Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Interier

Oživljeni stoli Nika Kralja: Oblikovalski klasiki

Ali ste vedeli, da so kultni stol Rex oblikovalca Nika Kralja od nastanka do danes prodali v več kot dveh milijonih primerkov? Njegova priljubljenost še vedno ne pojenja, zdaj so na voljo tudi drugi manj razvpiti, vendar prav tako oblikovalsko dovršeni Kraljevi stoli.
Foto: arhiv Impakta Les, A. Z.
Foto: arhiv Impakta Les, A. Z.
18. 9. 2017 | 13:13
21. 10. 2024 | 15:50
6:59

Strokovnjaki uvrščajo stol Rex med oblikovalske klasike, ob bok stolom Alvarja Aalta ter Charlesa in Ray Eames. Pri nas predstavlja simbol uspešnega industrijskega oblikovanja, saj je najuspeš­nejši slovenski pohištveni izdelek. Čeprav je nastal pred dobrimi šestdesetimi leti, je še vedno zelo aktualen. A Rex ni edini Kraljev stol, ki je znova našel pot v proizvodnjo. Podjetje Impakta Les je pod blagovno znamko Rex Kralj pred dobrimi tremi leti oživilo kolekcijo zložljivega pohištva Rex, vsako leto pa ji dodajo kakšen manj znan, vendar edinstven Kraljev izdelek.

Jedilniški stol

Letos je premiero doživel jedilniški stol iz leta 1960 in prav ta mesec se bo začela njegova redna proizvodnja. Stol je bil zasnovan za velikoserijsko izdelavo, nosilna konstrukcija je bila iz masivnega lesa, sedišče in naslon pa iz vezane plošče. Že takrat je veljal za oblikovno čistega in udobnega. Kralj, ki spada med najpomembnejše svetovne industrijske oblikovalce 20. stoletja, je bil zagovornik funkcionalizma, pri katerem ni šlo le za uporabno vrednost izdelka v smislu prilagojenosti človekovim potrebam, ampak tudi tehnične lastnosti, trdnost, trajnost, stabilnost, varnost. Vse to odlikuje tudi omenjeni jedilniški stol.

Lupina

Manj znan kot Rex je stol Lupina, ki je primer preprostega in elegantnega stola, tudi danes oblikovno aktualnega. Nekoč je bil nepogrešljiv v čakalnicah, spada namreč med najpogosteje uporabljane stole v javnih prostorih. Prototip zanj je Kralj oblikoval že leta 1956, dokončno pa ga je razvil 1959. Osnovna ideja je bila, kako dve enaki ukriv­ljeni vezani plošči uporabiti za sedišče in hrbtni naslon. Oblikovalec je rešitev našel v tem, da je plošči na vogalih spojil s kovicami. Stole in fotelje Lupina, pri katerih je Kralj tako kot pri Rexu kar najbolj izrabil možnosti tehnologije upognjenega slojnatega lesa, so premierno predstavili letos na sejmu v Milanu. Na voljo so oblazinjeni v blago v kar štiridesetih različnih barvnih kombinacijah. Različice z usnjenim sedežem pa so rezultat sodelovanja z mlado nemško oblikovalko Lili Radu, ki se sicer ukvarja z oblikovanjem ženskih torbic, denarnic in drugih usnjenih modnih predmetov.

Mosquito

Od leta 2012 je znova v redni proizvodnji tudi stol Mosquito. Ime, ki pomeni komarja, je dobil zaradi tankih poševnih nog in kot komarjeva krila zavihane sedežne ploskve. Sicer pa ima svojevrstno konstrukcijo pritrditve nog in sedišča, ki je bila že takrat patentirana. Sedežna ploskev je po sredini prerezana in poševno dvignjena navzven. Lahkoten in eleganten stol je bil namenjen tako za domačo rabo ob jedilni mizi kot opremo javnih prostorov. Če se boste odpravili v dansko prestolnico København, boste lahko na teh stolih sedeli v restavraciji Meyers i Lyngby priljubljenega televizijskega kuharja Clausa Meyerja.

Stol CC

Zanimanja za stole, ki so jih znova začeli izdelovati, je po besedah direktorja družbe Impakta Les Tomaža Sešlarja kar precej. Še vedno prodajo največ izdelkov iz zložljive serije Rex, zadnje čase največ gugalnikov, se pa počasi pojavljajo tudi naročila za stole Mosquito, Lupina in unikatni stolček oziroma tabure s križno povezavo z imenom CC. Ta se je Kralju »rodil« leta 1954. Na videz preprost, minimalističen in eleganten stol brez naslonjala, vendar nikakor ne dolgočasen, prej nasprotno. Zaradi unikatne križne povezave nog se zdi, kot bi sedalo lebdelo v zraku. Stol ima en sam vijak.

Družina Rex

O stolu Rex je bilo že veliko povedanega, prav tako je najbolj prepoznaven in pogosto uporabljan. Oblikovalec Niko Kralj (1920–2013), legenda in utemeljitelj slovenskega industrijskega oblikovanja, ga je zasnoval leta 1952, kmalu po tem, ko se je kot diplomant fakultete za arhitekturo zaposlil v podjetju Stol v Kamniku. V tovarni so takrat iskali nove možnosti za uporabo lesa, tudi manj kakovostnega. Že ko je nastal, je Rex obveljal za kakovosten stol, ki ga odlikujeta funkcionalnost, ker je sklopljiv, in tehnična inovacija. Zložljiv, lahek in transparenten je bil kot nalašč za majhna povojna stanovanja, pri čemer je oblikovalec upošteval načelo, da mora biti pohištvo cenovno dostopno vsem slojem prebivalstva in racionalno pri porabi materiala. Vse to lahko prenesemo tudi v današnji čas, ko je v ospredju poudarek na lokalnem in ekološkem. Rex je bil narejen v osmih razvojnih stopnjah oziroma modelih, v proizvodnjo je prišel šesti model, ki so ga nato nespremenjenega izdelovali do leta 2001, ko so proizvodnjo v Stolu ustavili. Z oživitvijo izdelave v podjetju Impakta Les so ga prilagodili novi proizvodnji in novemu materialu, brezovem furnirju. Zdaj ga je mogoče kupiti, recimo, tudi v orehovi in tikovi različici.

Iz družine Rex so poleg stola oživili še naslanjač, gugalnik, stol Rex 120, za katerega nekateri menijo, da gre za najelegantnejšo različico fotelja Rex, dnevno posteljo za otroke in klubsko mizico.

Rex je uvrščen v stalno zbirko Muzeja sodobne umetnosti v New Yorku (MoMA), na ogled je tudi v Museumsquartierju na Dunaju in v Danskem muzeju oblikovanja (Designmuseum Danmark). Kraljeve stole je mogoče kupiti v 25 državah, pred kratkim so bili tudi na poti v Avstralijo in Brazilijo. V prihodnjih letih, obljublja Sešlar, lahko pričakujemo še kakšno oživitev. A kot dodaja, ponovni razvoj stola, njegova vpeljava v proizvodnjo in priprava marketinškega gradiva zahtevajo veliko finančnih sredstev in osebnega prispevka vseh sodelujočih.

Arhiv revije Deloindom+.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine