Podobno kot pretekla leta bo Gospodarsko razstavišče znova podelilo nagrade za izdelke in sistemske rešitve, ki najbolje združujejo funkcionalnost s tehnološko oziroma likovno kakovostjo, to je pet najboljših – Top 5 in nagrado za zmagovalca med njimi, najboljši med petimi, The Top of The Top. Nagrajence bo izbrala mednarodna komisija, ki jo sestavljajo oblikovalca Vladimir Pezdirc in Jure Miklavc ter arhitektki Rianne Makkink in Barbara Delucca. Lani si je omenjeno nagrado po mnenju žirije zaslužilo podjetje Pohištvo Potočnik za kuhinjo Les, ki jo je oblikoval Julijan Krapež.
Gospodarsko razstavišče vsako leto podeli tudi tri enakovredna priznanja za najlepši razstavni prostor. Te bo letos ocenjevala komisija, v kateri bodo arhitekt Mladen Treppo, oblikovalec Jani Bavčer ter arhitekt in oblikovalec Damijan Uršič.
Priznanje za dosežke na področju oblikovanja na sejmu podeljuje tudi Društvo oblikovalcev Slovenije (DOS). Pohištvo leta, kot se imenuje nagrada, bo izbrala strokovna komisija, katere člani bodo predsednica sekcije za industrijsko oblikovanje DOS Mateja Panter, samostojni oblikovalec Jurij Dobrila in oblikovalka Jana Mršnik.
Že petič zapovrstjo bo v okviru pohištvenega sejma Ambient Ljubljana potekala razstava Top ideje, na kateri se predstavljajo mladi oblikovalci, arhitekti in drugi ustvarjalci z inovativnimi idejami in izdelki s področja bivalne kulture. Gre za pobudo Gospodarskega razstavišča, ki tako organizira borzo oblikovanja, s katero mladim ustvarjalcem omogoča brezplačno javno predstavitev njihovega dela ter hkrati vzpostavlja dialog med oblikovalsko stroko in proizvajalci pohištva ter končnim uporabnikom. Vsako leto se je na borzi oblikovanja predstavilo približno 20 oblikovalcev, letos pa jo bodo razširili s predstavitvijo ustvarjalcev iz Hrvaške in dopolnili s srečanjem s predstavniki podjetij.
Nizozemsko oblikovanje
Do 12. oktobra 2014 je v rezidenci nizozemskega veleposlanika v Ljubljani na ogled razstava Znanilci nizozemskega oblikovanja @ BIO 50, ki jo je pripravila priznana nizozemska arhitektka in oblikovalka Rianne Makkink, soustanoviteljica studia Makkink & Bey, v sodelovanju z Muzejem za arhitekturo in oblikovanje v Ljubljani ter studiem Strle Svetila. Sodobno nizozemsko oblikovanje si bodo lahko ogledali tudi obiskovalci pohištvenega sejma, saj bodo po razstavi vsak dan ob 10. (za poslovno javnost) in 12. uri (za širšo javnost) organizirani vodeni ogledi, poskrbljeno bo tudi za prevoz izpred GR. Na mestni ploščadi na razstavišču pa bo na ogled razstava stolov Tulpi, nizozemskega oblikovalskega studia Tulpi-design. Pred tremi leti je stol Tulpi prejel nagrado za najbolj originalno oblikovanje in industrijski design na nizozemskem tednu oblikovanja.
Poljsko oblikovanje
Obiskovalci sejma si bodo lahko ogledali tudi oblikovanje, ki prihaja iz Poljske. Na razstavi Polska folk bo na ogled 19 predmetov 17 poljskih ustvarjalcev in oblikovalskih skupin. Avtorica razstave je Agnieszka Jacobson-Cielecka, kustosinja številnih razstav, poznavalka in promotorka sodobnega oblikovanja na Poljskem in v svetu. Rdeča nit razstave bodo izdelki, ki se navezujejo na ljudsko tradicijo, obrt in uporabno umetnost. Kot pravijo, ta zanimivi trend poljskega oblikovanja govori o iskanju lastne identitete, kulturne drugačnosti in unikatnega, kar se kaže v delih mladega rodu oblikovalcev. Razstava je do zdaj gostovala na 100percent Design v Londonu (2009), v galeriji PS2 v Belfastu (2010), v Narodnem muzeju v Bukarešti (2013), na tednu oblikovanja v Sofiji (2013) in v Litvi.
