arhitekta: Aleksander Brezlan, Matevž Granda (2015)
čas ogleda: sobota, 16. 5., ob 16. uri in nedelja, 17. 5., ob 16. uri
Kalas Contemporary je večnamenski objekt z izjemnim pogledom na vinorodno pokrajino. Stoji na zemljišču stare vinarske domačije, ki je zaradi dotrajanosti ni bilo mogoče obnoviti. Novi objekt ohranja njeno obliko in nekatere tipične elemente, s premišljenimi arhitekturnimi rešitvami pa odraža sodobni življenjski slog. Iz starega objekta sta se ohranili le več kot 150 let stara preša ter zbirka orodja in opreme. Preša je dobila osrednji pomen v novi stavbi, ki je hkrati pomnik zgodovine in funkcionalni objekt. Rdeča nit je spoj tradicije s sodobno tehnologijo.
arhitekta: Edvard Blažko, Marko Volk, SONO Arhitekti
čas ogleda: sobota, 16. 5., ob 11. in 12. uri
Hišo Pure EE iz družine Lumar BlackLine zaznamujejo čista linija fasad, naravni materiali, sodobna zasnova, optimalna razporeditev prostorov in energijska učinkovitost. Sestavljena je iz treh monolitnih volumnov, postavljenih na zastekljeno bazo pritličja, ki predstavlja odprte dnevne prostore. Velike steklene površine povezujejo notranji in zunanji naravni prostor. Trije ločeni volumni nakazujejo tridelnost programa v nadstropju, ki združuje starševski del, otroški del in komunikacijski del z igralnico. Hiša stoji v Slovenj Gradcu.
arhitekt: Matej Gašperič, Biro Gašperič (2014)
čas ogleda: nedelja, 17. 5., ob 15. in 16. uri
Mlad par se je odločil, da bo otroka pričakal v lepem in naravnem okolju. Izbrano prisojno zemljišče se na severni strani naslanja na breg, na jugu pa so ga do žleda leta 2014 varovala mogočna drevesa. Zaradi nagnjenega terena je hiša do polovice vkopana. Zgoraj so spalnice, kopalnice in garaža, spodnja etaža pa je namenjena bivalnim prostorom. Dvonivojski stekleni vhod z zadnje strani, dostopen po zunanjem stopnišču, omogoča vstop v spodnjo bivalno etažo. Kompozicijo volumnov dopolnjuje skladno oblikovan servisni objekt, ki zaokroži intimno dvorišče.
arhitekta: Mojca Gregorski, Miha Kajzelj, Modular arhitekti (2013)
čas ogleda: sobota, 16. 5., ob 16. in 17. uri
Hišo, ki je zgrajena in večinoma obdelana v lesu, prevevajo značilnosti skandinavske odprtosti in povezanosti z naravo. Bivalni del stavbe je enoten volumen, ki je odprt do stropa dvokapne strehe. Lebdeča medetažna konstrukcija ustvarja vznemirljiv interier. Hiša ima zunanji bazen, ki je umeščen na najnižjo teraso. Del stavbe ob bazenu, kjer so prostori za rekreacijo, ima ozelenjeno streho. Tako narava sproščeno prehaja v notranje bivalne prostore.
arhitekti: ID doma, Tatjana Kerčmar, Iztok Prosen (2010)
čas ogleda: nedelja, 17. 5., ob 11. in 12. uri
Oblika in velikost hiše izhajata iz urbanističnih pogojev glede minimalnih odmikov od roba parcele. Zasnovana je kot trak, ki se vije po robu parcele in ustvarja različne stopnje zasebnosti. Na južno stran se pritličje v celoti odpira s stekleno steno. Tako se notranjost objekta dobesedno spaja z zunanjostjo, hiša pa se podaljša v park.
arhitekt: Matej Vinazza, A. Studio (2013)
čas ogleda: nedelja, 17. 5., ob 14. in 15. uri
Kakšna je hiša, v kateri živi arhitekt s svojo družino? Hiša Vinazza je umeščena v naravo, lebdi sredi polj in se z monolitnimi belimi zidovi brani pred burjo ter zajema sonce v vsakem trenutku sončnega dne. Modernistična belina stanovanjske kocke, ki jo je preoblikovala kraška burja, je bila izhodišče za načrtovanje sodobnega doma.
arhitekta: Boštjan Kikelj, Klemen Pavlin, Studio UR.A.D. (2014)
čas ogleda: nedelja, 17. 5., ob 15. in 16. uri
Hiša Ruta je namenjena oddajanju gostom kot dopolnilna dejavnost na kmetiji. S svojim močnim značajem in izčiščenim oblikovanjem ponuja spremembo in oddih od vsakdanjika. Ima jasno poudarjen lokalni arhitekturni značaj in izjemno povezavo z okoliško naravo in oddaljenimi pogledi.