Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Interier

Češka poezija svetil

Na mednarodnem pohištvenem sejmu v Kölnu se je širši javnosti predstavila češka oblikovalka Lucie Koldova, ki je zaslovela s kolekcijo svetil Muffins. Čeprav oblikuje tudi drugo pohištvo, so svetila tista, ki so do zdaj vzbudila največ pozornosti. Z njimi pa je prepričala tudi organizatorje sejma IMM v Kölnu, da so jo povabili k sodelovanju.
24. 1. 2018 | 09:24
22. 10. 2024 | 01:54
3:58

Posebno pozornost v času sejma namreč namenijo oblikovalcu, ki ga razglasijo za častnega gosta, ta pa se predstavi na posebni eksperimentalni platformi z imenom Das Haus (Hiša). Znotraj sejmišča postavijo simulacijo družinske hiše, kot si jo predstavlja izbrani oblikovalec. Letos je ta čast doletela češko oblikovalko Lucie Koldovo, ki jo je spremenila v poetično študijo svetil. Odločila se je, da bo tradicionalno steklo in kristal, ki prihaja iz češke pokrajine Bohemija, predstavila v sodobnem slogu. Koldova je namreč mednarodno zaslovela prav z oblikovanjem svetil in s tem tudi prepričala organizatorje sejma, da so jo povabili k sodelovanju. Tokrat so v ospredju sejma svetila in njihova pomembna vloga v oblikovanju.

Svetila kot mafini

Lucie Koldova je leta 2010, kmalu po tem, ko je diplomirala na Akademiji za umetnost, arhitekturo in oblikovanje v Pragi, vzbudila pozornost s kolekcijo svetil Muffins, ki jih je skupaj z oblikovalcem Danom Yeffetom oblikovala za češko podjetje Brokis. Preprosta in elegantna svetila ne izstopajo zgolj z obliko, ampak tudi do popolnosti izkoriščajo material, iz katerega so izdelane, to sta les in steklo. Koldova se je leta 2009 preselila v Pariz, kjer je leto pozneje odprla svoj oblikovalski studio. V času bivanja in dela v Parizu je sodelovala s številnimi priznanimi podjetji in blagovnimi znamkami iz sveta oblikovanja svetil in pohištvene industrije. A v Parizu ni prav dolgo ostala, saj se je že štirih letih vrnila v rodno Prago, kjer je ob reki Voltavi odprla svoj studio.

Štirintridesetletna oblikovalka, ki je med drugim za svoje delo prejela priznanje "češka oblikovalka leta", pri snovanju svetil poleg stekla uporablja tudi les, medenino in baker.
V projektu Das Haus v Kölnu so imela glavno vlogo prav svetila, ki jih je oblikovalka dopolnila s pohištvom, in ne ravno obratno, kot to ponavadi počnemo v svojih domovih, ko so svetila dodatek, ki ga izberemo nazadnje. "Vsak dan se v svojem življenju soočimo s številnimi stresnimi situacijami, zato oblikovalci iščemo ravnovesje v interierju. Ljudje nenehno nihajo med svojimi občutki in razpoloženjem, a doma bi se morali počutiti uravnoteženo in se napolniti z energijo. In prav tu lahko pomagajo tudi svetila," pravi Koldova in dodaja, da bi moral idealni dnevni prostor omogočati ustvarjanje različnih ambientov, prilagojenih našim željam in trenutnemu počutju. Glede na to je oblikovalka tudi zasnovala različne ambiente, v katerih so bila v ospredju svetila.

Prvič so projekt Das Haus na sejmu v Kölnu predstavili leta 2012, ko sta se naloge lotila indijsko-britanski oblikovalski dvojec Nipa Doshi in Jonathan Levien. Za tem pa so sodelovali še italijanski industrijski oblikovalec Lucca Nichetto, danska oblikovalka Luise Campbell, kitajska arhitekta Rossani Hu in Lyndonu Neriju, nemški oblikovalec Sebastian Herkner in oblikovalec Todd Bracher.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine