4. 4. 2020 | Besedilo: Julijana Bavčar | Fotografije: Shutterstock
zaščita pred klopi, klopi, lymska borelioza, klopni meningoencefalitis, cepljenje, NIJZ
Zaščitite se pred klopi, cepljenje proti KME se ne izvaja
4. 4. 2020 | Besedilo: Julijana Bavčar | Fotografije: Shutterstock
zaščita pred klopi, klopi, lymska borelioza, klopni meningoencefalitis, cepljenje, NIJZ
Po izredno mili zimi z vseh koncev Slovenije prihajajo obvestila o aktivnosti klopov. Ker pri nas obstaja visoka verjetnost okužbe s povzročitelji bolezni, ki jih prenašajo klopi, največ z lymsko boreliozo in klopnim meningoencefalitisom (KME), se je pred zadrževanjem v naravi, tudi na vrtovih, nujno zaščiti, in se po aktivnosti pregledati. Zaradi ukrepov, povezanih s koronavirusom, se do nadaljnjega ni mogoče cepiti proti klopnemu meningoencefalitisu.
Cepljenje je sicer najbolj zanesljiva zaščita pred okužbo, če že pride do ugriza klopa, vendar obstaja le cepivo proti klopnemu meningoencefalitisu, ne pa proti boreliozi. Učinkovito zaščito predstavlja več odmerkov cepljenja, pri čemer je prva dva priporočljivo prejeti v zimskih mesecih, da se vzpostavi zaščita pred boleznijo še pred aktivnostjo klopov.
Aktivnost klopov
Kadar je temperatura nižja od 5 do 7 °C, klopi mirujejo, brž ko se dvigne, pa na izpostavljenih mestih, kot so vrhovi travnih bilk ali poganjkov v podrasti, prežijo na toplokrvne gostitelje. Ker klopi živijo pri tleh, so najpogostejši gostitelji mali gozdni sesalci in ptiči, pa tudi večje živali in, naključno, človek. Pri prežanju na gostitelja, s katerega krvjo se prehranjuje, klop s prednjim parom nog zazna že najšibkejše toplotne tokove, premike in rahel vonj.
PREBERITE ŠE: 5 NASVETOV, KAKO Z VRTA PREGNATI KLOPE
Zaščita pred klopi in pregledovanje telesa
Klopi pri prehodu na človeka iščejo tiste predele kože, ki so nežnejši, da je ugriz lažji. Da bi jim to čim bolj onemogočili, se oblečemo tako, da teže pridejo do kože, kar pomeni dolge rokave, dolge hlačnice, spodaj stisnjene, in pokrivalo. Uporabljamo svetla oblačila, da klope na njih laže opazimo. Priporočljivo se je popršiti z repelenti, ki vsebujejo eterična olja, piretrine ali sintetične snovi. Poleg kupljenih so naravna odvračala olje citronele, sivkino in klinčkovo olje. Po vrnitvi iz narave natančno pregledamo telo, se stuširamo in umijemo glavo. Oblačila dobro skrtačimo, če so pralna, jih operemo.
Več o odstranjevanju klopov s telesa hišnih ljubljenčkov lahko preberete na tej povezavi.
PREBERITE ŠE: TUDI PSI LAHKO ZBOLIJO ZA BOLEZNIMI, KI JIH PRENAŠAJO KLOPI
Kako odstranimo prisesanega klopa
Prisesane klope čim prej odstranimo. Primemo jih s koničasto pinceto čim bližje koži in z enakomernim gibom izvlečemo. Če deli klopa ostanejo v koži, tudi te čim prej odstranimo. Za odstranjevanje klopov s kože ne uporabljamo olja, krem, petroleja ali drugih mazil. Ta sredstva namreč lahko povzročijo, da klop izloči še več sline, s čimer se poveča možnost za okužbo.
Borelioza, KME in humana granulocitna anaplazmoza
V Sloveniji se od bolezni, ki jih prenašajo klopi, največ ljudi okuži z lymsko boreliozo. Klopi so z njenim povzročiteljem, bakterijo borelio, okuženi po vsej Sloveniji. Cepiva proti tej bolezni ni. Mesto klopjega vboda moramo opazovati več tednov, če se pojavi rdečina, je potreben takojšen obisk pri zdravniku. Pomembno je dovolj zgodnje zdravljenje z antibiotiki, ki preprečijo nadaljnji razvoj bolezni.
Klopni meningoencefalitis (KME) je resno virusno vnetje osrednjega živčevja, ki se prenaša z vbodom okuženega klopa. Prva faza bolezni se začne približno teden dni po vbodu klopa s slabim počutjem, bolečinami v mišicah, glavobolom in vročino. Bolezen lahko pusti trajne posledice, odstotek obolelih celo umre. Z virusom KME so okuženi klopi skoraj po vsej Sloveniji, največ obolelih je po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) na Gorenjskem, Koroškem in Notranjskem.
PREBERITE ŠE: ZAŠČITA PRED KLOPI: V SLOVENIJI JE NEVARNIH VEČ VRST
Redkejša bolezen, ki jo prenašajo klopi pri nas, je humana granulocitna anaplazmoza. Bolezenske težave so podobne tistim v zgodnjem obdobju kopnega meningoencefalitisa, v ospredju so povišana telesna temperatura, glavobol ter hude bolečine v sklepih in mišicah. Tudi proti tej bolezni se ne moremo zaščititi s cepljenjem, zdravijo jo z antibiotikom.