Obnovljena katedrala Notre-Dame bo takšna kot prejšnja

Čeprav so sprva mrzlično iskali nove ideje za prenovo v požaru uničene katedrale Notre-Dame, so se zdaj odločili, da bo ta ostala takšna kot je bila doslej.

Samo nekaj dni po požaru, ki je skoraj uničil znamenito Notre-Dame, leta 2019, je takratni francoski premier Edouard Philippe oznanil, da bo Pariz organiziral mednarodno arhitekturno tekmovanje za prenovo oziroma nadgradnjo slovite katedrale.

V požaru, ki naj bi ga povzročila napaka na električni napeljavi ali pa cigareta, se je zrušil zvonik, pogorelo pa je skoraj celotno ostrešje. Philippe je takrat pojasnil, da bo francoska vlada poiskala »novo obliko zvonika, ki bo odgovarjal sodobnemu času«. Pri tem pa naj bi ga podprl celo predsednik Emmanuel Macron, s prepričanjem, da bo »sodobna arhitekturna gesta Notre-Dame le še polepšala«.

V preteklem tednu pa je Macron umaknil svojo izjavo, ki je podprla moderni pristop k obnovi katedrale. V izjavi Elizejske palače je navedeno, da predsednik ugotavlja, da bi bilo najboljše Notre-Dame obnoviti v takšni obliki, v kakršni je bila v originalu. Nanj naj bi pritisnili številni vplivneži v francoski vladi in javnosti. Za korake k čimprejšnji obnovi se bodo obrnili na francosko različico zavoda za varstvo kulturne dediščine, so še dodali.







Foto: Gonzalo Fuentes/Reuters

Ideja o novem zvoniku, ki ga je v 19. stoletju oblikoval francoski arhitekt Viollet-le-Duc, je marsikateremu arhitektu, akademiku in Parižanu povzročila glavobol. V anketi, ki so jo izvedli med Francozi, jih je kar 55 odstotkov dejalo, da jim je najbolj všeč takšna katedrala, kot je že bila. Francoski senat je lani celo sprejel zakon, v katerem so zahtevali, da se Notre-Dame obnovi po svoji originalni podobi.

Zvonik, ki je bil narejen in lesa in svinca, so katedrali dodali med obnovo v 19. stoletju. Predlagano preoblikovanje pa je vsebovalo moderne materiale, trajnostni dizajn in povsem drugačen videz kot prej. Na neuradno tekmovanje, ki ga je organiziralo podjetje GoArchitect, je prišlo 226 idej za preoblikovanje iz 56 držav po svetu. Za zmagovalca je glasovalo 30 tisoč uporabnikov, ki so izbrali kitajska arhitekta Zeyu Caia in Sibei Lija. Zasnovala sta »pariški utrip«, ki je predvidel zvonik kot nekakšen kalejdoskop, ki bi z ogledali odseval spreminjajočo se urbano okolico katedrale.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE