Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Interier

Rast iz domače lesarske tradicije

Na sejmu pohištva Ambient Ljubljana, ki se je končal v nedeljo, so podelili nagrade desetim najbolj inventivnim in kreativnim izdelkom, ki jih odlikujejo tako funkcionalnost kot tehnološka in oblikovna kakovost. Osem jih je delo slovenskih podjetij in oblikovalcev. Za najodličnejšega so razglasili otroški stol Froc, ki ga je za mlado ribniško podjetje Rimarket oblikoval Gigodesign.
Foto: Blaž Samec/Delo
Foto: Blaž Samec/Delo
18. 9. 2017 | 13:17
21. 10. 2024 | 20:12
7:36

V nadaljevanju predstavljamo lestvico Top ten po izboru mednarodne komisije (predsedoval ji je Janez Koželj, v njej pa so bili še Jure Miklavc, Vladimir Pezdirc, Marijan Orešič, Marco Maragnone in Doris Koefer), sejemski izbor naših gostij Marjetke Lužovec Hrvatin in Mateje Lužovec iz biroja Detajl in celota ter Nuše Jelenec iz oblikovalskega kolektiva Rompom. Med nagrajenci sejma že nekaj let zapored vzbujajo upanje v oživitev nekdaj močne lesarske panoge pri nas podjetja, ki si prizadevajo za tržni prodor z nadgradnjo domače lesarske tradicije s tehnološko inventivnostjo, lesnega bogastva domačih gozdov s sodobnim oblikovanjem in serijsko proizvodnjo z možnostjo prilagoditev po želji naročnikov. O tem, kakšne rešitve so našli pri razvijanju nagrajenih izdelkov, smo se pogovarjali s snovalci stola Froc, oblikovalcem Julijanom Krapežem, ki je bil letos v sodelovanju z Mizarstvom Potočnik nagrajen kar za dva svoja izdelka, in Nino Indihar Đalič iz Mizarstva Amek, ki si je poleg nagrade Top ten prislužilo še priznanje za odličnost v oblikovanju razstavnega prostora.

Dodana vrednost naj ostane doma

Prvonagrajeni stol Froc je v celoti izdelan iz polnega bukovega lesa, varovalo pa iz krivljene vezane plošče. Zaradi prilagodljivih nastavitev sedala, ledvenega dela in opore za noge je primeren za otroke od šestih mesecev do 12 let. Stabilnost mu zagotavljajo daljši kraki talnega dela noge v obliki križa in to, da višino nastavljamo tako, da prilagodljive dele privijačimo s posebnim ključem. Za podjetje Rimarket, ki se je doslej ukvarjalo s prodajo lesenih izdelkov, je to prvi lastni pohištveni izdelek. Zanj se je povezalo z oblikovalcem Luko Stepanom iz podjetja Gigodesign, njihovo skupno vodilo pa je bilo narediti inventiven izdelek z ergonomskimi odlikami in iz naravnih, slovenskih materialov, primeren za serijsko proizvodnjo, ter vso v proizvodnji dodano vrednost ohraniti doma, pravi Matej Košir iz Rimarketa.

Mizarstvo Potočnik je nagradi prejelo za kuhinjo in jedilniško omaro. Skoraj desetletje utečeno sodelovanje z Julijanom Krapežem, ki je oblikoval vse na sejmu nagrajene linije (tudi lani predstavljeno kuhinjo), nakazuje prepoznavno smer oblikovanja s čistimi linijami, uporabo kakovostnih materialov, visoko ravnjo strojne in ročne obdelave ter nadgradnjo modularnega sistema vrat in korpusov z individualnimi prilagoditvami. Kuhinja Kamen in les že z imenom povzema elemente, ki sta jih hotela izpostaviti podjetje in oblikovalec. Poudarek je na tradicionalnih slovenskih materialih, macesnovini z Jezerskega in kamnu z Drenovega Griča oziroma Lesnega Brda v bližini Ljubljane, pove Julijan Krapež. Kamen ni uporabljen le za pulte, temveč tudi stranice kuhinjskega otoka. Navidezno statičnost, ki jo ustvarja njegova teža, razgiba hidravlični mehanizem, ki iz otočnega dela s pritiskom na gumb dvigne omarico za začimbe. Za obdelavo obeh materialov je bila uporabljena tehnika površinskega krtačenja, les je potem oljen, kamen pa še poliran. Opazna detajla sta tudi združevanje ploskev pri obeh materialih pod kotom 45 stopinj. Visoki del kuhinje predstavlja omara, skrita v steno, v katero je mogoče vso belo tehniko po želji skriti za zgibnimi vrati, vanjo pa je vključen še prehod v shrambo. Tudi Omara za gurmane na koleščkih ima poudarjeno nacionalno noto, ne le zaradi macesnovine, temveč tudi zaradi svojega »poslanstva«. V njej lahko hranimo pršute, suhe klobase in druge mesnine, ki ne potrebujejo hlajenja in kar vabijo, da si z njimi postrežemo ob vinu, ki mu je namenjena spodnja vitrina. Dopolnjujejo jo prostorčki za kozarce in predali, pri katerih izstopa tradicionalni spoj ploskev po sistemu lastovičjega repa.

