V temačnih zimskih dneh, ko primanjkuje naravne svetlobe, je umetna osvetlitev prostorov toliko pomembnejša. Svetloba, naravna in umetna, je pomemben dejavnik pri oblikovanju bivalnega prostora, močno pa vpliva tudi na naše počutje in razpoloženje. O osvetlitvi prostorov je dobro temeljito premisliti že ob načrtovanju prenove ali gradnje hiše oziroma stanovanja, zlasti pred izvedbo električne napeljave. Ta je namreč pogosto predvidena precej šablonsko, to pomeni, da upošteva le to, kje bodo nameščeni večji gospodinjski aparati, vprašanje osvetlitve pa ostane zanemarjeno.
Najprej je treba določiti funkcijo posameznega prostora, temu pa prilagoditi osvetlitev. Funkcija namreč določa vrsto osvetlitve, namestitev in moč svetil. V vsakem prostoru naj bo več virov osvetlitve. Nekateri strokovnjaki svetujejo vsaj tri vire, in sicer dovolj močno osrednjo osvetlitev, namensko, ki običajno osvetljuje delovne površine, in ambientalno za ustvarjanje različnih razpoloženj. Za osrednjo osvetlitev se lahko namestijo stropne ali stenske svetilke, ki oddajajo posredno ali kombinirano posredno-neposredno razpršeno svetlobo.
Za namensko osvetlitev, v katero sodijo na primer osvetlitve delovnih površin v kuhinji, jedilne in pisalno mize, osvetlitev, ki jo prižgemo ob gledanju televizije in branju, se uporabljajo različna svetila. Nad delovno površino v kuhinji so najprimernejša svetila, ki oddajajo neposredno razpršeno svetlobo, običajno nameščena pod, v ali nad viseče kuhinjske elemente. Za osvetlitev jedilne mize potrebujemo enakomerno in razmeroma močno svetlobo, ki dobro osvetli površino mize, hkrati pa ne sveti v oči. Svetila nad jedilno mizo naj bi imela možnost regulacije jakosti svetlobe. Ta je dobrodošla tudi pri svetilih, s katerimi želimo ustvariti prijeten ambient. Sicer pa ustvarjanju ambientalne svetlobe služijo še druge luči v domu, na primer nočni lučki ob postelji, svetila, ki osvetljujejo dekorativne predmete in slike.