1. Današnje kuhinje so pogosto zasnovane z delovnim otokom, na katerem je lahko kuhališče z napo ali pa tudi pomivalno korito. Prav tako so priljubljene visoke omare, v katerih so vgrajeni gospodinjski aparati, za gladkimi vrati brez ročajev pa se skrivajo shranjevalne površine. Kuhinja na fotografiji je izdelana iz barvanega mediapana v visokem sijaju, pult je iz umetnega kamna. Ta je običajno na voljo v različnih odtenkih, saj se v zadnjem času povečuje povpraševanje po kamnu, tako umetnem kot naravnem, ker si ljudje želijo kakovostno delovno površino, odporno proti udarcem in visoki temperaturi (oblikovanje Arhinex, Mizarstvo Peternelj).
2. Barvno umirjena moderna kuhinja je izdelana iz laminata v kombinaciji z medipanom v matirani izvedbi. Delovna plošča je iz umetnega kamna, imenovanega dekton, ki ga sestavljajo keramika, steklo in kremen, zato po zagotovilih proizvajalca ne vpija maščob in kislin, prav tako je odporen proti vročini in praskam. Unikatna in ročno izdelana je tudi jedilna miza, ki ima mizno ploskev iz evropskega oreha (oblikovanje Maja Bavde, podjetje Pobles).
3. Proizvajalci pri izdelavi kuhinj upoštevajo sodobne oblikovalske in razvojne trende, tako pri oblikovanju kot uporabi materialov. Kuhinja z ličnicami v trendovskem peščenem odtenku in s poudarki v rožnati barvi je drzna izbira, pisana na kožo mlajši generaciji. Zasnovana je za odprt bivalni prostor, v katerem so združene kuhinja, jedilnica in dnevna soba. Enak slog pohištva se zato nadaljuje tudi v dnevno sobo. Vrata in ličnice predalov so iz lakiranega mediapana, delovna plošča je laminatna (osnova je iverna plošča, na zgornji plošči je laminat debeline 0,6 milimetra, na spodnji pa zaščitna folija), robovi so zaobljeni ali pa zaprti z abs-trakom (kuhinja Urbana, Alples).
4. Sodobna kuhinja je zlasti funkcionalna, v ospredju pa je ergonomija. To pomeni, da mora biti zasnovana po meri uporabnika in kar se da preprosta za uporabo. Ta na fotografiji predstavlja kombinacijo belih in temnih površin z dodatkom lesa. Delovni pult je iz »no scratch« stekla, kar pomeni, da lahko na njem režemo, pa za nožem ne bodo ostale raze. Steklo je tudi kaljeno, tako da je dovolj trdno (oblikovanje Janez Zupanc, Mizarstvo Zupanc).
5. Sodobno zasnovana kuhinja pri izbiri materialov sledi trendom. Čeprav se je pri tujih proizvajalcih visoki sijaj že umaknil drugim obdelavam, je pri nas, kot pravijo mizarji in izdelovalci kuhinj, še vedno zelo priljubljen, zlasti v kombinaciji s furnirjem. »Veliko je povpraševanja po orehovem furnirju. Prav tako sodobni trend narekuje izčiščene linije, ki smo jih v tem primeru popestrili z močnimi barvami na steklu,« pravi Anica Peklenk. Ličnice kuhinje na fotografiji so izdelane v kombinaciji barvanega mediapana v visokem sijaju in orehovega furnirja, delovni pult je iz tehničnega kamna okite, ki je odporen proti praskam in madežem (Mizarstvo Peklenk).
6. Kombinacija bele barve in temnejših površin spada med bolj priljubljene v zadnjih letih. Prav pogosto pa v tem prostoru ne vidimo tako zaobljenih delov. Te možnosti bi bili gotovo veseli vsi, ki ne marajo ostrih robov (Mizarstvo Stritar).
7. Kuhinja gladkih belih površin, pri kateri so ličnice izdelane iz posebnega »no scratch« stekla, ki je uokvirjeno v aluminijast okvir s tankim milimetrskim robom (ta je prašno pobarvan z enako barvo kot steklo). Tako imenovano »no scratch« steklo ima posebno matirano obdelavo, zaradi katere ni občutljivo za umazanijo in druge vplive v kuhinji. Pult je narejen iz kamna v temnejšem odtenku. »Menim, da so kuhinje s temnejšimi delovnimi površinami elegantnejše in bolj izrazne. Kot protiutež steklu, kovini in kamnu sem uporabila detajl iz oljenega orehovega lesa,« je izbor materialov pojasnila oblikovalka kuhinje Julija Marolt (oblikovanje Julija Marolt, Kuhinje Erjavec).
8. Kombinacija bele in barve lesa je priljubljena izbira, prav tako dokaj brezčasna. V tem primeru so ličnice iz mdf-plošč (debeline 19 mm) z matirano folijo, delovna površina pa je laminatna. Za trpežnost opreme je pomembno, kakšna vodila so uporabljena za odpiranje in zapiranje predalov, omaric. Kot pravijo ponudniki, je mehko zapiranje postalo že nekaj vsakdanjega. Sicer pa se vodila med seboj razlikujejo po funkcionalnosti, materialih in obliki. Tudi ta kuhinja je zasnovana za odprt bivalni prostor, njena uporabnost se kaže v funkcionalni postavitvi, izbiri materialov, barvnih kombinacijah, opremi elementov in gospodinjskih aparatih. Zlasti je pomembno, da se tisti, ki jo uporablja, v njej počuti prijetno in da mu omogoča kar se da preprosto uporabo (Kuhinja Alea, Kuhinje Gorenje).
9. O kuhinji Smreka in Terrazzo, ki so jo lani na sejmu pohištva Ambient Ljubljana kar vse strokovne komisije, ki so ocenjevale razstavljene izdelke, prepoznale kot najboljšo, je bilo že veliko napisanega. A dejstvo je, da predstavlja aktualni trend, ki je bil v ospredju tudi na sejmu kuhinj v Kölnu – vračanje avtohtonih, naravnih materialov. To je kuhinja, v kateri je oblikovalec Julijan Krapež združil dva takšna materiala, smreko in teraco. Prva izhaja iz savinjskih gozdov, torej je domač in cenovno dostopen material. Masivni les smreke v naravni podobi z vsemi grčami so obdelali s posebnim premazom, da ne vpija tekočin in se lahko čisti, prav tako je protivpojno obdelan teraco. Visoka zidna omara ima daljinsko vodena električna vrata. V otočni del s pomivalnim koritom je vgrajena izvlečna miza, ki predstavlja dodatno delovno površino (oblikovanje Julijan Krapež, Pohištvo Potočnik).
10. Kuhinja je zasnovana s sklopom visokih zaprtih vgradnih omar in delovno površino na otoku. Ob njem lahko hkrati dela več ljudi, poleg tega omogoča komunikacijo s celotnim prostorom, saj je usmerjen proti jedilnici in dnevni sobi, ki sta v istem prostoru. Vse shranjevalne površine se skrivajo v visokih omarah, v katere so vgrajeni tudi pečica, parna pečica in hladilnik, zraven pa je še omara z dodatnim delovnim pultom. Ličnice so izdelane iz mediapana (lakiranega v visokem sijaju), notranjost je iz iverala, na fotografiji je to svetlo siv iveral, mogoča pa je tudi izvedba v drugih barvah. Za pult so uporabili dva centimetra debel tehnični kamen okite. Kuhinja je brez ročajev, zato imajo predali vgrajene posebne elemente, ki so priključeni na električno napeljavo in omogočajo odpiranje že z rahlim pritiskom na ličnico (podjetje Mlinar + Mlinar).