Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Domovi

Dupleks za mlado družino

Svetli in barvno umirjeni prostori v kombinaciji z lesenim pohištvom ter zlatimi poudarki zaznamujejo prenovljeno stanovanje v dveh nadstropjih. Pod zasnovo interierja se je podpisala arhitektka Katarina Brlek iz biroja Studio Formica.
Foto: Matej Kolaković
Foto: Matej Kolaković
27. 5. 2024 | 07:24
22. 10. 2024 | 21:49
4:27

V  biroju Studio Formica so oblikovali stanovanje v dveh nadstropjih za mlado družino, ki je bilo pred tem več kot deset let prazno. S prenovo v tloris stanovanja niso bistveno posegali. »Tlorisne spremembe, ki smo jih vpeljali, so temeljile na željah naročnikov, da posamezne prostore naredimo bolj funkcionalne, sodobne in svetle. S tem namenom smo povsem na novo zasnovali kopalnico, združili spalnico z garderobo in v zgornji etaži odprli ter povezali hodnik z bivalnim delom,« pojasnjuje arhitektka Katarina Brlek.

Foto: Matej Kolaković
Foto: Matej Kolaković
Dvonadstropno stanovanje, ki meri 136 kvadratnih metrov, je v najvišjih etažah bloka. V spodnjem nadstropju so ob hodniku nanizani spalni prostori, kabinet in kopalnica, medtem ko se v zgornji etaži proti svetlobi odpira bivalni del z balkonom in teraso.

Prvi temeljiti poseg je bil po besedah arhitektke narejen v kopalnici, kjer so s spremembo pozicije vrat in novo razporeditvijo opreme kad nadomestili z veliko nišo za prhanje, pridobili prostorno omarico z dodatnim umivalnikom, prostor pod stopniščem pa izkoristili za vgradnjo košev za perilo. Predelno steno med spalnico in garderobo so porušili, tako da zdaj spalnica deluje prostorneje, hkrati pa so s tem v garderobni del pripeljali naravno svetlobo.

Foto: Matej Kolaković
Foto: Matej Kolaković
V zgornjem nadstropju stanovanja so izvedli dva preboja. »V eno smer smo rušili predelno steno proti dnevnemu delu, v drugo smer proti kuhinji. Stopnišče in hodnik smo tako povezali s prostori bivalnega dela, v majhno in temno kuhinjo pa spustili naravno svetlobo, ki prihaja s hodnika,« pojasnjuje sogovornica. Oba preboja v zaključeno celoto povezuje po meri narejena vitrina z vertikalnimi letvami, ki segajo do stropa. »Letve med bivalnim delom in hodnikom zastirajo neposreden pogled na dnevni wc, v smeri proti kuhinji pa služijo kot sestavni del elegantne vitrine, ki poleg prepuščanja naravne svetlobe s hodnika v kuhinjo nudi tudi edinstven način shranjevanja dragocenih predmetov, saj so ti vidni z dveh strani,« je še povedala arhitektka. In prav ta vitrina  z vertikalnimi letvami je bila najzahtevnejši del izvedbe. »Zaradi različnih višin stropov na hodniku in v bivalnem delu sta odprtini proti bivalnemu delu in kuhinji različno visoki. Zato smo steno proti dnevni sobi porušili do višine vrat, odprtino proti kuhinji pa odprli do stropa. Obe odprtini smo v zaključeno celoto povezali z vertikalnimi letvami, ki zaobjamejo stene, in se na vseh delih nadaljujejo do ravnega ali poševnega stropa,« je še povedala arhitektka.


Prostore so po njenih besedah želeli vizualno povezati z izborom barv in materialov. Rdeča nit oblikovanja je tako nevtralna barvna paleta z dodatki v zlatih odtenkih. Sicer pa sta si tudi naročnika želela svetlih in barvno umirjenih prostorov v kombinaciji z lesenim pohištvom po meri. Zato so dele stanovanja, kot so stenske in talne obloge ter pohištvo po meri, ki jih načeloma ne prenavljamo tako pogosto, zasnovali v belih, sivih in bež odtenkih v kombinaciji z lesom. »Pri tipskih kosih pohištva, ki jih je izvedbeno in finančno lažje nadomestili, smo si dovolili več svobode in posamezne kose izbrali v nežnih, a barvitih odtenkih. Če bi se naročniki čez čas naveličali določene barve, bodo prostore lahko osvežili z minimalnimi posegi,« še pravi arhitektka. Z uporabo nevtralnih barv so ustvarili brezčasno in trajnostno zasnovo, z uporabo lesa pa dodali domačnost in toplino. Za pridih elegance so dodali materiale v videzu marmorja in dodatke, kot so svetila in armature, v zlatih odtenkih.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine