Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Predstavitvena informacija  |   Energija in okolje

Šest napak pri nakupu baterijskega hranilnika, ki vas lahko drago stanejo

Zadnjih nekaj mesecev zanimanje za baterijske hranilnike močno narašča. Pri tem energetski svetovalci Termo Shop že opažajo nekaj ključnih napak oz. zmotnih prepričanj o novi tehnologiji, ki lahko vodijo tudi v izbiro neučinkovite ali celo neustrezne rešitve.
FOTO: AdobeStock
FOTO: AdobeStock
16. 12. 2024 | 09:16
16. 12. 2024 | 10:05
7:37

V spodnjem zapisu so zbrali nekaj pogostih primerov s trga – preverite jih in se jim izognite, če danes ali v prihodnje razmišljate o tovrstni naložbi.

Napaka #1: Z baterijo bomo 100-% energetsko neodvisni

Veliko gospodinjstev je zmotno prepričanih, da bo baterijski hranilnik omogočil popoln odklop od električnega omrežja. Čeprav hranilnik bistveno poveča vašo energetsko avtonomijo, načeloma ni zasnovan kot popolni nadomestek drugih virov energije.

Popolno neodvisnost omogočajo dodatni sistemi, kot so generatorji ali pa hranilniki z velikim številom modulov in posledično veliko kapaciteto, kar pa pomeni tudi visoke stroške investicije. Popolno neodvisnost od omrežja sicer trenutno dosegajo manjši bivalni vikendi z manjšo sončno elektrarno, ki niso priključeni na omrežje in v katerih prebivate zgolj občasno, ob koncih tedna.

Baterijski hranilnik je zasnovan in tudi najbolj učinkovit kot del hibridnega sistema skupaj s sončno elektrarno.

Napaka #2: Podcenjevanje pomena življenjske dobe in kakovosti baterij

Baterijski hranilnik je dolgoročna investicija, zato je izbira kakovostnih materialov in naprednih tehnologij ključna za zanesljivo delovanje sistema čez leta.

Podcenjevanje življenjske dobe in kakovosti baterij lahko vodi do številnih težav, zato pred nakupom preverite standarde kakovosti (ali ima certifikate, kot so CE, TÜV ali UL, ki potrjujejo varnost in zanesljivost), garancijsko dobo (ali vam proizvajalec zagotavlja vsaj 10-letno garancijo ali določeno število ciklov polnjenja in praznjenja (priporočeno je vsaj 6.000)) ter učinkovitost sistema (kolikšen odstotek energije baterija dejansko shrani in sprosti).

Za nasvet se lahko vedno obrnete na energetske strokovnjake iz podjetja Termo Shop, ki vam bodo na podlagi vaših potreb in želja svetovali najprimernejši baterijski sistem priznanih blagovnih znamk, kot so Huawei Luna, Sigenergy SigenStor in SolarEdge.

Napaka #3: Slaba izbira ponudnika

Izbira pravega ponudnika je temelj uspešne naložbe v baterijski hranilnik, ki mora delovati brezhibno več kot desetletje. Zato je ključnega pomena, da že na začetku preverite:

  • reference ponudnika (zanesljiv ponudnik vam bo z veseljem predstavil seznam uspešno zaključenih projektov in zadovoljnih strank),
  • izkušnje ponudnika (izberite ponudnika, ki je na trgu že več let in ima dokazano strokovno znanje) ter
  • ali ponudnik zagotavlja celostno storitev (od načrtovanja in montaže do optimizacije sistema ter poprodajne podpore).

FOTO: Termo Shop 
FOTO: Termo Shop 

Napaka #4: Napačna izbira kapacitete hranilnika

Zmogljivost baterijskega hranilnika določa, koliko energije lahko shranite za poznejšo uporabo.

Če je hranilnik premajhen, ne bo mogel shraniti vse presežne energije, ki jo vaša sončna elektrarna proizvede čez dan. Ta energija se bo vrnila v omrežje, vi pa boste morali ponoči ali ob oblačnih dneh spet kupovati elektriko, kar zmanjšuje prihranke. Prevelik hranilnik pa pomeni zelo visoko začetno investicijo.

