»Dolgo sva razmišljala in se odločala, ali bi kupila večje stanovanje v Mariboru ali bi se odločila za hiško,« pravita Miša in Gorazd, želela pa sta si novogradnjo. Tako ju je pot po prijateljici nekdanji mis Slovenije Tini Petelin in njenih starših, ki se ukvarjajo z gradbeništvom, zanesla v okolico Maribora, kjer so gradili naselje družinskih hiš. »Ko sva prvič prišla na gradbišče, so hiške že stale, kot škatlice brez oken in fasade. Zgolj ogrodje in streha. Moram priznati, da sva bila prvi trenutek zaskrbljena, saj nisva imela izkušenj z gradnjo,« se spominja Miša. To je namreč pomenilo, da bosta morala poskrbeti za vse, od napeljav, ureditve notranjosti in okolice do izbire pohištva, dodatkov in še veliko drugih stvari, ki si jih, kot pravi naša gostiteljica, takoj sploh še ne predstavljaš.
V naselju, kjer je danes tudi njuna dvonadstropna hiša, je 42 bivalnih enot, ki se med seboj razlikujejo le po barvi. »Všeč nama je bilo tudi to, da so vse hiše med seboj usklajene. Da ni velikih odklonov v celotnem videzu naselja. To je primerno za mlade družine, saj je obdano z gozdom in travnikom, v bližini pa so tudi prijetne sprehajalne poti,« pojasnjuje Miša.
Sledila so gradbena dela. Po vgradnji oken in postavitvi predelnih sten, s katerimi sta ločila prostore, se je začelo urejanje ogrevanja. Najprej polaganje cevi za talno gretje in priprava za vgradnjo toplotne črpalke ter prezračevalnega sistema. Ko je bilo vse pripravljeno in estrihi suhi, je sledilo polaganje talnih oblog. Za pritličje sta izbrala keramiko v matirani izvedbi, ki je odpornejša proti umazaniji. Vanjo so oblekli tudi stopnišče, čeprav sta sprva zanj predvidela les, a se je keramika izkazala za primernejšo in po mnenju Miše tudi lepšo izbiro. V prvem nadstropju hiše sta za talno oblogo izbrala le z olji obdelan parket, ki je naraven in ima poudarjeno strukturo lesa.
Spodnji del hiše je odprt in namenjen kuhinjsko-bivalnemu prostoru, značilnemu za sodobno gradnjo. Kuhinjska niša je v obliki črke U, in kot pravi Miša, sta zanjo dolgo iskala pravo opremo. Odločila sta se za ličnice v beli in v visokem sijaju ter s temnejšim delovnim pultom, seveda z vsemi gospodinjskimi aparati, tudi večjim hladilnikom za steklenice. Iz kuhinje se odpre jedilni in dnevni prostor s stekleno jedilno mizo in udobno ter veliko sedežno garnituro. Od tod je tudi izhod na teraso, kjer poleti rada posedata in se sproščata.
Kljub sodobni in izčiščeni opremi si naša gostitelja nista želela le belih sten po vsej hiši. »Ker imava veliko odprto stopnišče, sva na začetku razmišljala, da bi ga oblekla v kamen. A sva ugotovila, da ta na ogromni površini deluje preveč hladno,« pripoveduje Miša in doda, da sta hitro našla boljšo rešitev, tapeto. A tu so se težave šele začele, pravi gostiteljica, saj z Gorazdom nista natančno vedela, kaj iščeta. »Zato sva se prepustila in pri opremljanju upoštevala načelo, da je, ko nekaj zagledava in nama je res všeč, to tisto, kar iščeva,« še pojasnjuje. Tako sta tudi našla tapete, na katerih so svetleči se kamenčki in kristalčki. »Stena ob stopnišču je z njimi dobila videz, ki spominja na kamen, a deluje toplejše in je mehkejša na otip,« pripoveduje Miša in doda, da se vsakdo, ki pride na obisk, najprej zazre v tapeto nad stopniščem. Pri izbiri tapet je bilo zelo pomembno, da stiki med ploskvami niso vidni. V prvem nadstropju, v spalnici in sobi za goste sta monotonost razbila z zlato svetlikajočo se barvo.
Barvno najbolj pestri in drzni sta kopalnici. Izbrala sta namreč keramične ploščice iz kolekcije R+evolution s potiski, značilnimi za svetovno priznanega oblikovalca Karima Rashida. Po Mišinih besedah sta njuni kopalnici prvi v Sloveniji, oblečeni v Rashidovo keramiko. »Rashidov slog naju je očaral, in ko sva dobila prve izrise, se nisva mogla odločiti, katere kombinacije bi izbrala. Vse so bile čudovite. Na srečo imava dve kopalnici in tako je vsaka unikatna,« navdušeno pojasnjuje gostiteljica. Zlasti si nista želela standardnih keramičnih ploščic z dekorjem.
Njuna hiša pa ni popolnoma brez zaves, kot je veliko sodobnih interierjev. Za nekatera okna sta po nasvetu prijateljice Nataše Klampfer, ki je pripravila idejni predlog tekstila za hišo, izbrala zavese, za druga pliseje, ki senčijo in so hkrati dekorativni ter praktični za uporabo. S pliseji so zasenčili manjša okna v kuhinji in kopalnici, za večja, med katerimi je tudi francoski balkon v spalnici, pa so izbrali dekorativne zavese, ki modernemu prostoru dajo toplino in opremo povežejo v zaokroženo celoto.