Povezava industrije in oblikovanja

Po besedah Nine Indihar Đalič iz družinskega podjetja Amek z Vrhnike, je nagrajena TV-omarica Tramek iz masivne hrastovine, ki jo je oblikoval Dejan Kos, nastala v okviru projekta Povezujmo oblikovanje in industrijo, katerega pobudnica je bila Regionalna razvojna agencija Ljubljanske urbane regije. Amek je izmed projektov oblikovalcev, študentov ALU, izbral TV-omarico in lučko Spirea in za sejem izdelal prototipa. Oba, tako kot lani nagrajeno masivno omizje, ki ga je oblikoval Toni Kancilja, sta namenjena serijski izdelavi, oblikovno pa se vklapljata v linijo izdelkov iz masivne oljene hrastovine modernih oblik, ki nastaja po meri in si z njo utirajo pot tudi na tuji trg.

Še enega letošnjega nagrajenca smo med najboljšimi srečali že lani: čateško podjetje Tem je bilo nagrajeno za serijo varčnih in več­opravilnih stikal z angleškim imenom Touch, ki jo je oblikoval Borut Dvornik. Proizvajalec predstavlja svojo rešitev kot prvo večopravilno stikalo sploh: poleg običajne funkcije stikala se uporablja tudi kot zatemnilnik, s katerim lahko zatemnimo večino žarnic in sijalk, in ambientalna lučka (v osmih barvnih različicah).

Nagrajeni posteljni sistem Krka podjetja Postelja iz Begunj na Gorenjskem sestavljata letvena podloga in nižja žimnica iz žepkastih vzmeti, ki delujeta po principu vodne postelje, saj nekako plavata. Letveno dno namreč prek škripčevju podobnih valjčkov prenaša energijo z dela, kjer nastane velika obremenitev, na del, kjer telo potrebuje dodatno podporo.

Samostojni podjetnik Roman Pirnar (tudi proizvajalec) je skupaj z Ernestom Bevcem oblikoval vhodna hišna vrata Pure 609, pri katerih najprej opazimo gladkost črnega stekla in popolnoma ravno površino. V višini, kjer je ponavadi kljuka, jih namreč seka prečni pas iz nerjavnega jekla, v katerega je potopljeno potezalo, ki nadomešča kljuko.

V družini najodličnejših sta tudi dva kuhalna aparata, ki ju je na sejmu predstavilo podjetje Ambienti DC. Nagradi sta dobila Gorenjeva pečica iChef+, ki jo lahko upravljamo zgolj z drsenjem prstov po velikem barvnem zaslonu, podobno kot pri mobilnih telefonih, in plinska kuhalna plošča Scholtes, pri kateri je uporabljen povsem nov tip gorilnika, ki usmerja plamen popolnoma navpično proti posodi (tehnologija planar) in zagotavlja do 30-odstotni prihranek energije. Iz razstavnega programa podjetja Nik-les pa se je v družbo najboljših uvrstil stol Frida 752, ki ga je za podjetje Pedrali oblikoval Odoardo Fioravanti. Gre za eleganten in vizualno lahkoten stol, katerega ogrodje je iz hrastovine, njegova školjka pa iz ukrivljenega vezanega lesa s površinsko obdelavo v tonu hrasta ali temnega lesa venge.

 

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine