšim psom. Vašemu štirinožcu bodo pomagala ohraniti trde kosti, gibljive sklepe, svetlečo dlako, hkrati pa poskrbela za boljšo prebavo. Ne smete pozabiti na redno, a zmerno gibanje, brez pretiravanj. Če pes občuti bolečine ob hoji ali teku, mu omogočite plavanje, saj s to aktivnostjo ne bo občutil dodatnega pritiska na sklepe. Pomembno je, da ne pozabite na krepitev miselnih procesov, zato psu ponudite miselne izzive. Ob tem se boste s psom še bolj povezali in skupna zabava bo zagotovljena!
Opazovati psa, ki mu počasi zmanjkuje moči in ki ni več tako vitalen, kot je bil včasih, ni lahko. Toda čeprav časa ni mogoče ustaviti, pa lahko izkoristimo vsak trenutek za ustvarjanje najlepših skupnih spominov. Tako kot pravijo za ljudi, velja tudi za prijateljstva med človekom in psom – ni pomembna dolžina poti, temveč družba, s katero jo prehodimo in kakovost tega potovanja.