Razstava, ki je na ogled do 30. aprila 2021, prikazuje arhitekturne projekte slovenskih arhitektov in konstrukcijskih inženirjev. Na 80 panojih je, kot pravijo pri OHS, prikazana inovativna, trajnostna in inspirativna uporaba lesa tako v konstrukciji samih stavb kot v notranji opremi. »Porast rabe lesa kaže na vse večje zavedanje o pomenu kakovostno in trajnostno oblikovanih prostorov. Lesena gradnja lahko s pravilnim izborom lesa, vrsto konstrukcije in načina gradnje izpolnjuje bistvene zahteve sodobne trajnostne gradnje, ki zmanjšuje obremenitev okolja,« so zapisali ob razstavi pri OHS.
Med predstavljeni projekti so tudi arhitekturne realizacije, ki so v letu 2020 prejele nacionalno nagrado Naj lesena gradnja 2020, ki jo podeljujeta MGRT in Spirit Slovenija. V razstavo so uvrščeni projekti, ki so nominirani za pomembno mednarodno nagrado na področju arhitekture Mies van der Rohe 2022 in projekti letošnjih nagrajencev Prešernovega sklada, biroja Jereb in Budja arhitekti.
»Gradnja z lesom je hitrejša, energetsko učinkovitejša in bivalno prijaznejša od klasične gradnje. Uporaba lesa v gradbeništvu dobrodejno vpliva na zdravje in počutje ljudi ter postaja sinonim za sodobno in okolju prijazno gradnjo,« lahko preberemo na enem od panojev na razstavi. Ta ponudi tudi podatek, da je Slovenija tretja najbolj z lesom obdarjena država v Evropi.
Razstava z naslovom Arhitektura v lesu danes za jutri, ki so jo OHS, je nastala pod pokroviteljstvom Direktorata za lesarstvo (MGRT), Spirit Slovenija ter v sodelovanju s Turizmom Ljubljana in partnerji.