Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Domovi

Čas je za prva vrtna opravila in urejanje okolice

20. 9. 2017 | 18:08
22. 10. 2024 | 00:06
3:57

Prihaja najlepši, a hkrati tudi najbolj delaven čas za ljubitelje vrtičkov in urejanja okolice. Vrtovi mestnih hiš in pritličnih stanovanj so v prvi vrsti namenjeni sproščanju in posedanju, medtem ko imajo tisti v podeželskem okolju običajno tudi zeliščni in zelenjavni del z uto, nekateri pa se ponašajo še z naravnimi ribniki, skalnjaki in nasadi sadnega drevja.

Previdno pri združevanju v nasade

Ne glede na velikost in zasnovo našega vrta pa moramo pri ureditvi upoštevati določene zakonitosti. Rastline namreč za rast in razvoj potrebujejo ustrezne življenjske razmere – ustrezen pH tal, primerno svetlobo in dovolj vlage. Pozorni pa moramo biti tudi pri njihovem združevanju v nasade, saj se posamezne vrste zaradi svojih značilnosti med seboj izključujejo, zato jih ni priporočljivo saditi skupaj. Enostavno pravilo, ki se ga velja držati, narekuje, da med seboj združujemo tiste rastline, ki imajo podobno teksturo in strukturo listov ter rastline s podobnimi oziroma popolnoma nasprotujočimi si dekorativnimi lastnostmi – barvo, velikostjo in obliko cvetov ter barvo listov in skorje.

Za začetnike, sodobne družine in tiste, ki nimajo veliko časa ali volje za ukvarjanje z urejanjem okolice, so najprimernejše tiste rastline, ki ne zahtevajo veliko nege. Sem spadajo zimzelene rastline in pa tiste, ki pokrijejo tla ter posledično ne potrebujejo veliko pletja in zalivanja, medtem ko denimo trava zahteva tedensko nego.

Čas za prve setve

Marca je čas tudi za setev prve zelenjave, a še prej moramo na to pripraviti zemljo. Gredice pregrabimo in jim po potrebi dodamo nekaj komposta, lahko pa jih pokrijemo tudi s črno folijo, saj se bodo tla prej ogrela.

Med prvimi posejemo solato, zgodnje sorte zelja in cvetače, manjkati pa ne smeta niti korenček in česen.

Zeliščni vrt

Ima ga vsaka prava gospodinja, čeprav imajo zelišča in dišavnice lahko tudi povsem dekorativno vlogo. Navadno se začne z eno samo gredico, ki pa običajno kmalu postane premajhna. Največkrat izbiramo med zelišči, ki jih uporabljamo pri pripravi hrane, za aromatiziranje in čaje, zato ni naključje, da zeliščni vrt pogosto razgalja težave, ki jih ima lastnik z zdravjem.

Tudi pri zeliščih velja upoštevati pravilo dobrega sosedstva; pomembno pa je, da jih porežemo takrat, ko imajo največ učinkovin, če pa želimo plodove, pustimo, da rastejo nemoteno. 

Zasebnost in oprema

Izbor materialov naj se ujema z okolico, zlasti če hiša oziroma vrt stoji v bolj naravnem okolju. Ker pa je vrtna oprema izpostavljena številnim vremenskim vplivom, moramo biti pozorni tudi na odpornost. Izberimo izdelke iz kovine ali odpornejših vrst lesa, kot sta tikovina in akacija, saj teh ni potrebno zaščititi pred dežjem in tudi sonce ne pusti vidnejših sledi na njih.

Ker je vrt namenjen predvsem sproščanju, druženju in uživanju, pomembno vlogo igra tudi zasebnost. To lahko dosežemo z zasaditvijo rastlin, ki naj bo čim bolj pestra in sestavljena iz čim večjega števila različnih vrst in sort rastlin. Za tiste, ki radi pogosto spreminjajo podobo vrta, pa bodo kot nalašč enoletnice. Če pa se odločimo za klasično ograjo, naj ta ne bo previsoka in pretemna, da ne bo zapirala pogleda na širšo okolico in dajala občutka utesnjenosti.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine