Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Živali

Znanstveniki vzgajajo čebele, odporne proti boleznim

Zadnjih nekaj let se čebelja populacija neprestano zmanjšuje, mnogi čebelarji celo trdijo, da je bilo leto 2010 najhujše doslej.
18. 9. 2017 | 13:21
21. 10. 2024 | 22:50
2:23

Da bi rešili te izjemno pomembne žuželke, znanstveniki skušajo vzrediti novo vrsto čebel, ki naj bi bile odporne proti mrazu, boleznim, pesticidom in drugim nevarnostim. Če bo šlo vse po načrtih, bodo ti „izboljšani“ insekti še dolga leta opraševali rastline.

Zadnjih nekaj let veliko škodo v čebelarstvu povzročajo nadležne pršice, ki so postale imune na insekticide. Po podatkih Združenih narodov naj bi bile pršice in virusi krivi za pomor kar od 10 do 30 odstotkov čebel v Evropi, tretjino čebel v Ameriki in kar okoli 85 odstotkov čebel na Bližnjem Vzhodu. Gre za majhne zunanje parazite, ki se prisesajo na telesa odraslih čebel, jim sesajo kri in jih tako počasi ubijejo. Kar pa je še huje, pršice napadajo tudi čebelji zarod. Hranijo se tudi s krvjo čebeljih mladic, zato številne od njih zrastejo v deformirane odrasle čebele brez nog ali kril.

Namesto da bi se ukvarjali z zatiranjem pršic, so se znanstveniki raje lotili vzreje močnejših in odpornejših čebel. Nekatere čebelje populacije so namreč pokazale odpornost na pršice, zato so jih znanstveniki izolirali in vzeli pod drobnogled na kanadski Univerzi Manitoba. Glede na to, da ta vrsta čebel prihaja s severa, je odporna tudi na hude zime – to pa je tudi njihova bistvena prednost, saj večina evropskih čebel zime sploh ne preživi.

Kanadske čebele so sicer zelo odporne, zato bi lahko predstavljale „prototip“ novih, močnejših čebeljih populacij, nikakor pa to ni rešitev za nastalo „čebeljo krizo“. V prvi vrsti bi morali poskrbeti za ohranitev in krepitev že obstoječih čebeljih vrst, saj le-te oprašujejo kar 90 odstotkov vseh prehrambenih izdelkov na svetu.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine