18. 7. 2018 | Besedilo: A. Z. | Fotografije: Aryeh Kornfeld
18. 7. 2018 | Besedilo: A. Z. | Fotografije: Aryeh Kornfeld
Predstavljajte si, da je vrt vaše hiše pravzaprav peščena plaža. S terase zakorakate naravnost v pesek in še nekaj korakov naprej pa ste že v vodi. To razkošje lahko vsak dan uživata lastnika hiše, ki stoji ob plaži Cachagua v Čilu. Zasnovali so jo v arhitekturnem biroju Schmidt Arquitectos Asociados.
Hiša stoji na hribu nad peščeno plažo, obrnjena je proti morju, tako da ima iz večine prostorov čudovite razglede na morje in romantične sončne zahode. Hkrati pa je izpostavljena hladnemu jugozahodnemu vetru. Arhitekti so z umestitvijo poskušali izvleči največ, kar ponuja lepa narava, z arhitekturo in interierjem pa ostali pri preprostih in izčiščenih materialih, ki se nevsiljivo zlijejo z okolico.
Lastnika z odraslima otrokoma sta si želela dnevno sobo s kaminom in razgledom, notranjo jedilno mizo za deset ljudi prav tako z razgledom na morje, seveda v bližini kuhinje in izhoda na teraso. Zunanjo jedilnico oz. vrtno mizo, ki je dovolj velika za deset ljudi, hkrati pa je zaščitena pred vetrom in pretiranim soncem. Prav tako je bilo pomembno, da je hiša tako umeščena v prostor, da lahko lastnika uživata ob pogledu na sončni zahod.
Kot pravijo arhitekti, je bila želja naročnikov po klasični počitniški oz. obmorski hiši, ki omogoča sproščen življenjski slog. Temu je prilagojen tudi tloris, v katerem se prostori prepletajo med sabo in z zunanjostjo. Središče dogajanja predstavlja peščena plaža. Lesena terasa ob hiši se namreč nadaljuje v pesek, namesto klasične zelenice, so arhitekti izbrali pesek, po katerem lahko brez skrbi hodijo bosi. Les so uporabili le za poti med in ob hiši. Na omenjeno plažo so postavili tudi masažno kad, ki jo lahko uporabljajo celo leto, ob kadi pa ima svoje mesto betonski počivalnik, ki bolj spominja na skulpturo. Celotni koncept zunanjega prostora predstavlja nekakšno interpretacijo obale, ki jo lastniki lahko opazujejo iz hiše.
!!galerija!!
Ta zunanji prostor, imenovan plaža, na nek način tudi razmejuje zasebni del hiše, ki obsega kuhinjo z jedilnico in dnevno sobo v pritličju ter spalnico za lastnika v prvem nadstropju, od sob za otroke in goste, ki so v pritličju.
Arhitekturna zasnova je dokaj izčiščena in prilagojena okolici. Velike steklene površine omogočajo lepe poglede, prepuščajo veliko svetlobe in predstavljajo kontrast hladnim betonskim stenam in tlem. Nekaj topline v prostore vnaša tudi les, in sicer je tega naravnega materiala kar nekaj kosov nekaj pohištva, na nekaterih delih pa so v les oblečeni tudi stropovi. Interier je tako po barvah kot tudi materialih izčiščen v naravnih odtenkih in s pridihom sproščenosti.