Cepljenje je sicer najbolj zanesljiva zaščita pred okužbo, če že pride do ugriza klopa, vendar obstaja le cepivo proti klopnemu meningoencefalitisu, ne pa proti boreliozi. Učinkovito zaščito predstavlja več odmerkov cepljenja, pri čemer je prva dva priporočljivo prejeti v zimskih mesecih, da se vzpostavi zaščita pred boleznijo še pred aktivnostjo klopov.
Kadar je temperatura nižja od 5 do 7 °C, klopi mirujejo, brž ko se dvigne, pa na izpostavljenih mestih, kot so vrhovi travnih bilk ali poganjkov v podrasti, prežijo na toplokrvne gostitelje. Ker klopi živijo pri tleh, so najpogostejši gostitelji mali gozdni sesalci in ptiči, pa tudi večje živali in, naključno, človek. Pri prežanju na gostitelja, s katerega krvjo se prehranjuje, klop s prednjim parom nog zazna že najšibkejše toplotne tokove, premike in rahel vonj.
PREBERITE ŠE: 5 NASVETOV, KAKO Z VRTA PREGNATI KLOPE
Več o odstranjevanju klopov s telesa hišnih ljubljenčkov lahko preberete na tej povezavi.
PREBERITE ŠE: TUDI PSI LAHKO ZBOLIJO ZA BOLEZNIMI, KI JIH PRENAŠAJO KLOPI
V Sloveniji se od bolezni, ki jih prenašajo klopi, največ ljudi okuži z lymsko boreliozo. Klopi so z njenim povzročiteljem, bakterijo borelio, okuženi po vsej Sloveniji. Cepiva proti tej bolezni ni. Mesto klopjega vboda moramo opazovati več tednov, če se pojavi rdečina, je potreben takojšen obisk pri zdravniku. Pomembno je dovolj zgodnje zdravljenje z antibiotiki, ki preprečijo nadaljnji razvoj bolezni.
Klopni meningoencefalitis (KME) je resno virusno vnetje osrednjega živčevja, ki se prenaša z vbodom okuženega klopa. Prva faza bolezni se začne približno teden dni po vbodu klopa s slabim počutjem, bolečinami v mišicah, glavobolom in vročino. Bolezen lahko pusti trajne posledice, odstotek obolelih celo umre. Z virusom KME so okuženi klopi skoraj po vsej Sloveniji, največ obolelih je po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) na Gorenjskem, Koroškem in Notranjskem.
PREBERITE ŠE: ZAŠČITA PRED KLOPI: V SLOVENIJI JE NEVARNIH VEČ VRST
Redkejša bolezen, ki jo prenašajo klopi pri nas, je humana granulocitna anaplazmoza. Bolezenske težave so podobne tistim v zgodnjem obdobju kopnega meningoencefalitisa, v ospredju so povišana telesna temperatura, glavobol ter hude bolečine v sklepih in mišicah. Tudi proti tej bolezni se ne moremo zaščititi s cepljenjem, zdravijo jo z antibiotikom.