Priporočljivo je tudi, da izberete hranilnik, ki omogoča modularno razširitev. To vam bo olajšalo prilagoditev sistema, če se vaše energetske potrebe v prihodnosti povečajo – na primer ob nakupu električnega avtomobila.

Trenutno so že na voljo zelo kakovostni modularni sistemi, ki omogočajo začetno kapaciteto 6,9 kWh na modul, sisteme pa je nato mogoče povečati na 20,7 kWh z dodajanjem dodatnih modulov in priključiti do 2 stolpa za skupno zmogljivost 42 kWh za en pretvornik.

Najbolje, da se glede velikosti hranilnika posvetujete z energetskim strokovnjakom iz podjetja Termo Shop, ki bo na podlagi vaših 15-minutkih odčitkov in letne proizvodnje vaše sončne elektrarne naredil analizo vaše porabe in predlagal ustrezno kapaciteto hranilnika.

Napaka #5: Cena je najpomembnejši dejavnik pri izbiri hranilnika

Popolnoma razumljivo je, da začetni stroški igrajo pomembno vlogo pri odločitvi, saj je nakup baterijskega hranilnika večja finančna naložba.

A izbira sistema zgolj na podlagi najnižje cene vas lahko dolgoročno stane več, kot si sprva predstavljate. Ugodnejši baterijski sistemi brez certifikatov hitreje degradirajo, zahtevajo pogostejša popravila in imajo krajšo življenjsko dobo, kar pomeni, da se lahko vaš začetni prihranek hitro spremeni v dodatne stroške.

Poleg tega je strošek kakovostnejšega sistema bistveno nižji, kot se zdi na prvi pogled, saj je za nakup sončne elektrarne po mesečnem obračunu z baterijskim hranilnikom trenutno na voljo visoka subvencija, ki znaša 675 EUR/kW inštalirane nazivne moči.

Subvencijo v višini 500 EUR/kW inštalirane nazivne moči sončne elektrarne (a ne več kot 25 % upravičenih stroškov naložbe) lahko izkoristite lastniki sončne elektrarne po sistemu netmeteringa, ki ste vlogo za soglasje oddali do vključno 31. 12. 2023 in boste v vlogi za subvencijo hkrati uveljavljali oba sistema, torej sončno elektrarno z baterijskim hranilnikom.

Subvencije, čeprav malce nižje, pa lahko izkoristite tudi tisti, ki sončno elektrarno že imate in želite baterijski hranilnik vgraditi naknadno. V tem primeru je subvencija 275 EUR/kWh glede na kapaciteto hranjenja, vendar ne več kot 40 % upravičenih stroškov naložbe.

Napaka #6: Neupoštevanje varnostnega vidika

Baterijski hranilnik je električni sistem, ki lahko ob nepravilni montaži ali uporabi povzroči resne težave.

Najbolj varni sistemi na trgu vsebujejo v vsakem modulu sistem za upravljanje baterije (BMS), ki reagira na neobičajno stanje. Vsak modul je ločen od drugih, tako funkcionalno kot električno – z mehanskimi pregradami in izolacijo za preprečitev prenosa temperaturnega pobega iz enega modula na druge. Vgrajeni sistem optimizatorjev opozori na morebitno nedelovanje posamičnega modula in ga tudi izloči. V primeru požara se modul ohladi od znotraj in nase veže kisik, s čimer prepreči gorenje. Dodani so tudi varnostni ventili, ki v primeru požara sprostijo nastale pline in s tem preprečijo eksplozijo.

Ob nakupu baterijskega hranilnika torej ne sklepajte kompromisov glede varnosti, saj so sistemi z naprednimi zaščitnimi mehanizmi in kakovostnimi komponentami dolgoročno vredni vsakega evra.

Pametne odločitve za brezskrbno prihodnost

Nakup baterijskega hranilnika je pomembna naložba, ki lahko bistveno vpliva na vašo energetsko neodvisnost, prihranke in udobje. Zato je pomembno, da razumete svoje energetske potrebe in izberete pravega energetskega partnerja, ki bo z vami na dolgi rok. Oddajte povpraševanje in naredite prvi korak k energetsko učinkovitejši prihodnosti!


Naročnik oglasne vsebine je Termo Shop

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine