Psi zavijajo, da bi pritegnili pozornost, opozorili nase ali se sporazumevali z drugimi. Čeprav za zavijanjem pogosto tiči specifičen razlog, včasih psi to počnejo zgolj iz vznemirjenosti. Zavijanje je zapisano v pasji DNK. Tako kot pri volkovih je zavijanje psov glasno, ima različno intonacijo in se po dolžini precej razlikuje od laježa, ki je sestavljen iz kratkih in ponavljajočih se glasov.
Čeprav psi pogosto zavijajo in tulijo, je to lahko znak, da so poškodovani, da jih nekaj boli ali da so se ustrašili. Žalostno, dolgo zavijanje je lahko oblika jokanja. Če vaš pes pogosto zavija ali pa se spreminja intonacija, način zavijanja, poskušajte ugotoviti, kaj se dogaja z njim in kaj vam poskuša sporočiti.
PREBERITE ŠE: V PRIHODNOSTI: PREVAJALNIKI MAČJEGA IN PASJEGA JEZIKA
Nekatere pasme zavijajo pogosteje kot druge. Velika večina psov pa to počne takrat, ko jih predolgo pustimo same. Kadar sledijo zavijanju, ki ga je sprožil človek, pa poskušajo z njim komunicirati oziroma pridobiti njegovo pozornost.
Raziskave kažejo, da so psi pri vokalizaciji bolj raznoliki kot volkovi. To je posledica bivanja v tesnih odnosih z ljudmi. Poleg tega raziskave še ugotavljajo, da psi določene glasove uporabljajo samo v komunikaciji z ljudmi in določene v komunikaciji z drugimi psi. Kaj pa, ko se s tuljenjem pridružijo sireni? Številni strokovnjaki, ki preučujejo njihovo vedenje, so prepričani, da psi izredno visok zvok siren zamenjajo s tuljenjem drugega psa nekje v okolici. Ker zvok morda razumejo kot grožnjo, vas skušajo s tuljenjem opozoriti, da bodite pozorni.
PREBERITE ŠE: PSI NAJDEJO NAČIN, DA RAZUMEMO, KAJ HOČEJO POVEDATI