Kakovost in dobro oblikovanje sta glavna kriterija pri vsakem pohištvu, ki pride na trg, tudi pri oblazinjenem pohištvu. Oblikovalci in proizvajalci se vse več ukvarjajo tudi z vprašanjem trajnostnega razvoja. Podobno je s kupci, ki so čedalje bolj zahtevni in ozaveščeni in se pri nakupu ne sprašujejo zgolj o kakovosti, ampak tudi o izvoru materiala, iz katerega je izdelano pohištvo, od kod prihaja, ali se ga da reciklirati in kakšen vpliv ima na naše zdravje. Prav takšna vprašanja spodbujajo oblikovalce in proizvajalce, da razmišljajo drugače.
Sestava tkanin ostaja podobna
Pri oblazinjenem pohištvu je zagotovo bistveno vprašanje kakovostnega ogrodja in tkanine. Ogrodje je navadno iz masivnega lesa ali kovine. Kakovost tekstilne prevleke je odvisna od več dejavnikov, zlasti od izbrane tkanine, načina šivanja, izbire sukanca, kakovosti polnjenja sedežne garniture, ki daje oporo pri mehanskih obremenitvah. Za dober kavč je značilno, da je material prilagojen obliki. Pri tkaninah je tudi v novi sezoni velik poudarek na naravnih materialih, kot so bombaž, volna, lan, ki jim nekateri proizvajalci dodajo lesk, še vedno pa so priljubljene tudi mešanice z umetnimi materiali. Sicer velja, da sestava tkanin v glavnem ostaja enaka iz sezone v sezono.
V zadnjih letih se pri materialih vse več uporabljajo dekorativne tkanine in manj mikrotkanine, ki so bile svojčas zanimive zaradi preprostega vzdrževanja. Priljubljene so mešanice naravnih materialov, ki so vzdržljive in prijetne na otip. Tekstilne prevleke so navadno enobarvne, pogosto so snemljive in pralne, kar olajša vzdrževanje in omogoča celo menjavo, na primer letne ali zimske različice.
Številni še vedno prisegajo na usnje, zato je med novimi kosi vedno nekaj usnjenih različic. Pri usnju je pomembna tekstura in debelina. Modni so različni odtisi na njem in kombinacije s tkanino. Predvsem pa mora biti kakovostno, da se lepo stara, je na dotik mehko in ne deluje hladno.
Barve so umirjene
Trendi že nekaj časa narekujejo oblazinjeno pohištvo nevtralnih barv s čim manj vzorci, zlasti da bi se izognili težavam pri kombiniranju s preostalim pohištvom. Vzorci so pogosteje na izdelkih, ki popestrijo dom, kot so dekorativne blazine, zavese, in jih je laže zamenjati, ko se jih naveličamo.
Podobno kot pri preostalem pohištvu tudi pri oblazinjenem ostaja barva številka ena bela. Znova se vrača črna. Pridružile so se jima še siva, rjava, bež, pa tudi nekaj močnejših, izrazitejših. Na primer rdeča, ki je vsako sezono priljubljena za zofe in počivalnike, svetlo in temno zelena, pa modra, ki spada med barve sezone v modnem svetu. Drznejši oblikovalci ali proizvajalci so postavili na ogled tudi zofe v kričeči rožnati ali tehniki krpanke, kot bi preoblekli staro zofo v tkanino, ki smo jo sami sešili. Veliko več barv je pri počivalnikih in foteljih. Zdi se, kot bi si oblikovalci pri njih upali več ali pa je to preprosto posledica izbire kupcev, ki prisegajo na preverjene rešitve. Pri usnju sta med najbolj priljubljenimi barvami še vedno črna in bela, takoj za njima so naravni odtenki.
Vzorcev, ki jih opazimo na tkaninah za zavese, posteljnino, prte (letos so na primer zelo priljubljeni cvetlični), na oblazinjenem pohištvu pravzaprav ni.
Sestavljivi in prilagodljivi
Na prvi pogled se zdi, da je moderno skoraj vse, tako da lahko vsak najde zofo zase in za prostor, v katerega jo bo postavil. Kavči so še vedno modularni, izredno fleksibilni in jih preprosto sestavljamo glede na prostor, uporabo, življenjski slog. Niso fiksno postavljeni na določenem mestu, ampak jih lahko po želji premikamo in postavljamo nove konfiguracije. Slednje sledi tudi trendu, ki zapoveduje manjšanje oblazinjenega pohištva. A funkcija ostaja enaka, to je omogočanje udobnega počitka. Manjše dimenzije so primerne za manjša enodružinska stanovanja, ki jih bo menda čedalje več, vsaj tako pravijo organizatorji sejma IMM v Kölnu.