Ne glede na to, ali jih želimo imeti le nekaj ali pa sanjamo o pravi domači džungli, vam ponujamo nekaj nasvetov, kako najbolje gojiti in skrbeti za sobne rastline. Za bujno domače zelenje poskrbimo najprej s tem, da razmislimo, kakšne rastline bi dobro uspevale v našem domu, in da se »oborožimo« z zdravimi rastlinami.
Sobne rastline ali sobnice imajo različne potrebe po vlagi, svetlobi in substratu, saj izvirajo z različnih koncev sveta. Večinoma gre za tropske rastline, ki potrebujejo v zimskem času veliko naše pozornosti.
Brez svetlobe ni fotosinteze ali pa je ta v šibki svetlobi precej zmanjšana. Hitro opazimo sušenje konic rastlin ali celih listov ter bledico.
»Večina sobnih zelenih listnatih rastlin izvira s tropskih koncev našega planeta. Ko se sprašujemo, kakšne razmere potrebuje rastlina, moramo pomisliti, od kod izvira. Večinoma niso izpostavljene neposredni svetlobi, a je potrebujejo veliko in večji del dneva. Zato jih premaknemo proti oknom, saj je pozimi manj svetlobe zaradi krajših dni in oblačnosti,« svetuje Metrobov strokovnjak Vanes Husić, univ. dipl. inž. agr.
Če uporabljamo svetilke za vzgojo rastlin (sadik), jim jo lahko postavimo.
Rastline v slabo osvetljenem prostoru hitro odvržejo svoje liste. Ohranimo jih lahko tako, da liste očistimo prahu. Prah namreč močno zmanjša fotosintezo, zato ga je pomembno redno odstranjevati.
Uporabimo vlažno krpico in jih pobrišemo. Kar je precej enostavno pri velikolistnih rastlinah, a pri tistih z drobnimi listki ne gre. Če je katera res hudo zaprašena, jo lahko previdno oprhamo. Nato pa uporabimo COMPO Loščilo za liste.
Liste tako zaščitimo pred prijemanjem prahu, obenem se na njih ne pozna vodni kamen, pa še lep, svilnat videz dobijo. Loščilo lahko uporabimo le enkrat mesečno.
Pravi čas za presajanje zelenih sobnih rastlin je, ko prerastejo lonček, imajo premalo opore ali pa je od zadnjega presajanja minilo vsaj dve leti. Pri izbiranju substrata vedno izberemo lahek, zračen substrat iz kakovostnih šot.
V območju korenin sobnicam priskrbimo zračen substrat (zemljo), ki je dobro prepusten za vodo. Odlična bo COMPO SANA zemlja za palme in zelene rastline, ki poleg šote vsebuje tudi vsa potrebna hranila za začetno rast rastline.
Vsako presajanje je šok za rastlino. Vedno si želimo, da se res hitro in dobro ukorenini in še lepše raste. Precej enostavno jim lahko pomagamo z uporabo simbiotskih bakterij v obliki pripravka Rasti P. Te bakterije se naselijo na koreninskem sistemu rastline in povečajo črpanje hranil. Koreninski sistem je večji in močnejši. Uporabimo ga tako, da ga zmešamo v vodo ter dodamo še rdeče morske alge Rasti Algoplasmin. Te so biostimulant, kar pomeni, da zmanjšajo šok ob presajanju, obenem pa še nahranijo simbiotske bakterije.
Pred presajenjem si preberimo o rastlinah, saj nekatere potrebujejo veliko prostora, drugim pa prija utesnjen lonček.
Pri presajanju nežno odstranimo zemljo s korenin, nikoli je ne trgamo dol. Prav tako pazimo, da korenine ne zvijemo v klobčič in vtaknemo v zemljo. Vedno jih enakomerno razporedimo.
V posodo namestimo drenažo iz glinoporja, kamenja ali delcev razbitega glinenega lončka. Nato nasujemo svež substrat COMPO SANA Zemljo za palme in zelene rastline in vanjo položimo urejeno rastlino. Naslednjih nekaj tednov še več pozornosti kot običajno namenimo zalivanju, saj nove rastoče koreninice potrebujejo vlažno prst.
Številne sobnice izvirajo iz tropskih delov sveta. To pomeni, da jim prija zračna vlaga. A v zimskem času v stanovanjih kurimo, kar pomeni, da imamo večinoma suh zrak. Kot nam je svetoval Metrobov strokovnjak Vanes Husić, je zato pomembno rastline redno pršiti oziroma nežno vlažiti. Nastavimo jim lahko celo vlažilec zraka.
Za zalivanje in pršenje uporabimo deževnico ali postano vodo. Za postano vodo pustimo zalivalko stati vsaj čez noč in potem uporabimo samo zgornji dve tretjini vode. Redno jih dognojujemo s COMPO Tekočim gnojilom za palme in zelene rastline. Vsebuje pravo razmerje hranil za sobne rastline z dodatkom mikrohranil, kot je železo. Da bodo listi lepo zeleni, jih dognojujemo mesečno.
Če želimo točen odgovor, potem si moramo prebrati čim več o svoji rastlini. V stanovanju imamo lahko rastline z vsega sveta, pa tega sploh ne vemo. Vsaka ima drugačne potrebe po vodi. V dobrih knjigah ali člankih dobimo zelo natančna navodila za posamezno vrsto rastline. Dober podatek o vlagi v substratu (zemlji) pa nam da kar naš prst. Enostavno ga vtaknemo do drugega členka v substrat. Če je suh, zalijemo, če pa je vlažen, pustimo. Vedno pazimo, da ne presušimo rastline in je potem utapljamo z vodo. To je namreč dvojni šok, ki hitro povzroči propad.
Naročnik oglasne vsebine je Metrob