Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Interier

Postelje: Rešitve za majhne prostore

Ko bivalni prostor meri le nekaj deset kvadratnih metrov, so izzivi, kako in kam umestiti vse, kar potrebujemo, toliko večji. V garsonjerah in enosobnih stanovanjih je običajno največje vprašanje, kam umestiti posteljo. Kjer ni prostora za ločeno spalnico, je lahko rešitev pohištvo z več funkcijami. Poiskali smo nekaj primerov.
Foto: arhiv podjetij
Foto: arhiv podjetij
18. 9. 2017 | 13:13
21. 10. 2024 | 13:48
6:32

Pri urejanju majhnega prostora sta pomembni fleksibilnost in večfunkcionalnost opreme, saj moramo zadostiti potrebam bivanja čez dan in spanja ponoči. Kljub temu ga ne smemo preveč zapolniti s pohištvom, saj ga tako po nepotrebnem zmanjšamo. Ključna je torej dobra funkcionalna zasnova, s katero izkoristimo prav vsak kotiček.

Podnevi kavč, ponoči postelja

Če kljub majhni kvadraturi želimo spati na postelji, lahko tudi v garsonjero umestimo posteljo, primerno za spanje dveh odraslih. Dimenzije postelje so lahko standardne (140, 160 in 180 x 200 cm), a pri omejeni površini priporočajo širino 160 ali 140 cm, čeprav bo slednja za marsikoga že zelo tesna. Na njej bomo ponoči spali, podnevi, ko je ne bomo uporabljali za ležanje, pa lahko z dodatki ustvarimo vtis, da gre za sedežno garnituro. Na primer, s pregrinjalom in blazinami, ki jih postavimo na ležišče, ob steno pa udoben naslon za gledanje televizije. Prostor pod posteljo lahko izkoristimo za shranjevanje. Lahko izberemo takšno z že vgrajenimi predali, druga možnost so škatle in zabojniki, ki jih preprosto potisnemo pod njo. Pod takšno posteljo se lahko skriva tudi predal z dodatnim ležiščem.

Raztegljiv kavč

Pogosta rešitev spanja v garsonjerah in enosobnih stanovanjih je raztegljiva sedežna garnitura, ki jo čez dan uporabljamo za sedenje, branje, gledanje televizije, zvečer pa jo spremenimo v ležišče. To sicer zahteva več dela in discipline pri pospravljanju, a je kompromis bivanja na majhni površini. Če je kavč hkrati postelja, mu lahko dodamo nekaj modularnih in premičnih kosov, kot so oblazinjeni kubusi za sedenje, ki so uporabni tudi za odlaganje in shranjevanje stvari. Nočno omarico lahko recimo nadomesti nižja mizica (ki jo podnevi uporabljamo ob kavču), stoječa bralna luč pa je lahko tudi nočna lučka. Pri sedežnih garniturah, ki jih bomo uporabljali tudi za spanje, so zlasti pomembni kakovost ležišča, velikost ležalne površine, način izvedbe ležišča. Če je ležišče pogosto v uporabi, je pomembno, da ga lahko preprosto izvlečemo in zložimo nazaj. Dobro je, da je ležalna površina sestavljena samo iz dveh delov, to je iz sedežnega in izvlečnega, prav tako v tistem delu, kjer sta združena, naj ne bi bilo špranj, ki motijo pri spanju. Zofa z izvlečnim ležiščem se dolgoročno ne more meriti s kakovostjo prave postelje, saj je ležišče ponavadi prepognjeno in večinoma nima vgrajene letvene podloge. Obstajajo pa tudi tako imenovane kavč postelje, ki imajo na zadnji steni vgrajena prava ležišča z letveno podlogo. V tem primeru ležišče ni raztegnjeni kavč, ampak se za njim skriva prava postelja, ki jo po potrebi odpremo oz. zapremo. Dimenzija ležišča, ki se skriva v sedežni garnituri, je odvisna od njene velikosti. Širina je od 120 do 160 cm, dolžino določa dolžina kavča. Optimalna dolžina je od 190 cm naprej. Medtem ko za kavč postelje obstajata dve dimenziji ležišč, in sicer 150 x 200 cm ter 160 x 200 cm.

Postelja v omari

Med mogočimi rešitvami je tudi postelja, ki je skrita v omari. Običajni sta dve izvedbi, in sicer prečna in pokončna. Od izvedbe je odvisna tudi minimalna velikost prostora, ki ga potrebujemo zanjo. Pri prečni ni omejitev v višino, zato pa mora biti zid širši, približno dva metra in deset centimetrov. Pri pokončni potrebujemo v višino dobra dva metra in nekaj manj v širino. Drugače je velikost postelje odvisna od širine vzmetnice. Element, ki ga podnevi uporabljamo bodisi kot kavč, omaro, pisalno mizo bodisi kot regal s televizorjem, police ali popolnoma gladko steno, je mogoče zvečer spremeniti v udobno posteljo.

Pri takšni izvedbi postelje je pomembno kakovostno okovje, ki zagotavlja dolgotrajno uporabo. Dvižni mehanizmi, ki so narejeni na vzmeteh, se lahko sčasoma razrahljajo. Znak kakovosti mehanizma je tudi občutek, ki ga ima uporabnik pri dvigovanju in spuščanju: pri spuščanju se mora postelja izvleči na rahlo, ne sme trdo pasti na tla; pri dvigovanju pa mora delovati lahkotno. Kakor pravijo v Mizarstvu Tekavčič, je zlasti pomembno, da so takšne postelje testirane za 10.000 odpiranj, narejene za vsakodnevno uporabo in da imajo vse že v okovje vgrajen kakovostno latofleks posteljno dno, ki omogoča udobno spanje kot na običajni postelji. »Vsak model ima predvideno velikost vzmetnice in tudi okvirno težo, ki ustreza vgrajenemu mehanizmu. Sami ponujamo pet različnih modelov vzmetnic, lahko pa si jo izbere tudi kupec sam, pomembno je le, da upošteva predvideno velikost za posamezni model,« še pojasnjujejo pri Mizarstvu Tekavčič in dodajajo, da priprava in pospravljanje postelje traja le nekaj sekund, vsa posteljnina razen vzglavnikov ostane na postelji. Ko je pospravljena v omari, taka postelja zavzema 35 cm prostora v globino. Različnih izvedb je kar precej, nekatere modele lahko postavimo samostojno, druge je treba pritrditi na steno. Ali je postelja, ki se pospravi v omaro, primerna rešitev za vsakodnevno uporabo, je treba dobro premisliti in se tudi posvetovati s strokovnjakom.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine