Letošnji dosežki
Naša častitljiva univerzitetna botanična ustanova deluje že vse od odprtja 11. julija 1810 na isti lokaciji, kar jo v mednarodnem merilu uvršča na zelo visoko raven. Tudi letošnjem letu je dosegla nekaj zelo pomembnih strokovnih prebojev v svetu. V kraljevem združenju za čebulnice na Nizozemskem, ki je pristojno za rod zvončkov (Galanthus), so mu priznali več predstavljenih sort navadnega malega zvončka, v Angliji so objavili predavanje na Galanthus Gala, po predstavitvah pa je v svetu zavladalo izredno zanimanje za sorte slovenskih zvončkov. Drugi sklop dogodkov je vezan na navadne ciklame. Pri navadni ciklami so bile v svetovni monografiji predstavljene raziskave za celoten rod Cyclamen. Delo je izšlo v Londonu pri Kew Gardens in Cyclamen society.
Botanični vrt Univerze v Ljubljani se je v delu, ki je junija izšlo na Dunaju, uvrstil med evropsko pomembne botanične vrtove, knjižna dela, ki jih je izdal, pa so se uvrstila v svetovne kataloge NHBS v Anglji, Koeltz Scientific Books in Amazon.
Poleg tega je za ekipo vrta pomembna mednarodna referenca povabilo Royal Kew Gardens iz Londona za sodelovanje pri milenijskem projektu svetovne semenske banke (Seed Millenium bank). Direktor botaničnega vrta v Ljubljani dr. Jože Bavcon s sodelavci bo več dosežkov iz bogate mednarodne dejavnosti vrta v letošnjem letu javnosti predstavil 11. julija ob 11. uri v predavalnici Botaničnega vrta na Ižanski cesti 15 v Ljubljani.
Z naravo povezani razstavi
Sprehod po zgodnjepoletni izdaji botaničnega vrta in ogled tropskega rastlinjaka lahko vse do konca avgusta združite z ogledom dveh razstav: na prvi, naslovljeni Spoznaj sosede, so na ogled fotografije Marka Masterla, ki prihaja s Kočevskega, na drugi pa si lahko ogledate idrijske čipke, v katere so vklekljani delčki iz narave. Marka Masterla že od nekdaj zanima narava, fotografijo pa uporablja predvsem kot sredstvo za promocijo in spodbujanje varovanja in ohranjanja naravne dediščine. Kot fotograf je med drugim sodeloval pri projektu LIFE – Ohranitev velikih zveri v Sloveniji, od leta 2010 sodeluje pri projektu Spoznaj sosede, v okviru katerega so nastale razstavljene fotografije rastlin. Pri razstavi Čipka v naravnih materialih pa so se povezali učenci črnovrške osnovne šole in oddelek idrijske čipkarske šole iz tega kraja. Čipke so nastale iz izključno naravnih materialov, vanje pa so vključeni tudi materiali, ki so jih učenci nabrali na travniku, v gozdu in na vrtu (trava, slama, koruzno ličkanje, leskove vitre, razna semena in plodovi). Materiali so bodisi v naravnih barvah ali pa so pobarvani z naravnimi barvili.
Za otroke počitniške Botanične urice
Starši otrok, ki so povezani z naravo, imajo še do 14. julija čas za razmislek, ali bi jih proti koncu počitnic vpisali na Botanične urice. To obliko preživljanja počitnic Botanični vrt organizira že več let zapored. Letos je namenjena otrokom, ki bodo v prihajajočem šolskem letu obiskovali prvi, drugi ali tretji razred razred osnovne šole. Večdnevni program bo potekal od 19. do 23. avgusta in se bo odvijal preko celega dne, med 7. uro in 16.30. Vključuje izobraževalne in sprostitvene aktivnosti za šolarje. Spoznavali bodo rastline, se igrali, brali zgodbe, ustvarjali, se zabavali in veliko naučili. Starši bodo v program vključeni zadnji dan programa, ko v popoldanskih urah poteka skupni ogled vrta, na katerem rastline predstavljajo otroci. Program bo izveden le ob zadostnem številu prijav. V Botaničnem vrtu bodo izvedbo programa potrdili po prejemu zadostnega števila prijav oz. najkasneje v ponedeljek, 15. julija.