18. 7. 2011 | Besedilo: Andreja Žibret, Delo
klopi, klopni meningoencefalitis, komarji, repelenti, lymska borelioza
Zaščita pred klopi in komarji: paleta preventivnih prijemov
18. 7. 2011 | Besedilo: Andreja Žibret, Delo
klopi, klopni meningoencefalitis, komarji, repelenti, lymska borelioza
Klopi, komarji in drugi insekti nam lahko zelo zagrenijo težko pričakovani oddih, zato je dobro razmisliti, kako se čim bolje zaščititi. Komarji sicer v Sloveniji ne prenašajo nalezljivih bolezni, bolj nevarni pa so klopi.Do okužbe, ki jo prenaša klop, lahko pride od februarja do novembra, še posebno so ti zajedavci dejavni, kadar je zima mila in pomlad vlažna. Večinoma živijo v gozdni podrasti, grmovju vlažnih mešanih gozdov, v travi in tudi na domačem vrtu.
Najprej krema, potem repelent
Čeprav komarji pri nas ne prenašajo nalezljivih bolezni, so lahko resnično huda nadloga. Strokovnjaki na IVZ svetujejo, da se pred njihovimi piki zavarujemo z nošenjem oblačil svetlih barv, ki prekrivajo večji del telesa. Na izpostavljenih delih telesa je priporočljivo uporabiti repelent, ki vsebuje DEET (dietiltoluamid). Še posebno za otroke pa velja, da je repelent treba uporabljati strogo po navodilih. Dobro je tudi vedeti, da vedno najprej nanesemo kremo za zaščito pred soncem, šele nato repelent. Že pripravljene kombinacije repelenta in sončne kreme pa so običajno blažje in manj učinkovite, opozarjajo na IVZ.
Vstop insektov v prostor lahko preprečimo, če zapiramo okna in vrata, še zlasti zvečer, ko imamo prižgane luči. Priporočljiva je tudi uporaba mrež na oknih in posteljnih mrež (ki jih je mogoče tudi impregnirati z insekticidom), še zlasti na potovanju po kateri izmed dežel, v katerih komarji prenašajo nalezljive bolezni. Uporabimo lahko tudi sredstva, ki uničujejo insekte, kot so insekticidna pršila in spirale. Učinkovite pri zadrževanju insektov zunaj prostorov so tudi klimatske naprave.
Skrbno pregledovanje
Na sprehodih in izletih v naravo je zato priporočljivo obleči svetlejša oblačila (tako klopa laže opazimo), s katerimi pokrijemo čim več kože, na primer dolge hlače, škornje, rute itn. Namažemo se z repelentom, ki z vonjem odganja klope. Doma se natančno pregledamo, se oprhamo in si umijemo lase. Oblačila dobro skrtačimo ali jih operemo.
Kako odstraniti klopa
Če opazimo, da imamo klopa, ga je dobro čim prej in pravilno odstraniti, tako je manj možnosti za okužbo. Na IVZ svetujejo, naj uporabimo dobro pinceto, da lahko zgrabimo prisesanega klopa čisto pri koži ter ga z odločnim gibom potegnemo ven. Kožo umijemo z milom in toplo vodo. Če se zgodi, da klopa zmečkamo, kar pa ni priporočljivo, uporabimo tudi alkohol – nikakor pa ne uporabljajmo mazil, krem, lakov za nohte, petroleja ali česar koli drugega.
Več o boleznih, ki jih prenašajo klopi, in njihovih prvih znakih si lahko preberete na www.delo.si!
KOMENTARJI
Špela
18. 7. 2011 12:06
Za zaščito pred klopi uporabljam razpršilo Forth - dobite ga v lekarni. Toplo priporočam vsem, ki imate občutljivo kožo, saj je povsem naraven in ne smrdi. Zdravo z in za naravo :)