Italijanska keramika
Tudi letos bo na ogled italijansko oblikovanje, in sicer na razstavi Izkušnja italijanskega oblikovanja keramike – The Italian Ceramics' Design Experience v preddverju Marmorne dvorane. Dogodek, ki ga pripravljajo drugič, spada v sklop Italijanskega festivala v Sloveniji 2014, nastal pa je v organizaciji ICE – Agencije za promocijo v tujini in internacionalizacijo italijanskih podjetij ter oddelka Veleposlaništva Republike Italije za gospodarsko promocijo. Na ogled bodo izdelki kopalniške keramike in opreme podjetij, kot so Arbi, Catalano, Fincibec, Florim, Gessi, Gsi, Jacuzzi, K8, Ritmonio in Samo. Razstavo bodo pospremili tudi z okroglo mizo, ki bo v torek, 7. oktobra 2014, ob 14.uri v Galeriji nad preddverjem Kupole (dvorana A). Osrednja tema pogovora, ki ga bo moderirala Nada Vodušek, bodo nešteti izrazi oblikovanja, od serijskega do po meri narejenega izdelka v prodaji na drobno. Gostja okrogle mize bo italijanska arhitektka Barbara Delucca iz biroja Iosa Ghini Associati v Milanu, ki združuje inženirje in oblikovalce različnih narodnosti in okolij. Poleg oblikovalskih izkušenj s področja proizvodnje pohištva se biro ponaša z obsežnim portfeljem projektov trgovinskih in muzejskih objektov, zgradb za potrebe mestnega in letalskega prevoza, hotelov, prodajnih mest in trgovin s konceptom, zgrajenih v Evropi, Ameriki in Aziji.
Predavanja in okrogle mize
V sredo, 8. oktobra 2014, ob 11. uri bo v dvorani Galerija nad preddverjem dvorane Kupola predavanje z naslovom Lesene obloge, certificirani les in preprečevanje eksplozij v lesni industriji.
V času sejma bo v dvorani Galerija (8. in 9. oktobra ob 14. uri, 10. oktobra ob 11. uri) potekala tudi predstavitev prvega slovenskega specializiranega spletnega portala za pridobivanje novih strank Mizarstvo.si.
V četrtek, 9. oktobra 2014, bo v dvorani Galerija ob 10. uri dogodek Kreativnost ne pozna meja, ki ga pripravlja Regionalni center kreativne ekonomije v sodelovanju z Gospodarskim razstaviščem. Na njem bodo kot predavatelji nastopili mag. Lilijana Madjar, Vesna Terzić, Luka Piškorič, Matija Raos in Jurij Lozič in predstavili čezmejno povezovanje na področju kreativnih industrij.
Srednja lesarska šola Ljubljana bo na svojem razstavnem prostoru v dvorani Povodni mož (B2 klet) med drugim predstavila tradicionalni kanadski kanu, ki je nastal v sodelovanju z Anžetom Logarjem, izdelovalcem blejskih pleten in protokolarne lesene ladjice na Ljubljanici. Prav tako bodo kot primer dobre prakse uporabe naravnih materialov na ogled postavili leseno učilnico, ki je rezultat skupnega projekta Srednje lesarske šole Ljubljana in oddelka za lesarstvo Biotehniške fakultete v sodelovanju s Fakulteto za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije Univerze na Primorskem. Les za prenovo šolske učilnice so podarila slovenska podjetja. »S tem so pripomogla k zgledu rabe slovenskega lesa za ustvarjanje zdravega bivalnega okolja. Glavni akterji projekta so bili dijaki Srednje lesarske šole, ki so sodelovali pri izdelavi pohištva iz masivnega lesa, zamenjavi lesenih oken, obnovi parketa in pripravi zbirke različnih drevesnih vrst,« so zapisali ob napovedi dogodka na sejmu.
V dvorani Povodni mož (B2 klet) se bo s posterji in drugimi eksponati predstavil oddelek za lesarstvo Biotehniške fakultete v Ljubljani.
Na mestni ploščadi Gospodarskega razstavišča bo na ogled tudi ročno tesana brunarica, narejena iz slovenske smreke in jelke. Gre za način izdelave, ki je v Skandinaviji uveljavljen že stoletja, primeren pa je za poljubno velike hiše najrazličnejših oblik.
Organizator sejma Gospodarsko razstavišče je pripravil tudi ugodnosti za obiskovalce, na primer parkiranje bo vključeno v ceno vstopnice na parkirišču Emonika do zapolnitve mest (parkirni listek morajo obiskovalci potrditi na blagajni sejma). Za vse, ki se nameravajo udeležiti več dogodkov na Tednu oblikovanja Ljubljana, bo ob nakupu vstopnice za en dogodek vstopnica za drug dogodek cenejša za 30 odstotkov. Prav tako je med razstaviščem in nekdanjo tiskarno Mladinska knjiga, kjer bo potekal Mesec oblikovanja, z vstopnico ene ali druge prireditve na voljo brezplačen prevoz z mestnim avtobusom. Sejemske popuste za nakup pohištva in druge opreme napovedujejo tudi razstavljavci na sejmu.