Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Živali

Kakšni so stroški, ko zboli vaš pes

Hišni ljubljenčki nam zlahka zlezejo pod kožo. Nanje se močno navežemo, jih imamo radi in zanje skrbimo po najboljših močeh. Hudo nam je, kadar zbolijo ali se poškodujejo, in takrat bi zanje naredili vse, da bi jim pomagali. A dejstvo je, da so s strokovno in kakovostno veterinarsko oskrbo običajno povezani tudi visoki stroški.
Foto: Ilike/Shutterstock
Foto: Ilike/Shutterstock
13. 10. 2021 | 06:39
22. 10. 2024 | 15:28
11:16

Skrbniki so do svojih živali iz leta v leto bolj odgovorni. Zavedajo se, da hišni ljubljenčki tako kot vsa živa bitja potrebujejo prijetno, mirno in varno bivalno okolje ter da morajo poskrbeti za njihovo zdravje in dobro počutje. »Živali dejansko postajajo pravi družinski člani in lastniki veliko več dajo na njihovo zdravljenje, pa tudi preventivo bolezni,« pojasni Zora Kučuković, dr. vet. med. iz Zamba veterine. Dela v ambulanti in na terenu jim nikoli ne zmanjka. »Včasih pride veliko strank, pa s pacienti ni nujno veliko dela, včasih jih pride nekaj manj, pa se nam dan zdi kar naenkrat prekratek,« pravi in doda, da se pri živalih v primeru bolezni pojavi največ težav s kožo in ledvicami, pogoste so tudi driske in bruhanja, medtem ko je od poškodb največ zlomov kosti zaradi trkov avtomobilov in padcev.

Pojav zdravstvenih težav zaradi težnje po ekstremni lepoti

Z zdravjem so pogosto povezane tudi težave, ki se pojavljajo zaradi želje po ekstremnem videzu rodovniških živali. S pretiravanjem in siljenjem v izrazit videz pasem namreč vplivamo na njihovo zdravje, počutje, sposobnost gibanja, kotenja …

PREBERITE ŠE: KOLUMNA ANJE GERMŠEK: ZGODILO SE JE IZNAKAŽENJE

Ljudje vse preveč vplivamo na nepravilen razvoj določenih pasem in to samo zato, da so nam po videzu všečnejše ter posledično bolj komercialno zanimive.

»Vse našteto odvzema psom prvobitno funkcionalnost. Na žalost se ljudje preveč vpletamo oz. vse preveč vplivamo na nepravilen razvoj določenih pasem, in to samo zato, da so nam po videzu všečnejše ter posledično bolj komercialno zanimive. Lahko rečemo kar brez držkov, bolj prodajne. To je povsem napačno, zato nekatere pasme psov, zlasti delovne, plačujejo zelo veliko ceno, saj zaradi degradacije telesa psi nimajo več možnosti normalnega gibanja. Posledice so omejena gibčnost, nezmožnost skokov, zaradi česar pes ne more premagovati in preskakovati ovir, pojavljajo se okvare okončin, nepravilna hoja itd. Psi s prekratkimi oz. ekstremno kratkimi gobčki so vse popularnejši, pa vendar imajo te pasme zaradi majhnega smrčka in ploščatega obraza težave z dihanjem, izrazite gube na obrazu povzročajo probleme s kožo in še bi lahko naštevali,« razloži priznani kinološki sodnik Miran Marš, ki je že vrsto let ponosen lastnik psov pasme rottweiler. »V letih sojenja sem opazil, da se je tudi ta pasma začela spreminjati. Rottweiler je srednje velik do velik pes, ni ne lahek ne pretežak in ne visokonog in ne šibek. V stoji je pravilnih razmerij, njegova čokata in močna postava pa daje vtis velike moči, gibčnosti in vzdržljivosti. Psi te pasme so sčasoma postajali preveč močni, visoki in težki, posebej z zelo velikimi glavami in prekratkim gobcem.«

Vzrejni pregledi so zelo pomembni, da preprečimo nadaljnje uničevanje posameznih pasem psov. FOTO: TercoPics/Shutterstock
Foto:
Vzrejni pregledi so zelo pomembni, da preprečimo nadaljnje uničevanje posameznih pasem psov. FOTO: TercoPics/Shutterstock Foto:

Sodniki želijo preprečiti vsa odstopanja, da ohranijo pasmo zdravo in vitalno. »Zato je vzrejni pregled tako pomemben. Eden izmed glavnih namenov vzrejnih pregledov je namreč to, da se pravočasno opazijo odstopanja in da živali z njimi izločijo iz vzreje, da se pri pasmah ne bi pojavile anomalije.« Marš še pojasni, da na vzrejnih pregledih rottweilerjev podrobno pregledajo pse na podlagi pasemskega standarda in vzrejnega pravilnika. Ocenijo njegovo gibanje, s posebnim preizkusom pa naravne zasnove in strelomirnost. Pri pregledu opišejo psa po videzu, za višino in dolžino uporabijo posebno merilo za višino in dolžino, izmerijo obseg in globino prsi, s šablono izmerijo dolžino gobca (razmerje glava-gobec), in določijo stopnjo obarvanosti oči. »Še enkrat poudarjam, da so vzrejni pregledi zelo pomembni, saj s preudarno načrtno vzrejno politiko preprečimo nadaljnje uničevanje posameznih pasem psov, in to samo zaradi videza in njihove popularnosti.«

Največje zdravstvene težave imajo popularni psi. Pogosto pri manjših psih operiramo pogačice, veliki psi imajo nemalokrat slabo srce.

Med pasmami, ki so trenutno najbolj v nevarnosti, da bi všečnost pretehtala tako, da bi škodila zdravju, so po sogovornikovem mnenju tiste, ki so najbolj priljubljene. »Pri nas so to nemški ovčar, labradorec, zlati prinašalec, maltežan, pekinžan, jorkširski terier, bernski planšarski pes, španjel cavalier King Charles itd., v svetu pa labradorci, nemški ovčarji, pudlji, čivave in drugi.« Temu pritrdi tudi veterinarka. »Največje zdravstvene težave imajo popularni psi. V svoji praksi opažam, da se veliko bokserjev sooča z rakastimi obolenji, precej nemških ovčarjev in zlatih prinašalcev ima težave s kolki, šarpeji imajo pogosto tako izrazite kožne gube, da jim prekrivajo oči. Manjše pasme, kot so jorkiji, king charles španjeli, pomeranci, čivave, maltežani, so bolj podvržene težavam z zobmi, saj se jim zelo hitro nabira zobni kamen. Psi s prekratkimi gobčki, kot so francoski buldogi imajo težave s pretiranim segrevanjem in dihali … Pogosto pri manjših psih operiramo pogačice, veliki psi imajo nemalokrat slabo srce. Tudi zato je pomembno, da rodovniškega psa dobimo od odgovornega vzreditelja, ki običajno poleg nujnih zdravstvenih pregledov in testov naredi še dodatne genetske teste, da se resnično prepriča o zdravju ljubljenčka in njegovih potomcev.«

PREBERITE ŠE: BOLEZNI HIŠNIH LJUBLJENČKOV: TUDI ŽIVALI ZBOLIJO ZA SLADKORNO BOLEZNIJO

Mogoče se komu zdijo pregledi dragi, vendar z zgodnjim odkrivanjem bolezni dolgoročno zmanjšamo stroške zdravljenja. FOTO: Jaromir Chalabala/Shutterstock
Foto:
Mogoče se komu zdijo pregledi dragi, vendar z zgodnjim odkrivanjem bolezni dolgoročno zmanjšamo stroške zdravljenja. FOTO: Jaromir Chalabala/Shutterstock Foto:

Napredek v veterinarski medicini

Na srečo veterina, prav tako kot medicina, vedno bolj napreduje. Veterinarji uspešno rešujejo zdravstvene tegobe in tudi življenja. »Še pred desetletjem si nismo predstavljali, da bo diagnostika za določene težave tako preprosta in dostopna, kot je danes. Ogromno je izobraževanj in nove opreme na trgu. Seveda nam vsa cenovno ni dostopna kar takoj, vendar se kolegi veterinarji podajajo tudi v specialistične vode, kar nam omogoča, da žival napotimo na dodatne preiskave. Pravilna diagnoza je bistvena za optimalno zdravljenje. Mogoče se komu zdijo pregledi dragi, vendar z zgodnjim odkrivanjem bolezni dolgoročno zmanjšamo stroške zdravljenja,« je prepričana Kučukovićeva, ki se zaveda, da visoki stroški veterinarskih storitev za marsikaterega skrbnika predstavljajo težko breme. »Opažamo, da je vse več psov zavarovanih, kar lastnikom omogoča primerno zdravljenje stanj, ki bi sicer lahko za mnoge predstavljala prevelik finančni zalogaj.« V primeru resnih poškodb so včasih potrebne natančnejše diagnostične metode, kakršna je CT, ki stane več kot 500 evrov. Nato so tu operacije, denimo osteosinteza, za katere se uporabljajo dragi materiali, in celoten strošek zdravljenja hitro preseže 1000 evrov. »Večina nas, ki imamo hišne ljubljenčke, si s težavo privošči te storitve, tudi če je izid zdravljenja zagotovo uspešen. V pomoč nam je zavarovanje, s katerim lahko ljubljenčku omogočimo najboljše zdravljenje, nego in skrb,« poudari Kučukovićeva.


POMAGAJTE NAM IZBRATI ZMAGOVALCE

Do 20. oktobra glasujte za pse in mačke, ki sodelujejo v našem nagradnem natečaju VESELI SMRČKI in se potegujte za lepe nagrade!

PODARJAMO:
- 4x darilni bon za sklenitev zavarovanja za male živali
- 5x paket za prvo pomoč hišnim ljubljenčkom s pinceto za odstranjevanje klopov

Zavarovanje živali

Število zdravljenj v zavarovalnem letu ni omejeno, je pa omejena najvišja skupna vsota dajatev, ki jih bo iz zavarovanja pokrila zavarovalnica.

Zavarovalnice danes ponujajo zavarovanje živali, s čimer se lastniki vsaj delno razbremenijo finančnega in tudi psihičnega bremena, ki nastane ob prejemu računa veterinarskih storitev. »V sklopu zavarovanja za male živali je mogoče zavarovati vse zdrave in označene (čipirane) pse, mačke in tudi druge male živali, kot so npr. kunci, morski prašički, činčile, dihurji …, ne glede na pasmo,« razloži Bojan Nikolić iz Zavarovalnice Triglav, ki še poudari, da ni zgornje omejitve starosti živali, vendar pa polica ne krije bolezni in poškodb, ki so obstajale pred sklenitvijo zavarovanja. »Zavarovanje tudi ne krije bolezni in poškodb, ki so nastale v karenčni dobi, dednih in prirojenih obolenj ali napak, zobozdravstvenih storitev, preventivnih in elektivnih posegov (stroškov cepljenja, sredstev za odpravo parazitov, kastracije oziroma sterilizacije, toalete krempljev …), alergijskih in genetskih testov, dietne hrane, prehranskih dopolnil in zdravil brez predpisanega recepta.« V primeru, če pes ugrizne človeka ali drugega psa, se glede povračila stroškov odločajo na podlagi individualno obravnavanega primera.

Nikolić še pojasni, da število zdravljenj v zavarovalnem letu ni omejeno, je pa omejena najvišja skupna vsota dajatev, ki jih bo iz zavarovanja pokrila zavarovalnica (letni agregat). »Višina letnega agregata je odvisna od izbranega paketa in je v razponu od 2000 do 6000 evrov.« Mogoče je izbrati med tremi stopnjami zdravstvenih kritij, med stopnjami udeležbe in višino odbitne franšize. Izbrani paket zavarovanja stroškov zdravljenja lahko lastniki razširijo z dodatnimi kritji in ga tako prilagodijo svojemu hišnemu ljubljenčku. Med dodatna kritja na primer sodijo pogin, asistenca, stroški nastanitve živali zaradi hospitalizacije, odgovornost lastnika živali, bivanje v tujini, prevoz, stroški iskanja izginule ali ukradene živali ter pokop psa do 7. leta starosti.

O podrobnostih zavarovanj se je priporočljivo pozanimati pred sklenitvijo zavarovanja živali. Precej informacij je dostopnih tudi na spletnih straneh.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine