»Dobra arhitektura je odprta – odprta k življenju in omogočanju prostora, v katerem lahko vsak počne, kar mora. Arhitektura ne sme biti demonstrativna ali impozantna, biti mora nekaj znanega, uporabnega in lepega, s sposobnostjo tihe opore življenju v njej,« pravi nagrajena arhitektka Anne Lacaton.
Arhitekta Anne Lacaton in Jean-Philippe Vassal se ukvarjata s konceptom trajnostne arhitekture in prenovo že obstoječih zgradb. Skozi svoje rešitve zasebnih in socialnih stanovanj, kulturnih in akademskih institucij ter javnih prostorov na novo premišljata koncept trajnostne gradnje s spoštovanjem že obstoječih struktur.
Leta 1955 v francoskem mestu Saint-Pardouxu rojeni Lacaton in leta 1954 v Casablanci v Maroku rojena Anne Lacaton sta se spoznala med študijem v Bordeauxu v 70. letih prejšnjega stoletja. Leta 1987 sta odprla svoj arhitekturni biro Lacaton & Vassal v Parizu. Skupaj sta sodelovala pri več kot 30 projektih v Evropi in Afriki, eden najbolj znanih je povečanje in prenova galerije Palais de Tokyo v francoski prestolnici leta 2012.
Arhitekta sta znana po revitalizaciji starih in zanemarjenih zgrad bo Franciji, držita se načela, da je bolje obnavljati kot rušiti. »Preobrazba je priložnost, da naredimo več in bolje s tem, kar že obstaja. Rušenje je lažje in kratkoročno. To je zapravljanje mnogih stvari, od energije in materiala do izgube zgodovine. Poleg tega ima rušenje zelo negativen družbeni vpliv. Za naju je to nasilno dejanje,« še pravi Lacatonova.
»Naše delo je reševanje omejitev in težav ter ustvarjanje prostorov, ki omogočajo različne načine uporabe, spodbudijo čustva in občutke. Na koncu tega kompleksnega procesa in vseh prizadevanj morata biti lahkotnost in preprostost,« pa poudarja nagrajeni arhitekt Jean-Philippe Vassal.
Po mnenju žirije, kot je med drugim zapisala v utemeljitvi nagrade, arhitekta skozi močen občutek za prostor in materiale ustvarjata arhitekturo, ki je trdna v obliki in prepričanjih ter je transparentna tako estetsko kot etično.
V preteklosti sta že prejela številne nagrade, med drugim ugledno nagrado Mies van der Rohe, pa tudi globalno nagrado za trajnostno arhitekturo in nemško arhitekturno nagrado BDA – Global prize 2020.
Pritzkerjeva nagrada velja za najpomembnejšo nagrado na področju arhitekture. Nagrado sta leta 1979 ustanovila ameriški podjetnik Jay A. Pritzker in njegova žena Cindy. Dobitnik prejme 100 tisoč ameriških dolarjev.
Lani sta nagrado, kot prvi ženski v zgodovini, prejeli irski arhitektki Yvonne Farrell in Shelley McNamara. Med dosedanjimi prejemniki Pritzkerjeve nagrade pa so tudi Arata Isozaki, Zaha Hadid, Rem Koolhaas, Norman Foster, Frank Gehry, Oscar Niemeyer, Glenn Murcutt, Jean Nouvel, Renzo Piano, Alejandro Aravena.
PREBERITE ŠE: Podelili najprestižnejšo arhitekturno nagrado za leto 2020