Olimpijske igre v Pekingu: reciklirali obstoječe objekte

11. 2. 2022 | Besedilo: A. Z.

Predstavljamo nove in stare športne objekte, ki gostijo zimske olimpijske igre v Pekingu.

Peking je prvo mesto na svetu, ki gosti tako poletne kot tudi zimske olimpijske igre. Prve so gostili leta 2008, druge so se začele v petek, 4. februarja 2022. Zato bo kar nekaj športnih objektov, ki so jih zgradili za prejšnje olimpijske igre, uporabljenih tudi za tokratne. Petindvajset prizorišč olimpijskih iger (od tega 12 tekmovališč) je na treh območjih. Poleg tekmovališč v prestolnici sta še območji v Yanqingu na obrobju Pekinga in 180 kilometrov oddaljenem Zhangjiakouju.

Vsako od treh območij ima svojo olimpijsko vas. Te so odprli konec januarja in nekaj dni za tem že pozdravili prve športnice in športnike. Kot so predvideli, bodo v 44 urah po zaključku zimskih olimpijskih iger vasi preoblikovali tako, da bodo uporabne in dostopne brez ovir za športnike, ki bodo sodelovali na paraolimpijskih igrah, ki sledijo. Olimpijsko vas v Pekingu bodo po koncu OI spremenili v stanovanja za najem ali prodajo, olimpijski vasi v Yanqingu in Zhangjiakouju pa bodo preuredili v hotele, apartmaje in poslovne prostore, namenjene zimskim športom.

Otvoritvena in zaključna slovesnost bosta na nacionalnem stadionu, ki se ga je prijel vzdevek Ptičje gnezdo, zasnovala pa sta ga švicarska arhitekta Jacques Herzog in Pierre de Meuron iz biroja Herzog & de Meuron za olimpijske igre 2008. FOTO: cowardlion/ Shutterstock

Prizorišča v Pekingu

V središču Pekinga, kjer je eno od treh območij OI, potekajo zlasti tekme na ledu, pa tudi otvoritvena in zaključna slovesnost. Tekmovanja in slovesnosti potekajo v sedmih športnih centrih, od katerih je pet že obstoječih, na novo pa so zgradili dvorano Ledeni trakovi za 12.000 gledalcev za hitrostno drsanje in prizorišče za deskanje na snegu (Big Air Shougang), kjer izstopa 60-metrska skakalnica za akrobatske smučarje. Omenjeno prizorišče so zgradili na mestu nekdanje jeklarne. To je najbolj ambiciozen projekt preoblikovanja industrijske dediščine na severu Kitajske. Cilj projekta je bil vrniti življenje v to sto let staro jeklarno, ponovno povezati mesto z reko Yongding in obnoviti propadlo okolje. Tega so se lotili v biroju Atelier TeamMinus pod vodstvom arhitekta Zhang Lija.  

Na novo so morali zgraditi tudi olimpijsko vas, saj je bila tista iz poletnih iger 2008 preoblikovana v stanovanja za domačine. Zgradili so nekoliko manjšo, in sicer z 2300 posteljami. Mnoga prizorišča so zasnovana fleksibilno, z mislijo tako na uporabo za športnike kot tudi domače prebivalstvo, ki naj bi jim ta prizorišča služila na različne načine in skozi vse leto.

!!galerija!!


Otvoritvena in zaključna slovesnost bosta na nacionalnem stadionu, ki mu zaradi nenavadne oblike pravijo tudi Ptičje gnezdo, zasnovala pa sta ga švicarska arhitekta Jacques Herzog in Pierre de Meuron iz biroja Herzog & de Meuron, pri projektu so sodelovali tudi arhitekt projektant Stefano Marbach, kitajski umetnik Ai Weiwei ter podjetje CADG. Stadion, ki so ga zgradili za poletne olimpijske igre 2008, sprejme 80 tisoč gledalcev.

Plavalni center Vodna kocka pa je postal Ledena kocka za curling. Dvorani Wukesong ter Nacionalna dvorana za košarko in gimnastiko gostita hokejske tekme.

Na novo so zgradili prizorišče za deskanje na snegu (Big Air Shougang), kjer izstopa 60-metrska skakalnica za akrobatske smučarje. Omenjeno prizorišče so zgradili na mestu nekdanje jeklarne. FOTO: Cherry-hai/ Shutterstock

Območje Yanqing

Približno 75 kilometrov severozahodno od mestnega središča Pekinga, v Yanqingu, se pokrajina spremeni. Yanqing je gorsko predmestje kitajske prestolnice, polno vročih vrelcev in narodnih parkov. To tekmovalno območje ima dve prizorišči – Nacionalni center za alpsko smučanje in Nacionalni drsalni center – ki gostita alpsko smučanje, bob, sankanje in skeleton.

Zimska olimpijska vas je tu zasnovana v skladu s kulturnimi značilnostmi gorskih vasi na severu Kitajske, s poudarkom na značilnostih kitajske kulture in varstva okolja ter konceptu oblikovanja, ki je osredotočen na športnike. Mesto bo med zimskimi olimpijskimi in paraolimpijskimi igrami sprejelo 1430 športnikov in funkcionarjev ekip.

Ko bodo igre končane, bodo razširili turistično ponudbo, tako da bo turistom in drugim obiskovalcem na voljo raznolika kulturna, prostočasna in športna dejavnost na prostem, ki ponuja možnosti tako poletnih kot zimskih športov.

Prizorišče Zhangjiakou

Zhangjiakou je priljubljeno kitajsko smučarsko središče približno 180 kilometrov severozahodno od Pekinga. Tu potekajo tekme v smučarskih skokih, smučarskih tekih, biatlonu, nordijski kombinaciji ter večina deskarskih tekem in smučanja prostega sloga. V Zhangjiakouju izstopajo skakalnice za smučarske skoke. Arhitekturna zasnova skakalnice za smučarske skoke z veliko kupolo v obliki črke S, spominja na stilizirano žezlo ruyi (kitajski talisman za srečo), od tod tudi vzdevek za objekt 'Snow Ruyi'. Oblikoval jo je kitajski arhitekt Zhang Li.

Olimpijska vas v Zhangjiakouju bo med zimskimi olimpijskimi in paraolimpijskimi igrami sprejela 2.640 športnikov in drugih sodelujočih.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE