Dnevi se krajšajo in postajajo hladnejši, tkanine pa seveda toplejše, bogatejše in umirjenih temnejših barv, ki ustvarjajo eleganten videz.
Tkanine v sivih, rjavih, črnih, oranžnih in zemeljskih odtenkih, kakršne vidimo tudi v naravi, so bogatejše na otip, s poudarjeno teksturo in okrasjem. Letošnjo jesensko-zimsko sezono lahko pričakujemo tudi več temno rdečih in temno modrih barv ter kombinacij, saj sta to barvi, ki se pojavljata v najnovejših smernicah in napovedujeta temnejše interierje. Tema dvema odtenkoma se je pridružila še temno zelena, t. i. smaragdna, ki je bila že pred nekaj leti barva leta po izboru družbe Pantone (ta vsako leto razglasi barvo leta, ki naj bi zaznamovala interierje).
Oblikovalci omenjene rdečo, modro in zeleno izbirajo za tkanine, ki se uporabljajo v domovih, zlasti z bogatejšo teksturo, kot je žamet, med drugim za oblazinjeno pohištvo. Za razkošnejši in bolj dramatičen videz jih kombinirajo s sivo, rjavo in zlato barvo ter lesom in kovino, na primer v zlatem ali bakrenem odtenku.
Materiali, iz katerih so izdelane jesensko-zimske tkanine za dom, naj bi bili čim bolj naravni, na primer lan, bombaž, volna, svila. Prav pletenine so v zadnjih letih spet bolj priljubljene, ko govorimo o ambientih v hladnejših mesecih leta. Če znate plesti, lahko sami izdelate preobleko za kakšno okrasno blazino, pregrinjalo za posteljo ali toplo odejo za večere na kavču v dnevni sobi.
V konceptu temnejših in bolj umirjenih tkanin ter bogatejših tekstur ne manjkajo niti vzorci. Čeprav v zadnjem času prevladujejo geometrijski, ki stopajo ob bok pisanim tradicionalnim vzorcem na keramičnih ploščicah, na tapetah in tkaninah ne manjkajo niti cvetlični potiski. Za zimsko preobleko so v prijetni kombinaciji sive podlage in velikih cvetlic v nežnih rožnatih in zelenih odtenkih.
Ko je dan vse krajši, postane pomembnejša tudi umetna osvetlitev prostorov, zlasti umirjena ambientalna, ki je poleg splošne in namenske nepogrešljiv sestavni del zasnove osvetlitve notranjih prostorov. Na splošno velja, da naj osvetlitev vključuje več virov in tipov svetil. Več ko je različnih virov svetlobe, več različnih ambientov lahko ustvarimo. Ambientalna osvetlitev sooblikuje prostor in ustvarja vzdušje, zato je praviloma nežnejša, zanjo pa se uporablja topla bela barva svetlobe. Z njo lahko ustvarimo posebno razpoloženje, poudarimo posamezne elemente v prostoru, hkrati pa lahko samo svetilo deluje dekorativno.
Vključena je lahko ves čas, poseben učinek pa bo imela v času, ko dnevne svetlobe primanjkuje, to je v jesensko-zimskih mesecih. Uporabimo jo lahko v vseh bivalnih prostorih, tudi v kuhinji, če je ta povezana z jedilnico, in kopalnici. Zanjo lahko izberemo katero koli svetilo in žarnico, pomembno pa je, kam jo postavimo oziroma kolikšna je njena svetilna moč glede na velikost prostora. K pravemu vzdušju lahko pripomorejo tudi svečke in svečniki, ki so znova postali nepogrešljiv dodatek v interierju. Nekateri pa v dolgih zimskih večerih prisegajo na svetlobo in toploto kamina, a za to je treba poskrbeti že ob gradnji ali prenovi doma.