Pohitimo z odstranitvijo klopa - za okužbo je ključnih prvih 24 ur

12. 6. 2024 | Besedilo: P. M.

psi, klopi, klop, lymska borelioza, Iris Selan

Sprehodi s psi so običajno prijetni, a še posebej v tem obdobju leta na naše kosmatince preži majhna nevarnost – klop. Gre za drobne živalce, parazite, ki se hranijo s krvjo in lahko prenašajo različne patogene na pse, kar lahko povzroči resne zdravstvene težave.

Nevarni klopi za pse so predvsem tisti, ki prenašajo bolezni. Med najpogostejše sodi borelioza (Lymska bolezen). Če je pes okužen z njo, na to opozarjajo znaki, kot so povišana telesna temperatura, utrujenost, otekanje sklepov in v hujših primerih težave s srcem in ledvicami. 

Poleg tega je nevarna tudi erlihioza, ki jo povzročajo bakterije iz rodu Ehrlichia. Med simptome te bolezni sodijo povišana telesna temperatura, izguba apetita, otekanje bezgavk, krvavitve in šibkost. 

Simptomi so podobni kot pri rikeciozi, ki jo povzročajo bakterije iz rodu Rickettsia in pri psih povzročijo povišano telesno temperaturo, psi postanejo apatični in utrujeni, izgubljajo zanimanje za aktivnosti, ki so jih prej veselili, prav tako okuženi psi pogosto izgubijo apetit, kar lahko privede do hujšanja. V nekaterih primerih se pojavijo bolečine v sklepih in mišicah, krvavitve iz nosu, majhne krvavitve pod kožo ali druge nenavadne krvavitve, oteklost bezgavk, težave s prebavili, anemija, ki privede do zmanjšanja števila rdečih krvnih celic, kar povzroča bledico dlesni in šibkost. V hujših primerih lahko psi razvijejo nevrološke težave, kot so napadi, težave z ravnotežjem ali spremembe v vedenju. 

Prav tako sta za žival nevarni anaplazmoza in babezioza. Prvo povzroča bakterija Anaplasma phagocytophilum. Simptomi vključujejo vročino, bolečine v sklepih, bruhanje in diarejo, medtem ko so znaki pri babeziozi povišana telesna temperatura, anemija in zlatenica.

!!galerija!!


Kdaj obiskati veterinarja?

Na vprašanje, kako prepoznamo bolezen pri psih, ki jih prenašajo klopi, Iris Selan, dr. vet. med. iz klinike Tristokosmatih odgovori, da se pravzaprav pogosto na zunaj ne kažejo spremembe na koži, ampak gre za skupek različnih kliničnih znakov, na primer šepanje, povišana temperatura, slabo počutje, neješčnost, nezmožnost gibanja … Kadar lastnik psa opazi te težave, je čas, da se z njim odpravi do veterinarja. »Takoj po odstranitvi klopa se psi načeloma nikoli ne vedejo nenavadno, razen, če bi se klop zatrgal in bi bilo to mesto vneto.«


Preventiva

Za zaščito psov pred klopi je pomembno, da skrbniki redno pregledujejo njihove kožuhe, še posebej po vrnitvi iz sprehoda v naravi. Prav tako se priporoča uporaba preventivnih sredstev, kot so antiparazitske ovratnice, kapljice in tablete. Pomembno je, da klopa odstranimo takoj, ko ga opazimo, saj je tveganje za prenos bolezni večje, če je klop dlje časa prisesan na psa. »Če imamo ustrezno zaščiteno žival, potem klop, ko zaužije zaščito pogine prej, kot pa bi prišlo do okužbe, saj pogine znotraj 24 ur,« pojasni Selanova. Hkrati pove, da obstajajo tudi naravni pripravki, a doda, da težko komentira, kako uspešni so, saj mora vsak sam ugotoviti, kaj psu odgovarja.

Je zaščita dovolj?

Četudi je pes zaščiten proti klopom, to še ne pomeni, da je povsem varen. Noben zaščitni ukrep namreč ni 100-odstoten. Večina zaščitnih sredstev deluje tako, da ubije klopa, ko se ta pritrdi na psa. Če klop umre hitro, je manj možnosti, da bi prenesel bolezen, vendar se okužba lahko še vedno zgodi, če klop prenese patogen, preden umre. Treba je biti pozoren tudi na območja, kjer je klopov več (gozdovi, travniki, grmičevje), prav tako imajo različne regije različne vrste klopov in bolezni, ki jih prenašajo. Nekatera zaščitna sredstva so bolj učinkovita proti določenim vrstam klopov, a najbolj pomembno je, da vsa uporabite pravilno in redno, saj boste s tem zagotovili učinkovitejšo zaščito.

Brez dvoma pa je kombinacija uporabe preventivnih sredstev, rednih pregledov in hitrega odstranjevanja klopov najboljši pristop za zaščito vašega psa pred boleznimi, ki jih prenašajo klopi.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE