
Na domačem vrtu bi vsak rad užival v naravi in se ne bal, ali je med bosonogo hojo po travi staknil klopa. Klopi prenašajo bakterijo, ki povzroča boreliozo, in virus, ki povzroča klopni meningoencefalitis. V gozdu po navadi preživimo le nekaj ur in se ob vrnitvi domov pregledamo, če sedimo cel dan na vrtu, pa na klope pozabimo in tudi pri večernem tuširanju nanje nismo pozorni. Število klopov naj bi na vrtu uspešno omejili z naštetimi ukrepi.
Če boste redno kosili travo in ne boste dopustili, da bi se zarasla – sploh ob robovih vrta, boste odstranili priljubljena skrivališča klopov. Pograbite listje, ki pada z dreves, in zeleni odrez namesto v smeti raje vrzite na kompostnik. Pokošeno travo lahko tudi posušite in jo uporabite kot zastirko na vrtu.
Med zelenico in teraso, lesenim podestom ali tlakovci ustvarite mejo iz grobega peska, gramoza ali lesenih sekancev. Klopom naj takšni prehodi ne bi bili všeč, zato se jih izogibajo.
Klope lahko najdemo v kupih nametanega lesa, ki v senčnih legah dolgo časa ostane vlažen. Če les lepo zložite na osončen del vrta, da se bo lahko hitreje sušil, se ga bodo klopi izogibali.
Krizanteme (tudi dalmatinski bolhač) odganjajo hrošče, mravlje, srebrne ribice, klope, uši in bolhe, stenice in druge škodljivce. Krizanteme so vir piretrina (insekticid, ki se uporablja v vseh domačih in vrtnih odstranjevalcih mrčesa).