Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Interier

Čar lesa

V Cankarjevem domu je že petič zapovrstjo na ogled razstava Čar lesa. Z njo želijo organizatorji prikazati različne možnosti uporabe lesa in v ljudeh prebuditi pozitiven odnos do tega naravnega bogastva. Na ogled so različni izdelki iz različnih vrst lesa, od drobnih predmetov do kolesa in jadrnice.
18. 9. 2017 | 13:13
21. 10. 2024 | 14:42
2:43

V okviru razstave bosta v četrtek, 12. maja 2016, potekala dva dogodka, povezana z lesom. Med 8. do 11. uro bo v Kosovelovi dvorani 7. Tradicionalno znanstveno srečanje Gozd in les z naslovom Ideja, inovacija in invencija, med 11. in 14. uro, prav tako v Kosovelovi dvorani Cankarjevega doma, pa bo posvet z naslovom Les v urbanem okolju.

"Predelava lesa in uporaba lesnih izdelkov je za znižanje emisije toplogrednih plinov bistvena in lahko v največji možni meri prispeva k normalizaciji podnebja. Za prihodnost in obstanek človeštva bo les nedvomno odločilen, pa ne le kot energent, ampak predvsem kot gradivo za objekte in izdelke (v gradbeništvu se porabi od 40 do 50 odstotkov vse energije). Drevesa namreč tekom rasti iz zraka absorbirajo ogljikov dioksid (fotosinteza), ki je nato v obdobju uporabe še nadalje uskladiščen v lesnem izdelku. Po drugi strani pa je proizvodnja izdelkov iz lesa energetsko nepotratna in prispeva k manjši porabi energije. Mlajše generacije in družba nasploh se tega dejstva vse premalo zavedamo," je ob razstavi zapisal prof. dr. Franc Pohleven. Ob tem še dodaja, da bi morali v naslednjem desetletju v Sloveniji, glede na naravne danosti, povečati letno porabo izdelkov iz lesa na prebivalca na vsaj en kubični meter (trenutna raba je pod 0,26 m3/prebivalca). "V Avstriji so si zadali cilj, da do leta 2020 dosežejo porabo na prebivalca 1,2 m3, pa čeprav imajo manj razpoložljive lesne surovine na prebivalca kot v Sloveniji," pravi sogovornik.

Ob vsakem izdelku na razstavi je označena količina ogljikovega dioksida, ki jo izdelek skladišči v svoji življenjski dobi.

Razstava je nastala v organizaciji Oddelka za lesarstvo Biotehniške fakultete UL, Društva inženirjev in tehnikov lesarstva Ljubljana, Zveze lesarjev Slovenije, Slovenske gozdne lesne tehnološke platforme, Sveta za les in Botaničnega vrta.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine